Pod ziemią leży jeszcze kilka kilometrów rur z rakotwórczego azbestu. Urzędnicy, sanepid i szefowie bialskich wodociągów przekonują,
- Od lat sprawa azbestowych rur jest okryta tajemnicą. Przypadkowo usłyszałem, że rury z azbestu znajdują się pod kilkoma ulicami w Białej Podlaskiej. Ludzie powinni wiedzieć, że jeszcze funkcjonują rakotwórcze sieci wodociągowe - mówi pan Robert.
Także Waldemar Woźniak, zastępca przewodniczącego Rady Miasta, jest zdumiony tym faktem. - Niewiarygodne! Przecież azbest jest szkodliwy. Będę o tym rozmawiać w Urzędzie Miasta - zapowiada Woźniak.
Roman Siekierka, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta przyznaje, że fragmenty azbestowych rur pozostały jeszcze pod niektórymi ulicami. - Wodociągi były budowane w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Ale jak dotąd woda spełnia wszystkie wymagane normy. Azbest szkodzi ludziom tylko wtedy, kiedy jest w powietrzu - uspokaja Siekierka.
Zofia Badach, powiatowy inspektor sanitarny w Białej Podlaskiej, ma podobne zdanie.
- Rury azbestowe nie stanowią zagrożenia dla odbiorców wody. Nie ma podstaw do tego, aby żądać wymiany tych rur. Mamy opinie naukowców, że szkodliwy jest tylko wdychany azbest - zauważa Zofia Badach.
Zygmunt Jarosz, zastępca prezesa BWiK Wod.-Kan., też uważa, że nie ma konieczności wymiany azbestowych rur.
- Problem może być, jeśli by pękły. Dlatego ze względu na zdrowie ekipy robotników nie należy demontować starych, lecz obok równolegle kłaść rury z tworzywa - tłumaczy wiceprezes Jarosz.
- W całym mieście pozostały może w sumie 2 km wodociągu z azbestu. Fragmenty są jeszcze przy ul. Akademickiej, Łomaskiej i Brzeskiej oraz jednej z bocznych uliczek przy ul. Kościuszki. Niedawno zrezygnowaliśmy z użytkowania starych azbestowych rur w ul. Moniuszki i części Akademickiej. Obok azbestowych ułożyliśmy nowe - informuje Jerzy Kułąga, kierownik Zakładu Sieci Wod.-Kan.
Optymizmu urzędników i branżowców nie podziela Bogdan Montana ze spółki BY Hydropure Polska we Wrocławiu.
- Rur cementowo-azbestowych nie wolno stosować do transportu wody pitnej! Azbest przedostaje się do wody w przypadkach korozji cementu tworzącego spoinę rur i w wypadku awarii. Azbest z wody może być wdychany po wyschnięciu wypranej bielizny lub zmywanej powierzchni mebli, podłóg i okien - podkreśla Bogdan Montana.