Ośrodek Caritasu „Misericordia” z kuchnią wydającą posiłki dla najuboż- szych, zakładem opiekuńczo- leczniczy oraz punktem szkoleniowym dla wolontariuszy powstanie w zabytkowym budynku poszpitalnym przy ul. Warszawskiej.
– Mamy podstawy do starania się o fundusze unijne, o które już zabiegamy od pewnego czasu. Liczymy też na to, że Narodowy Fundusz Zdrowia zawrze z nami kontrakt dotyczący zakładu opiekuńczo-leczniczego, w którym planujemy też utworzenie poradni. Mamy również środki własne na inwestycję. Diecezja już przeznaczyła duże pieniądze na opracowania techniczne i inną dokumentację – mówi ks. Jaczewski.
Caritas za własne pieniądze ma w tym roku wykonać remont wnętrza. W zależności od uzyskanych dotacji, ośrodek utworzy jeden lub dwa oddziały zakładu opiekuńczo-leczniczego.
– Obok naszego ośrodka jest spore osiedle zamieszkane głównie przez ludzi starszych. Chcemy świadczyć usługi medyczne dla uboższej ludności, której być może już niedługo nie będzie stać na opłacenie lekarza. Myślimy też o współpracy z lekarzami specjalistami–wolontariuszami – zaznacza ksiądz.
W budynku starego szpitala jest także miejsce na ośrodek konferencyjno-szkoleniowy dla wolontariuszy–studentów. Jego powstanie jest uzależnione i od zainteresowania potencjalnych słuchaczy, i od unijnych funduszy.
Wspomóż
Historia zabytku
Janusz Maraśkiewicz kierownik bialskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków
W 1716 roku książe Karol Stanisław Radziwiłł ufundował bialski klasztor dla Sióstr Miłosierdzia Szarytek. Zakonnice przybyły z Paryża. W pierwszej połowie XVIII wieku księżna Anna z Sanguszków Radziwiłłowa wybudowała obecny szpital. Na początku XIX wieku został on rozbudowany o skrzydło zachodnie. Jest to jedyny tego typu dobrze zachowany XVIII-wieczny obiekt we wschodniej części kraju. Zachowuje on nawet stare posadzki, stolarkę i sklepienia kolebkowe.