Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Białej Podlaskiej będą się uczyć,
jak ogrzać budynek promieniami słonecznymi, owsem lub słomą. Unia dofinansuje wyposażenie placówki w niezbędne urządzenia i pomoce naukowe.
Szkoła dostanie dotację w wysokości ponad 44 tys. euro na wprowadzenie nowych specjalności zawodowych: „Niekonwencjonalne źródła energii w budownictwie” – dla zawodu technik budownictwa i technik urządzeń sanitarnych oraz „Montaż i eksploatacja układów sterowania” – dla zawodu technik elektryk.
– Dzięki unowocześnionej bazie wzbogacimy też ofertę edukacyjną na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej. Wprowadzimy kształcenie monterów urządzeń i instalacji sanitarnych – dodaje dyrektorka. Za pieniądze z unii szkoła urządza pracownie budowy i eksploatacji nowoczesnych urządzeń do pozyskiwania energii. Nieco później doposaży dwie pracownie: energoelektroniki i napędu oraz maszyn i sterowania. Szkoła zyska też stanowiska laboratoryjno-badawcze wyposażone m.in. w kolektory słoneczne, pompę ciepła, kocioł na biomasę, nowoczesne sterowniki przemysłowe. Prawdopodobnie jedna z pracowni może być ogrzewana kolektorem. Dzięki udziałowi w unijnym projekcie uczniowie będą też mieli komputery z oprogramowaniem do projektowania i kosztorysowania w budownictwie oraz tworzenia i symulacji układów sterowania.
Od września o niekonwencjonalnych źródłach energii będzie wykładała w klasie czwartej technikum budowlanego nauczycielka Katarzyna Jakimiuk. – To świetny zawód. Na rynku pracy brakuje takich fachowców – podkreśla.
Marta Simonowicz z firmy specjalizującej się w nowoczesnych technikach grzewczych potwierdza, że osoby znające się na nowych źródłach energii są coraz bardziej poszukiwane.