Na południowym Podlasiu powstają nowe ośrodki uczelniane, umacniają się też dotychczas istniejące. Wczoraj został uruchomiony Ośrodek Dydaktyczno-Naukowy KUL w Międzyrzecu Podlaskim. Powstał on w zespole pałacowo-parkowym, w którym wcześniej znajdował się zespół placówek opiekuńczo-wychowawczych.
W sobotę ponad 280 studentów pierwszego roku otrzymało indeksy podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego w Kolegium Licencjackim oraz Grupach Zamiejscowych UMCS w Białej Podlaskiej. Prowadzący immatrykulację prorektor prof. Krzysztof Stępnik podkreślił, że w bialskim ośrodku łącznie studiuje na dziennych, wieczorowych i zaocznych kierunkach aż około 1600 studentów. W obecnym roku w kolegium licencjackim przybyły nieodpłatne kierunki - pedagogika resocjalizacyjna i socjologia.
- Biała Podlaska ma największą dynamikę przyrostu studentów spośród naszych ośrodków zamiejscowych. W przyszłości może powstać w tam zamiejscowy wydział nauk społeczno-humanistycznych - mówi prof. Krzysztof Stępnik. Prorektor wraz z Markiem Czarneckim, prezesem Podlaskiej Fundacji Wspierania Talentów wręczyli 18 szczególnie uzdolnionym studentom stypendia umożliwiające kontynuowanie nauki.
Także w Łukowie trzydzieści słuchaczek pierwszego roku miejscowego Kolegium Pielęgniarskiego Akademii Medycznej w Lublinie dostało indeksy. Na immatrykulację przyjechał rektor Kazimierz Głowniak. Pochodzący z sąsiedniej Kąkolewnicy podkreśłał swoje podlaskie pochodzenie. - Uczelni w Łukowie nie udałoby się przez ubiegły rok funkcjonować w tak dobrej formie, gdyby nie stała pomoc finansowa władz lokalnych - powiedział Kazimierz Głowniak.
Dyrektor łukowskiego szpitala Jerzy Kamiński poinformował o podpisaniu umowy między lubelską Akademią Medyczna i Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Łukowie. Jak podkreślił J. Kamiński skorzystają na niej nie tylko praktujący w szpitalu studenci, ale i pacjenci.