Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

3 lutego 2023 r.
8:12

Wojsko zniszczyło drogi. Nie ma pieniędzy na ich naprawę

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Mieszkańcy przygranicznych gmin już od początku 2022 roku sygnalizowali nam problem dróg niszczonych przez wojsko
Mieszkańcy przygranicznych gmin już od początku 2022 roku sygnalizowali nam problem dróg niszczonych przez wojsko (fot. czytelnik )

Wojsko zniszczyło drogi i pola w przygranicznych miejscowościach. Samorządy już od roku oczekują od strony rządowej rozwiązania tego problemu. Ale chętnych do podjęcia działań brakuje.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Od lutego 2022 roku nic się nie działo w zakresie naprawy dróg – denerwują się samorządowcy. Powody do narzekania mają wójtowie wszystkich nadbużańskich gmin objętych, najpierw od września 2021 roku stanem wyjątkowym, a później „zakazem przebywania”. Tłumacząc to kryzysem migracyjnym, rząd ściągnął wtedy nad Bug rzesze strażników granicznych i żołnierzy, którzy mieli strzec polsko–białoruskiej granicy. I strzegli tak, że wojskowe pojazdy zniszczyły nie tylko gminne drogi, ale również pola i łąki. Specjalistyczne pododdziały wojsk inżynieryjnych miały co prawda to naprawiać, ale efekty w ogóle nie zadowoliły ludzi, bo wojskowi nie mieli odpowiedniego sprzętu. Zamiast równiarek używali fadromów, co wyżłobiło tylko większe koryta.

– Nic się nie zmieniło od momentu, gdy składaliśmy raporty o stanie dróg gminnych do wojewody lubelskiego. Infrastruktura została tak zniszczona, że sami nie damy rady, a żadnych pieniędzy na ten cel nie dostaliśmy – przyznaje Grażyna Kowalik, wójt gminy Hanna, gdzie zniszczonych jest 17 kilometrów dróg.

Temat ten wybrzmiał podczas styczniowego posiedzenia jednego z zespołów Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które odbyło się w Urzędzie Gminy w Terespolu. Wójt Krzysztof Iwaniuk jest bowiem członkiem tej komisji.

– Obiecano nam wcześniej, że ten kto drogi zepsuł, ten je naprawi. Ale od roku nie możemy doczekać się jakichkolwiek decyzji. Dlatego musimy wyjść temu naprzeciw – uważa Iwaniuk. Oprócz posiedzenia, wójt postanowił zabrać przedstawicieli samorządów i strony rządowej, m.in. z MSWiA w teren, by zobaczyli, jak wygląda sytuacja.

– Chciałem pokazać, że sami sobie z tym nie poradzimy i pora potraktować to poważnie –zaznacza. Poza tym, zdaniem samorządowca państwo powinno wykupić pas gruntów przy samej granicy, by utworzyć tam drogę dojazdową. – Samochody wojskowe tak rozjechały te drogi, że nawet rolnicy swoimi ciągnikami nie mogli dojechać do pól – wskazuje Krzysztof Iwaniuk. Wcześniej, miał nadzieję, że w Rządowym Fundusz Rozwoju Dróg zostanie wyodrębniona specjalna pula na naprawę przygranicznej infrastruktury, ale tak się nie stało.

W nadbużańskiej gminie Kodeń jest podobnie.

– Wojsko dalej jeździ jak chce. Brakuje tu współpracy – uważa wójt Jerzy Troć. – Często niszczone były też drogi dojazdowe do posesji mieszkańców, którzy mieli później utrudniony wyjazd do szkoły czy pracy – dodaje Troć. W jego gminie do naprawy jest około 20 kilometrów dróg.

Pomysłów jak problem rozwiązać brakuje. W Terespolu był co prawda również wojewoda lubelski Lech Sprawka, który wysłuchał wójtów.

– Aby wypracować rozwiązanie problemu zniszczonych dróg na terenach gmin przygranicznych, wojewoda ponownie podjął rozmowy z wojskiem– informuje nas Agnieszka Strzępka, jego rzeczniczka. Tyle, że lubelski Urząd Wojewódzki już w ubiegłym roku przekazał wykaz potrzeb, zgłaszanych przez rolników i samorządy do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wówczas oszacowano, że naprawa przygranicznych dróg na Lubelszczyźnie może kosztować 37 mln zł. Ale żaden resort nie odpowiedział, jaką formę przybierze wsparcie ani z jakiej puli będzie pochodzić.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zamknęli wjazd na ulicę Wallenroda. Dojazd do szkoły z innej strony

Zamknęli wjazd na ulicę Wallenroda. Dojazd do szkoły z innej strony

Utrudnienia na ulicy Wallenroda. Od środy zamknięty jest odcinek tej ulicy. Dojazd do szkoły czy domu kultury będzie możliwy z innej strony.

Stowarzyszenie chce wykupić budynek przy ul. Akademickiej 117

Jedyne takie miejsce dla rodzin zastępczych. Stowarzyszenie chce wykupić budynek Lighthouse

Od ponad 15 lat stowarzyszenie Jedno Serce pomaga rodzicom zastępczym. Od 2023 roku robi to jeszcze intensywniej w ramach Centrum Wsparcia Dzieci i Rodzin Lighthouse. Teraz organizacja potrzebuje wsparcia, bo chce kupić ten budynek.

Na spotkanie z Rafałem Trzaskowskim zaprasza m.in. na swoim oficjalnym profilu na Facebooku prezydent Michał Litwiniuk

Ostatni raz był tu w 2023 roku razem z Tuskiem. Teraz Trzaskowski przyjedzie w innej roli

Kampania wyborcza trwa. Z mieszkańcami Białej Podlaskiej spotka się Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP.

Lublinianka traci obecnie do lidera sześć punktów, ale ma też jeden mecz rozegrany mniej

Lublinianka kontra Stal Kraśnik. Dzisiaj mecz na szczycie Keeza IV ligi

Mecz na szczycie Keeza IV ligi miał zostać rozegrany na inaugurację rundy wiosennej. Z powodu ataku zimy i kiepskiego stanu boiska obie drużyny zmierzą się dopiero dzisiaj. O godz. 17 na stadionie przy ul. Leszczyńskiego Lublinianka, czyli drugi zespół w tabeli podejmie lidera – Stal Kraśnik.

Ulica Jaspisowa po zmroku jest bardzo niebezpieczna
galeria

Wąsko, bez chodnika i latarni. Radna interweniuje po naszym tekście

Kilka dni temu informowaliśmy o niebezpiecznych sytuacjach na ulicy Jaspisowej w dzielnicy Węglin Południowy. Teraz sprawą zainteresowała radna miejska, które proponuje ratuszowi kilka rozwiązań.

Bezbarwny mecz w Łęcznej. Górnik nie znalazł recepty na Kotwicę Kołobrzeg

Bezbarwny mecz w Łęcznej. Górnik nie znalazł recepty na Kotwicę Kołobrzeg

Po dwóch wygranych z rzędu z zespołami z czołówki kibice Górnika Łęczna liczyli, że ich ulubieńcy kolejny raz zapunktują za pełną pulę. Niestety zielono-czarni we wtorek dość mocno rozczarowali i zaledwie zremisowali z walczącą o utrzymanie Kotwicą Kołobrzeg

Kolarze Monogo Lubelskie Perła Polski w Turcji finiszowali w drugiej dziesiątce

Kolarze Monogo Lubelskie Perła Polski startowali w Turcji

Tureckie Grand Prix Syedra Ancient City nie będzie najmilej wspominany przez kolarzy Monogo Lubelskie Perła Polski. Trasa była bardzo ciekawa i zawierała aż 8 ostrych podjazdów, finisz zresztą też kończył się na trasie wiodącej pod górę.

Wojciech Matysek (w białej koszulce) to jedna z gwiazd LNBA

LNBA: Patobasket oraz Matematyka zmierzą się w finale

To była pasjonująca niedziela w rozgrywkach LNBA. W hali sportowej I liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbyły się tylko trzy mecze, ale ich stawka była olbrzymia.

Posypią się mandaty? Policja zapowiada wzmożone kontrole
UWAGA!

Posypią się mandaty? Policja zapowiada wzmożone kontrole

Gdzie będą te kontrole? Wszędzie. Kiedy? W środę, 9 kwietnia. W działaniach wezmą udział również policyjne grupy Speed.

Wieczór z reggae. Vavamuffin powraca do Lublina
koncert
10 kwietnia 2025, 19:00
film

Wieczór z reggae. Vavamuffin powraca do Lublina

Wesoła reggae ferajna z miasta Warszawy, czyli Vavamuffin w najbliższy czwartek przyjedzie do Lublina z najnowszym materiałem. Będzie nawijka Pablopavo, będzie melodyjnie i dancehallowo, tak więc będzie do czego potupać nóżką.

Minęło 20 lat od pogrzebu Jana Pawła II
foto
galeria

Minęło 20 lat od pogrzebu Jana Pawła II

8 kwietnia 2005 roku (20 lat temu) w Rzymie odbyły się uroczystości pogrzebowe ukochanego Papieża Polaka Jana Pawła II. Było to jedno z największych zgromadzeń chrześcijan w historii świata. Na ceremonię przybyło ok. 2-4 milionów ludzi (niektóre źródła mówiły o około 5 milionach pielgrzymów) z całego świata, w tym wiele osób z Lublina. Jednym ze świadków tego wydarzenia był fotoreporter „Dziennika Wschodniego” Maciej Kaczanowski, którego zdjęcia publikujemy.

Cwiczenia Wiosenny Kryzys 25

Wiosenny Kryzys: wspólne ćwiczenia terytorialsów i strażaków

Wszystko wszędzie naraz: dywersja, pożary, wypadki i poszukiwanie osób zaginionych. Taki był scenariusz ćwiczeń Wiosenny Kryzys 25, jakie dęblińscy Terytorialsi przeprowadzili wspólnie z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych.

Noc Kultury:  O.S.T.R. już czeka. Kto jeszcze wystąpi na scenie rapu?

Noc Kultury: O.S.T.R. już czeka. Kto jeszcze wystąpi na scenie rapu?

15 młodych raperów walczy o występ na scenie rapu podczas Nocy Kultury, gdzie gwiazdą wieczoru będzie O.S.T.R. Na przesłuchania w Teatrze Starym w Lublinie wstęp wolny.

Miliarderzy popierający Trumpa zaczynają krytykować jego poczynania

Miliarderzy popierający Trumpa zaczynają krytykować jego poczynania

„Pęknięcia w obozie cheerleaderów Trumpa”. Po wielkim zamieszaniu na rynkach kapitałowych, miliarderzy popierający Donalda Trumpa zaczynają krytykować jego politykę handlową – pisze „Washington Post”. I ostrzega, że prezydent USA doprowadzi do zamrożenia amerykańskiej gospodarki.

Stado żubrów w Lasach Janowskich wkrótce może się powiększyć

Stado żubrów w Lasach Janowskich wkrótce może się powiększyć

W zeszłym roku pojawiły się dwa byczki i jedna jałówka. Teraz stado żubrów żyjących na wolności od 2021 roku w Lasach Janowskich liczy 14 zwierząt. W najbliższych miesiącach leśnicy spodziewają się kolejnych dwóch, trzech wycieleń.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium