Przygotowany został w ramach pierwszej części XIX Dni Karola Lipińskiego organizowanych przez Radzyńskie Towarzystwo Muzyczne. Zygmunt Pietrzak ma 67 lat i pochodzi z Warszawy. Od 1945 r. mieszka w Radzyniu Podlaskim. W 1975 r. został dyrektorem miejscowego Społecznego Ogniska Muzycznego i był nim przez 6 lat. Następnie był dyrektorem radzyńskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia, powstałej dzięki jego usilnym staraniom. Stanowisko to piastował do października 1991 r., gdy przeszedł na emeryturę. Jeszcze przez 10 lat związany był z tą placówką, ucząc dzieci gry na fortepianie. - Dotychczas największą satysfakcję w działalności zawodowej i społecznej sprawiło mi powstanie w Radzyniu Podlaskim państwowej szkoły muzycznej - wspomina Zygmunt Pietrzak - Moi uczniowie są teraz nie tylko wykwalifikowanymi nauczycielami, ale także artystami z prawdziwego zdarzenia. Jeden z nich to pianista Tomasz Wojtaś, który po ukończeniu studiów muzycznych w Łodzi jest nauczycielem w radzyńskiej szkole. Jacek Maksymiuk, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, obecnie swoje pianistyczne zamiłowania kontynuuje w Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie. W 1984 roku Zygmunt Pietrzak wspólnie z Bialskopodlaskim Towarzystwem Muzycznym i miejscowym Domem Kultury wystąpił z inicjatywą zorganizowania Dni Karola Lipińskiego, pochodzącego z Radzynia znakomitego artysty - muzyka, wirtuoza skrzypiec i kompozytora. Szybko znalazła poparcie i pierwsze imprezy odbyły się jeszcze tego samego roku.
Pan Zygmunt za swoje osiągnięcia w 2000 roku uhonorowany został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także został laureatem "Wawrzynu Podlasia”.
Żona Henryka z wykształcenia lekarz stomatolog jest także na emeryturze. Syn Wojciech został technikiem protetykiem, a córka Barbara magistrem mikrobiologii. Pasją pana Zygmunta jest turystyka, a przede wszystkim wędrówki po Tatrach.