Rozległe tereny pod inwestycje, dogodna lokalizacja i dostępność komunikacyjna - to podstawowe atuty powiatu parczewskiego.
Powiat parczewski to region typowo rolniczy. Stąd doskonale radzą sobie na lokalnym rynku firmy sprzedające maszyny rolnicze, środki ochrony roślin, pasze.
"Agronom” Marty i Pawła Dąbrowskich to jedna z prężniej działających firm. W swojej ofercie posiada ciągniki Valtra, systemy BAUER, maszyny rolnicze renomowanych marek oraz środki do produkcji rolnej.
- Na naszych ciągnikach pracują rolnicy z całej Lubelszczyzny oraz innych regionów Polski - mówi Paweł Dąbrowski.
Nowi przedsiębiorcy mogą liczyć ze strony władz gminnych na pomoc i współdziałanie w całym procesie inwestycyjnym.
- Oferujemy indywidualną opiekę dla każdego inwestora oraz pomoc w sporządzeniu wymaganej dokumentacji formalnoprawnej - zapewnia Agnieszka Hawryluk, sekretarz Urzędu Gminy Parczew.
W całym powiecie jest mnóstwo terenów pod przyszłe inwestycje. W samym Parczewie ich łączna powierzchnia wynosi ponad 120 ha. Działki pod działalność gospodarczą posiada też gmina Siemień. - Powołaliśmy Fundację Rozwoju Gospodarczego Gminy Siemień, która udziela pomocy inwestorom na naszym terenie - informuje Stanisław Dawidem, wójt gminy.
Siemień, jako jedna z czterech gmin wiejskich w kraju, otrzymała Złotą Statuetkę "Gmina Fair Play” 2007. Nagrody te trafiły do regionów, które podnosiły standard swoich usług w zakresie obsługi inwestorów i inwestycji.
Wizytówką gminy jest Zakład Produkcji Tkanin. Powstał w 1996 roku, jego założycielem jest Sylwester Sobecki. Tkaniny z Siemienia trafiają na rynek krajowy oraz do Niemiec, Norwegii, Szwecji czy Finlandii. Firma jest również obecna na Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie i w Rosji. Zatrudnia ponad 40 osób.
Stopa bezrobocia w powiecie parczewskim wynosi 13,74 proc. Najwięcej osób pracuje w takich firmach, jak: Wytwórnia Octu i Musztardy, Huta Szkła Gospodarczego oraz Elpar - producent kabli.