Chociaż powiat tomaszowski należy do najsłabiej zaludnionych w Polsce, przedsiębiorcy chętnie tu inwestują - głównie w turystykę.
- Statystyki mówią same za siebie. Tempo rozwoju naszej przedsiębiorczości jest jednym z największych w województwie lubelskim. Pod tym względem nasz powiat zajmuje szóste miejsce na Lubelszczyźnie - chwali się Jan Kowalczyk, starosta tomaszowski.
Na terenie powiatu aktywnie działają przedsiębiorcy z branży turystyczno-gastronomicznej. Jedną z ciekawszych inwestycji ubiegłego roku była rozbudowa Ośrodka Wczasowego "Roztoczanka” w Suścu.
- Z roku na rok przyjeżdża do nas coraz więcej osób. Szukają ciszy, chcą się zrelaksować, odpocząć. U nas mają taką możliwość - mówi Zbigniew Naklicki, właściciel "Roztoczanki”. - Mamy 180 miejsc noclegowych, nowoczesny basen, saunę, 2 sale konferencyjne.
- Żeby powiat się rozwijał, by przybywało nowych firm i co za tym idzie miejsc pracy, trzeba dbać o inwestorów - wyjaśnia Kowalczyk.
Dlatego powołano do życia Tomaszowskie Forum Gospodarcze, przy współpracy z którym powiat realizuje szkolenia i seminaria dla lokalnych przedsiębiorców. Tych najlepszych władze już od trzech lat wyróżniają "Srebrnym Gryfem”.
W 2007 r. z inicjatywy powiatu powstała Agencja Rozwoju Roztocza. Spółka pomaga inwestorom np. poprzez udzielanie poręczeń kredytowych. Jej udziałowcami jest 28 przedsiębiorców.
To nie wszystko. - We współpracy z Fundacją Rozwoju Lubelszczyzny i Lubelskim Urzędem Marszałkowskim, opracowaliśmy informator "Samorząd dla inwestora” - mówi Józef Marynicz z tomaszowskiego starostwa. - Publikacja ma zachęcić przedsiębiorców do zakładania firm w naszym powiecie.
Dodatkowy wabik na inwestorów to podstrefa ekonomiczna Tomaszów Lubelski o łącznej powierzchni 10,56 ha. Stanie się ona częścią obszaru Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN. - Dla przedsiębiorców to szansa m.in. na ulgi podatkowe - tłumaczy Marynicz.