W gminie Chełm dobiega końca realizacja projektu związanego z modernizacją i budową świetlic wiejskich. Gmina korzystała z każdego konkursu i każdej możliwości uzyskania środków zewnętrznych.
– Świetlice w naszych wsiach są dla wszystkich dostępne – mówi Alicja Semeniuk z Referatu Planowania, Gospodarki i Infrastruktury Urzędu Gminy Chełm. – Wszystkie są pod nadzorem czy opieką ośrodka kultury, urządza się w nich wystawy, spotkania, szkolenia, imprezy dla dzieci. Wszystkie świetlice mają po kilka stanowisk komputerowych, dostęp do Internetu i bardzo chętnie korzysta z tego młodzież.
Każda świetlica jest inna, każda miała inną "przeszłość”. Ta w miejscowości Parypse była popegeerowskim barakiem. Dziś jest odnowiona, ma dużą salę, kuchnię, sanitariaty. Świetlica w Janowie mieści się w dawnym kościele, który później był szkołą i biblioteką.
– To obiekt zabytkowy – wyjaśnia A. Semeniuk. – Opiekuje się nim biblioteka, która na piętrze ma swoją siedzibę. Jest tu sala multimedialna i do szkoleń, sala bilardowa. W Strupinie Małym jest nowa świetlica i lada moment będzie oddana do użytku ta w Nowosiółkach. Przygotowano tam po 6 stanowisk komputerowych, skaner, drukarkę, na wyposażeniu są aparaty fotograficzne, stoły bilardowe, a zaplecze posiada kuchenkę gazową i mikrofalową.
W Starych Depułtyczach jest budynek świetlico-remizy. Tam zakres robót był też bardzo duży – obejmował docieplenie ścian zewnętrznych, przebudowę konstrukcji więźby dachowej, wymianę pokrycia dachowego, stolarki drzwiowej i okiennej i wiele innych, ale w ramach projektu wybudowane zostało również boisko sportowo- rekreacyjne.
Koszty takich inwestycji w 6 wsiach wyniosły około 3 mln zł, ale 1 mln 800 tys. zł gmina dostała z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W gminie Chełm na modernizację czekają jeszcze 3 świetlice wiejskie.