Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

21 grudnia 2010 r.
13:04
Edytuj ten wpis

Kto robi magiczny proszek Mikołajowi, czyli co o świętach mówią chełmskie przedszkolaki

0 0 A A

Wigilia jeszcze przed nami. Ale maluchy z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Chełmie, już miały świąteczne spotkanie i żadne pytanie dotyczące świąt nie jest dla nich trudne. Nam opowiedziały o Mikołaju, przedświątecznych przygotowaniach i bożonarodzeniowych zwyczajach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dzieci są w świątecznym nastroju na długo przed świętami. Gdy rozmawiamy z pięciolatkami z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Chełmie, mają one za sobą już i spotkanie wigilijne i jasełka, do których długo i sumiennie się przygotowywały.

Żadne pytanie dotyczące świąt nie jest w stanie ich zaskoczyć. Ba! Znają też odpowiedzi na pytania, o których nikt by nawet nie pomyślał.

– Ja mogę powiedzieć, jak przez komin Mikołaj przechodzi – deklaruje śmiało Mateusz. – Mikołaj jest gruby i by się nie zmieścił w kominie, ale ma taki specjalny, magiczny proszek i się nim posypuje i to go pochudza.

Skąd bierze tajemny proszek? Zdaniem Wiktorii, ze sklepu. Zosia i Hania wiedza jednak swoje. – To elfy mu go robią – mówią dziewczynki.

Mateusz wie za to, jak Mikołaj przynosi prezenty Chińczykom. I chętnie dzieli się ta wiedzą z innymi: – Muszą zostawić czyste buty, bo Mikołaj tam wkłada prezenty. Jak but jest brudny, prezentów nie zostawia – informuje chłopczyk.

Gdy w rozmowie pojawia się temat choinki, u pięciolatków zaznacza się pewna różnica zdań w kwestii tego, która choinka jest lepsza: prawdziwa, czy sztuczna. – Sztuczna jest lepsza, bo prawdziwa może się zepsuć – mówi Zosia. Zdaniem Karola, wręcz przeciwnie. – Lepsza jest prawdziwa, bo ma dużo zapachu – obwieszcza Karol.

Dzieci wiedzą też, że pod choinką pojawiają się prezenty przywożone przez Mikołaja. – Na sankach – dodają, w razie gdyby ktoś miał wątpliwości.

Zosia dodaje, że Mikołaj przychodzi, gdy dzieci śpią. Kinga jednak wchodzi jej w słowo: – A ja nie spałam, jak przyszedł. I słyszałam dzwonki sań. I musiałam wstać, żeby go poczęstować ciastkami – zdradza pięciolatka.

Ciekawie byłoby przekonać się, jak w dziecięcych oczach wygląda przedświąteczna krzątanina nas, dorosłych. Zosia zdradza: – Moja mama robi wszystko, żeby było czysto, a mój tata... też to robi.
– Moja mama, to ściany maluje – mówi Arek. A Julka dodaje: – Ja z mamą sprzątam, a tata zmienia opony.

Dzieci do świąt są już przygotowane. Także w kwestii kolęd. Nie dając się wcale prosić śpiewają zgodnym chórem pastorałkę o betlejemskiej gwieździe, a potem jeszcze "Przybieżeli do Betlejem”.
Na koniec pozostaje kwestia oplatka. I tu zaskoczenie. Bo dzieciom, ten sam opłatek, którego i my próbujemy, może smakować zupełnie inaczej. Jak?

– Waniliowo – przekonuje Zosia. A Kacper dodaje: Jest jak lody z bitą śmietaną.

Pozostałe informacje

Targi Kół Naukowych na Politechnice Lubelskiej – pasja, innowacja, aktywność
ZDJĘCIA
galeria

Targi Kół Naukowych na Politechnice Lubelskiej – pasja, innowacja, aktywność

W środę na Politechnice Lubelskiej odbyły się coroczne Targi Kół Naukowych i Organizacji Studenckich, które stały się prawdziwym świętem aktywności studenckiej. Tegoroczne wydarzenie przyciągnęło setki studentów, którzy mieli okazję zapoznać się z szeroką ofertą kół naukowych, organizacji artystycznych, a także sekcji sportowych. Przedstawiciele starszych roczników zachęcali młodszych kolegów i koleżanki do angażowania się w życie uczelni, podkreślając, że studia to nie tylko nauka, ale także czas na rozwój pasji, zdobywanie nowych umiejętności i budowanie relacji.

Ratusz w Zamościu

Urzędnicy nikogo nie obsłużą. Będzie ewakuacja

Półgodzinną przerwę w obsłudze interesantów będą mieć dzisiaj urzędnicy w Zamościu. Lepiej więc w ogóle się tam nie wybierać między godz. 13 a 13.30.

Adam Kszczot odwiedził lubelskie szkoły i poprowadził trening w Parku Ludowym
ZDJĘCIA
galeria

Adam Kszczot odwiedził lubelskie szkoły i poprowadził trening w Parku Ludowym

W środę gościem w Lublinie był jeden z najlepszych polskich lekkoatletów – Adam Kszczot. Odwiedził trzy szkoły podstawowe: SP nr 28, 53 i 58, ale poprowadził też trening w Parku Ludowym.

Daria ze Śląska: Smutek jest bezpieczny
DO USŁYSZENIA
film

Daria ze Śląska: Smutek jest bezpieczny

Daria ze Śląska to młoda artystka już teraz jest uznawana za jedno z największych muzycznych odkryć 2023 roku. Laureatka Fryderyków 2024 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. W piątek, 15 listopada, wystąpi w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Plan jest, wykonawca też. Właśnie rozstrzygnięto przetarg
LUBLIN

Plan jest, wykonawca też. Właśnie rozstrzygnięto przetarg

Nowy układ alejek, ławki, latarnie i roślinne kompozycje – Miasto rozstrzygnęło przetarg na budowę skweru im. Arcybiskupa Józefa Życińskiego.

Standardy jazzowe w interpretacji Włodka Pawlika
JAZZ
7 grudnia 2024, 19:00

Standardy jazzowe w interpretacji Włodka Pawlika

Już 7 grudnia (sobota) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin zagra Włodek Pawlik – pianista, kompozytor i jedyny polski laureat prestiżowej nagrody Grammy w kategorii jazz; za płytę „Night in Calisia”.

poznaliśmy 20 najpopularniejszych słów używanych przez młodzież. głosować można do końca listopada
SONDA
galeria

Czemó bambik ma delulu? Znamy finałową dwudziestkę Młodzieżowego Słowa Roku 2024

Dwadzieścia słów spośród tysięcy zgłoszonych powalczy o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2024. "Boomersi" mogą mieć problem ze zrozumieniem tego słownika, ale przychodzimy wam z pomocą.

Tu nie ma chodnika. Chcą to zmienić i zebrali prawie 500 podpisów
JEST PROBLEM, JEST PETYCJA

Tu nie ma chodnika. Chcą to zmienić i zebrali prawie 500 podpisów

Druga największa miejscowość w gminie Końskowola, liczący ok. 800 mieszkańców Skowieszyn, nie posiada chodnika przy głównej drodze przebiegającej przez centrum wsi. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa.

Dwa promile, rower i tory. Twierdził, że spieszył się na pociąg
BIAŁA PODLASKA

Dwa promile, rower i tory. Twierdził, że spieszył się na pociąg

44-latek przechodząc przez tory w miejscu niedozwolonym wpadł pod ruszający pociąg. Miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Z obrażeniami ciała trafił do szpitala.

Dziennikowe Lustro z Marcinem Wrońskim: Z piórem w ręku, z tajemnicą w sercu
DO ZOBACZENIA
film

Dziennikowe Lustro z Marcinem Wrońskim: Z piórem w ręku, z tajemnicą w sercu

Gościem Dziennikowego Lustra jest jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy kryminałów – Marcin Wroński. Autor cyklu o komisarzu Maciejewskim opowiada o swojej fascynującej drodze twórczej, inspiracjach, życiu z pióra oraz o najnowszych projektach.

Lublana w połowie XIX wieku
DO ZOBACZENIA

Z Lublany do Lublina. Śladami Emila Korytki

Polski szlachcic, zesłaniec, poeta i badacz folkloru słoweńskiego. Emil Korytko wywarł ogromny wpływ na rozwój stosunków polsko- słoweńskich. Wystawa przygotowana w trzech językach stanowi świetną okazję do poznania jego dokonań.

Spór o premie dla urzędników. Wojewoda czeka, powiat nie chce oddać pieniędzy
KONTROLA I DECYZJE

Spór o premie dla urzędników. Wojewoda czeka, powiat nie chce oddać pieniędzy

Chodzi o 150 tys. zł, których to zwrotu od powiatu puławskiego domaga się wojewoda lubelski. To część rządowej dotacji na przygotowanie miejsc zakwaterowania uchodźców z Ukrainy, którą to władze Końskowoli przeznaczyły na specjalne premie dla pracowników. W sprawie głos zabrało już nawet ministerstwo.

Piłkarze Motoru Lublin podziękowali w środę za wsparcie swojemu najstarszemu kibicowi

Gość specjalny na treningu. Motor Lublin docenił swojego najstarszego kibica

W środę na treningu Motoru Lublin pojawił się gość specjalny. To jeden z kibiców żółto-biało-niebieskich. Pan Stanisław nie opuszcza żadnego meczu beniaminka, chociaż ma... 93 lata.

W rolach głównych: Eisenberg, Culkin i Lublin. Uroczysty pokaz filmu Prawdziwy ból
ZDJĘCIA
galeria
film

W rolach głównych: Eisenberg, Culkin i Lublin. Uroczysty pokaz filmu Prawdziwy ból

„Prawdziwy ból” to komediodramat opowiadający historię o napiętych relacjach dwóch kuzynów. Ich podróż zaczyna się w Nowym Yorku, skąd nasi lecą do Warszawy, potem jest Lublin, a na koniec Krasnystaw.

Marcin Kasprowicz (trener reprezentacji Polski U17): Jesteśmy dumni, szczęśliwi i pełni nadziei
WYWIAD

Marcin Kasprowicz (trener reprezentacji Polski U17): Jesteśmy dumni, szczęśliwi i pełni nadziei

Rozmowa z Marcinem Kasprowiczem, trenerem reprezentacji Polski kobiet U-17

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty