Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

8 czerwca 2003 r.
23:52
Edytuj ten wpis

Niecałe cztery głosy na godzinę

L eśniowice w pobliżu Chełma, siedziba gminy, sobotnie popołudnie. Miejscowość jakby wymarła. Przed mieszczącym się w szkole lokalem komisji wyborczej żywego ducha. Nic dziwnego, skoro w sobotę w tym obwodzie głosowały średnio niecałe cztery osoby na godzinę. Większość przed południem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Ja nie głosuję,

bo jestem świadkiem Jehowy – mówi kobieta po pięćdziesiątce, która nie chce się przedstawić. – Już raz zagłosowałam na Królestwo Boże i to wystarczy.
– Będę głosował, ale w niedzielę – stwierdza starszy pan, który spod Urzędu Gminy usiłuje umknąć nam traktorem. – Jak? – Tak, żeby było dobrze.
Swój głos w sobotę rano oddała Monika Dżaman z Majdanu Leśniowskiego. Wpadła na chwilę do sklepu. – Głosowałam na tak. Uznałam, że udział w referendum to mój obowiązek. Może będzie praca, nie tak jak teraz.
W gminie zajęcia nie ma 341osób. Ale jest jeszcze bezrobocie ukryte. Największe zakłady pracy to Urząd Gminy, poczta, niepubliczny ZOZ, pięć szkół i kilka firm prywatnych. Bieda.

Za unię tanim winem

Na biedę narzekają także mężczyźni, którzy obok zamkniętego na cztery spusty sklepu-blaszaka, choć jeszcze nie głosowali, już teraz za wejście Polski do Unii Europejskiej wznoszą toasty piwem i tanim winem. Deklarują, że pójdą do urn w niedzielę, najlepiej wieczorem, aby nikt ich głosami nie zamanipulował. – Może choć naszym dzieciom będzie lepiej – mówią.
Nie kontynuujemy dialogu, choć mężczyźni są bardzo rozmowni. Naprzeciw, w Urzędzie Gminy, dyżur pełni Jadwiga Lisowska, pełnomocnik wójta ds. referendum. Jest godz. 16. – Głosowanie przebiega spokojnie. Poza Leśniowicami mamy jeszcze obwody w Rakołupach, Sielcu, Kumowie Majorackim i Poniatówce. W Poniatówce właśnie za unijne pieniądze z programu SAPARD dokończono budowę drogi. Nic o tym nie wie Aniela Duda. – Pani, ja się na tym nie znam. Jutro wybieram się głosować. Jak? To mąż zadecyduje.
W sobotę, na 3227 uprawnionych do udziału w referendum, swój głos oddało 171 osób. Frekwencja wyniosła 5,29 proc. W Poniatówce do urn poszło zaledwie 3,79 proc. uprawnionych.

Na cztery spusty

Punktualnie o godz. 20 w sobotę lokale wyborcze zostały zamknięte. W każdej komisji opieczętowano urny – podobnie drzwi i okna. Nikt postronny po tej godzinie nie ma prawa wejść do środka. Przy ul. Głuskiej w Lublinie w budynku Centrum Kultury Głusk mieści się komisja nr 154. Godz. 20.54. Drzwi zamknięte na cztery spusty. Przed wejściem policjant. Nie wpuszcza nikogo do środka. Po chwili z lokalu wychodzi Grzegorz Zieliński, członek Miejskiego Biura ds. Referendum, kontrolującego nocą, czy w lokalach jest wszystko w porządku. – Wszystko odbyło się zgodnie z wytycznymi – mówi. Odjeżdżając spoglądamy na budynek lokalu. Na pierwszym piętrze w oknie policjant, który z góry obserwuje wszystkich przechodzących.
W kolejnych siedzibach komisji, które odwiedziliśmy, podobnie. Wszędzie zamknięte drzwi. Pojedynczy policjanci i strażnicy miejscy. Nie wpuszczają nikogo za bramę. Na ulicach wyjątkowo spokojnie. Co chwila przejeżdża radiowóz. Widać wzmożone patrole strażników miejskich. Środki bezpieczeństwa okazały się skuteczne. Za kilka godzin znów głosowanie.

Wejdziemy do unii

Miasteczko akademickie wyglądało wczoraj prawie jak w każdą niedzielę – opustoszałe uliczki, nieliczni przechodnie, kilka osób na ławce w parku. Więcej ruchu było tylko pod ozdobionymi biało-czerwonymi flagami akademikami, gdzie mieściły się okręgi wyborcze dla studentów. Przed komisją ustawiały się kilkuosobowe kolejki młodych ludzi z dowodami w rękach. Studenci, mieszkający w akademikach Akademii Rolniczej i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie głosowali w akademiku „Grześ” i „Cebion”.
– Myślę, że wejdziemy do unii – mówi z przekonaniem Tomasz Kozłowski, student IV roku filologii angielskiej UMCS, który do urny przyszedł ze swoją żoną, Agnieszką, studentką V roku biologii i synkiem, Pawłem. – Mam, co prawda, mieszane uczucia, nie wszystko w unii mi się podoba, ale myślę, że sporo rzeczy zmieni się na lepsze. Przede wszystkim będzie łatwiej znaleźć pracę.
– Może nie od razu, ale na pewno będzie lepiej – twierdzi Ewa Łagowska z V roku prawa UMCS. – Może doświadczymy tego dopiero za kilkanaście lat, a może dopiero naszym dzieciom będzie lepiej. Większość naszych znajomych wzięła udział w referendum, więc myślę, że frekwencja będzie odpowiednia.
Nie wszyscy jednak odpowiedzieli na referendalne pytanie twierdząco. – Unia to socjalizm. Jeśli do niej wejdziemy, będzie jeszcze gorzej – przekonuje Agnieszka, studentka IV roku geografii UMCS. – Głosowałam przeciw.
– W przyszłości zamierzam pracować w rolnictwie, a w unii nie ma dla niego perspektyw, dlatego głosowałem przeciw – mówi z kolei Rafał Łukasik, student VI roku weterynarii AR. – To, jak głosują studenci, zależy przede wszystkim od tego, czy ktoś pochodzi z miasta, czy ze wsi i z jaką dziedziną wiąże przyszłość.
W cieniu na ławkach kilkuosobowe grupki studentów popijają bez pośpiechu piwo. O czym rozmawiają? Oczywiście o referendum. Oni już głosowali. Teraz planują, jak spędzić wieczór.
Większość studentów głosowała w niedzielę. Dzień wcześniej przy urnach pojawiło się ok. 25 proc. uprawnionych do głosowania.

Pozostałe informacje

Tytani Lublin występują Polskiej Futbol Lidze

Tytani Lublin zostali rozgromieni przez Lowlanders Białystok

Wizyta Lowlanders na Stadionie Lekkoatletycznym w Lublinie okazała się dla miejscowych Tytanów bolesnym doświadczeniem. Ekipa z Białegostoku w polskim futbolu amerykańskim to już legenda. W trzech ostatnich sezonach dwa razy sięgała po mistrzostwo Polski, a ostatnie rozgrywki zakończyła na drugim miejscu.

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Wojna handlowa Trumpa grozi globalną recesją – to tytuł komentarza tygodnika „Economist” na temat paniki na giełdach wywołanej cłami nałożonymi prze USA. – Polityka Trumpa zaszkodzi nie tylko amerykańskiej, ale i europejskiej gospodarce – mówi Piotr Wachowiak, rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

Ten kierowca dostał 1500 zl mandatu i 13 pkt karnych

W Lublinie posypały się mandaty. Skontrolowali taksówki i przewoźników

Policja zorganizowała „wzmożone” kontrole taksówek i firm przewozowych. Wylegitymowano ponad 100 kierowców. Efekt? Prawie 50 wykroczeń, a 7 kierujących straciło dowody rejestracyjne.

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim
patronat
13 kwietnia 2025, 18:45

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim

"Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim" to cykl koncertów propagujących różnorodny repertuar muzycznego, obejmujący utwory od muzyki średniowiecznej po współczesną. Zabytkowe wnętrze kościoła oraz jego doskonała akustyka tworzą wyjątkową atmosferę, która sprzyja odbiorowi muzyki.

Jens-Frederik Nielsen (pierwszy z lewej) podczas pochodu ulicami Nuuk

Grenlandia ma nowego premiera. Będzie musiał odpierać naciski USA

33-letni polityk z niewielkim doświadczeniem. Jens-Frederik Nielsen z partii Demokraci został zaprzysiężony na premiera Grenlandii. W związku z naciskami USA czeka go bardzo trudna kadencja.

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Z ważnego oddziału odszedł ordynator i część załogi. Po kilku miesiącach zawieszenia chirurgia w radzyńskim szpitalu wznowi działalność.

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Podczas koncertu będzie zbiórka pieniędzy na leczenie 7-miesięcznego Frania Styły, u którego zdiagnozowano dystrofię mięśniową Duchenne’a. Koszt leczenia w Stanach Zjednoczonych to aż 16 milionów złotych.

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej
patronat
24 kwietnia 2025, 18:00

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej

Od pół wieku Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej wzbogaca życie kulturalne Lublina. W tym roku chór obchodzi jubileusz 50-lecia działalności. Z tej okazji odbędzie się jubileuszowy koncert.

Marzec 2024: pikieta czterech organizacji związkowych działających w LW Bogdanka

Górnicy protestują, autobusy pojadą inaczej

Będą też duże zmiany w organizacji ruchu. We wtorek (8 kwietnia) kilka tysięcy górników ma protestować w Lublinie.

Komisariat Policji w Kraśniku przy ul. Garażowej 12 roz
galeria

Policja w Kraśniku pochwaliła się nowym komisariatem

Komisariat działa już dwa tygodnie, ale dziś – w poniedziałek, 7 kwietnia – miała miejsce prezentacja nowej siedziby połączona z uroczystą zbiórką.

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji warszawskiego parkietu oba główne indeksy, WIG20 i WIG odnotowały spadek o blisko 1,5 proc. Wcześniej GPW na godzinę zawiesiła notowania ciągłe z uwagi na bezpieczeństwo obrotu.

Bartosz Wolski we Wrocławiu rozpoczął mecz w roli kapitana

Bartosz Wolski (Motor Lublin): Z każdym meczem przekonujemy się, że nie ma dla nas granic

Po końcowym gwizdku meczu przyjaźni pomiędzy Śląskiem Wrocław, a Motorem Lublin obie ekipy odczuwały niedosyt.

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"
film

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"

Dzisiaj przed zakładem karnym w Opolu Lubelskim pojawił się prezydent Puław, Paweł Maj, który przed kamerami skrytykował wyrok dotyczący ograniczeń nałożonych na szkolne boisko. Dzięki zapłaconej przez nieznaną osobę grzywnie - samorządowiec do aresztu nie trafił.

zdjęcie ilustracyjne

Nauczyciel zawieszony. Prokuratura zbiera dowody z jego urządzeń

Nauczyciel jednej z zamojskich podstawówek został zawieszony w swoich obowiązkach. Sprawa ma związek ze śledztwem prokuratury.

W poniedziałek o godz. 15.30 otworzyła się giełda w Nowym Jorku. Po otwarciu sesji DJI spadał o 3,3 proc., S&P 500 o 3,44 proc., Nasdaq Comp. zniżkował z kolei o blisko 4 proc.

Giełda zawiesza notowania. Ze względu na bezpieczeństwo obrotu

Decyzja o zawieszeniu notowań została podjęta wyłącznie ze względu na bezpieczeństwo obrotu, widzimy co dzieje się w ostatnich dniach, zmienność jest ogromna, dlatego „dmuchamy na zimne” – przekazuje zespół prasowy GPW, która w poniedziałek zawiesiła na godzinę notowania na wszystkich rynkach.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty