Wstępne deklaracje o nawiązaniu współpracy PWSZ i PAN padły podczas wizyty naukowców na wykopaliskach prowadzonych na Wysokiej Górce.
Goście z PAN zapoznali się z dorobkiem materialnym, dydaktycznym i naukowym chełmskiej uczelni oraz planami rozwoju na najbliższą przyszłość. Zwiedzili obiekty związane z działalnością w zakresie kształcenia lotniczego oraz nauk technicznych i nauk ścisłych, w tym lotnisko, gmach Instytutu Matematyki i Informatyki oraz Centrum Studiów Inżynierskich w Depułtyczach Królewskich.
Na Wysokiej Górce prowadzone są bardzo zaawansowane prace archeologiczne. Grupa naukowców
z różnych ośrodków akademickich, archeologów i studentów z Polski i Chin, pod kierunkiem profesora Andrzeja Buko – dyrektora Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, próbuje rozwikłać zagadki ukrytej pod ziemią monumentalnej zabudowy rezydencjonalnej z czasów Daniela Halickiego z XIII wieku.
Pod nasypem Wysokiej Górki kryją się dobrze zachowane mury budowli pałacowej, a także kilku kolejnych obiektów, w tym dużej kamiennej wieży. – Odkrycia mają wielkie znaczenie dla poznania średniowiecznego miasta, w tym wielkich kart jego historii, kiedy to wieloetniczny i wielokulturowy Chełm pełnił stołeczną funkcję w tej części Europy – przyznają naukowcy.
Wysoka ranga naukowa i historyczna odkryć na Wysokiej Górce w Chełmie wzbudza coraz większe zainteresowanie miłośników miasta. Podczas niedawnych dni otwartych, oglądało je około 400 zwiedzających.
Jest szansa, że ruiny pałacu staną się atrakcją turystyczną Chełma. Władze samorządowe zamierzają pozyskać fundusze europejskie na zabezpieczenie, a następnie udostępnienie zwiedzającym pozostałości zamku książęcego.