Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

16 września 2001 r.
21:13
Edytuj ten wpis

W rzece brakuje tylko krokodyli

0 0 A A

Jeśli szybko nie oczyści się koryta Bugu z leżących tam pni, już niedługo możemy się spodziewać, że rzeka ta wyleje. I praktycznie tyle wystarczy zrobić, by Bug był spokojny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Groźne pnie
- Widzieliśmy w jego korycie wiele hamujących przepływ wody zwalonych pni drzew - mówi Janusz Szpak, uczestniczący w wizji lokalnej członek Zarządu Woj. Lubelskiego, odpowiedzialny za ochronę przeciwpowodziową. - Płynęliśmy podczas dość wysokiego stanu wody. Gdyby poziom rzeki był niższy, zapewne mielibyśmy spore problemy. I tak w kilku miejscach musieliśmy się przeciskać pomiędzy przeszkodami. Dziś zagrożenia powodziowego co prawda nie ma, ale tamujące przepływ pnie należy usunąć przynajmniej na kilku najniebezpieczniejszych odcinkach.
Leżące w korycie rzeki pnie powodują podniesienie poziomu wody. Im jest ich więcej, tym woda musi się podnosić wyżej. A to może spowodować, że fala powodziowa może rozlać się po nadbużańskich miejscowościach.
Powódź bez strat

Że wylewa i dziś? Owszem, ale nie czyni większych szkód. Bo mieszkańcy nadbużańskich miejscowości wiedzą, w których miejscach rzeka wylewa i na tych tzw. terasach zalewowych nie uprawiają niczego cennego, ani tym bardziej się nie budują. Co roku odcinane od świata Kolemczyce były odcinane wodą od zawsze. Ale domów Bug nie zalewa. Tylko ogródki działkowe we Włodawie, ale leżą one właśnie na terenach zalewowych.
Tam, gdzie rzeka co roku się rozlewa, są zwykle tylko łąki i zarośla. I właśnie one są najlepszym sposobem zapobiegania powodziom. Uświadomiono to sobie już dawno na Zachodzie. I Ren, który od dawna był faktycznie zamkniętym w wałach kanałem, bardzo często czynił ogromne szkody. W końcu terasy zalewowe, zamienione na pola i plantacje, z powrotem zwrócono naturze, obsadzając drzewami i krzewami. Wały przeciwpowodziowe przesunięto poza granicę terenów zalewowych. I odtąd Ren przestał szkodzić. Co roku zalewa co jego i dalej się nie posuwa. Wylewa z rzadka, tylko w katastrofalne lata.
A u nas katastrofalne powodzie są na obwałowanych Wiśle i Odrze. A niewiele od nich mniejszy dziki Bug nie szkodzi. I warto ten stan zachować. Tym bardziej że dzika rzeka jest niesamowitą atrakcja turystyczną. A zwłaszcza dzika rzeka graniczna.
Jak Amazonka
- Brakuje tylko papug i krokodyli - zachwalają uroki Bugu studenci UMCS, którzy od kilku lat organizują spływy Bugiem. - Nad rzeką zwieszają się gęste zarośla. Na drzewa wspinają się liany chmielu, dostępu do wody bronią dwumetrowe pokrzywy. Gdyby jeszcze na drzewach wrzeszczały kolorowe papugi zamiast czarnych wron, a w wodzie pluskały ogonami krokodyle, można by pomyśleć, że to nie Bug, ale Amazonka. No i ta egzotyczna przyroda. Całe masy błękitnych zimorodków. Dostojne czaple, bobry. Nad Bugiem sławna jest kolorowa, żółto-brązowo-błękitna żołna, która tutaj ma jedyną w Polsce kolonię lęgową.
Atrakcyjna sistiema
Studenci deklarowali, że mogą dla nadbużańskich gmin wykonać wiele badań. Mogą prowadzić drobne konserwacje zabytków. No i oczywiście zachwalają Bug jako wspaniałe miejsce do wypoczynku. Samorządy lokalne, zwłaszcza włodawski i uhruski robią co mogą, aby nasza graniczna rzeka stała się atrakcją turystyczną. W Woli Uhruskiej, dzięki bytyńskiemu kąpielisku już się stała.
Gmina Włodawa chce uruchomić spływy Bugiem. Ich dodatkową atrakcją, poza przepięknymi krajobrazami, są zachowane jeszcze po stronie białoruskiej elementy granicznej "sistiemy”, z liniami drutów kolczastych i izolatorami po przewodach pod napięciem. Takie widoki to niesamowita gratka, zwłaszcza dla turystów zagranicznych. Bug trzeba chronić takim, jaki jest. Bo równie pięknej i dzikiej rzeki nie znajdziemy w naszej części Europy.

Pozostałe informacje

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

W piątkowy wieczór Wisła Grupa Azoty Puławy bezbramkowo zremisowała na wyjeździe z GKS 1962 Jastrzębie i wciąż nie może być w pełni pewna pozostania w eWinner Drugiej Lidze, choć cel wydaje się być jak najbardziej do osiągnięcia. Jak mecz podsumowali trenerzy obu ekip?

4 owczarki pogryzły chłopca

4 owczarki pogryzły chłopca

Podczas zabawy cztery podrastające owczarki niemieckie rzuciły się na 11-letniego chłopca. Pogryzione dziecko odwieziono do szpitala. Wcześniej dzieci wielokrotnie bawiły się młodymi psami

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS stracił władzę w powiecie, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Audi zderzyło się z ciężarówką dziś około godz. 4 nad ranem. 58-letni kierowca z obrażeniami przewieziony do szpitala

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku
foto

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku

W zbiorach Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie znaleźć można prawdziwe perełki. Jedną z nich są zdjęcia Włodawy z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku Zapraszamy na nostalgiczną podróż po magicznych zaułkach miasta trzech kultur.

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji

Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II rozpoczęli świętowanie. KULturalia to ostatnia z imprez studenckich w Lublinie.

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie
19 maja 2024, 10:30

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie

W niedzielę (19 maja) odbędzie się XXIII Majówka z Panem Prusem. W programie wydarzenia zaplanowano koncert (Vinyl Band), spektakl, panel dyskusyjny z udziałem wybitnych literaturoznawczyń - prof. Beaty Obsulewicz-Niewińskiej oraz prof. Beaty Utkowskiej oraz występy uczniów nałęczowskich szkół.

Roztańczone El Cubano
foto
galeria

Roztańczone El Cubano

Kolejna impreza w El Cubano za nami. Co to była za impreza! Gorąca salsa do białego rana w samym centrum Lublina. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak się bawi Lublin, to zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Koncert Łukasza Jemioły
18 maja 2024, 19:00

Koncert Łukasza Jemioły

W Noc Muzeów - „na ulicy Złotej pod trójką” - odbędzie się koncert Łukasza Jemioły, który zaprezentuje poezję polską (także lubelską), we własnych opracowaniach muzycznych. Początek o godzinie 19:00.

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi chłopcy z Łukowa biorą sprawy w swoje ręce. Chcą zmian w miejskim skateparku. I osobiście powiedzieli o tym burmistrzowi.

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Dwie firmy złożyły oferty w przetargu dotyczącego przebudowy alejek, placu zabaw oraz nowych nasadzeń zieleni na Skwerze Niepodległości w Puławach. Roboty się rozpocząć i zakończyć w tym roku. Koszty wyniosą kilka milionów złotych.

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują
galeria

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Terminarz 33. kolejki ułożył się tak, że Motor Lublin gra na wyjeździe z Resovią, a Górnik Łęczna u siebie ze Stalą Rzeszów. Dla zielono-czarnych wynik sobotniego meczu (godz. 20) może okazać się kluczowy w kontekście walki o miejsce w strefie barażowej po zakończeniu sezonu zasadniczego

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

W sobotę w Lubartowie będzie słychać przyjemny ryk silników i czuć zapach spalin. Ulicami miasta przejadą setki jednośladów. Przed nami 15. Kapucyński Piknik Motocyklowy połączony ze zbiórką charytatywną.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty