– Do udziału w akcji przystąpiliśmy we wrześniu ubiegłego roku – mówi Maria Kowalczyk, dyrektor zespołu. – Właśnie wtedy rozpoczęła się jej druga edycja.
Spośród 30. zadań do wykonania, każda placówka biorąca w niej udział musiała wybrać sześć. Krasnostawski ZS, aż 12., po sześć dla gimnazjum i szkoły podstawowej. Uczniowie z podstawówki wraz z nauczycielami zdecydowali się na realizację tematów: co wynika z wyników nauczania, informowanie jakie kryteria stosują nauczyciele przy ocenianiu uczniów. Społeczność szkolna postanowiła ponadto, że bliskie jej sercu są tematy : „Więcej kultury”, „Nasza mała i wielka ojczyzna” oraz „Rodzice bliżej szkoły” i „Uczeń bada świat”. W gimnazjum za najciekawsze do realizacji uznano, m.in. tematy: „Dobrze wyjaśniamy, ciekawie uczymy ”, „Szkoła bez przemocy” „Czego będziemy uczyć i wymagać” oraz „Uczniowie wchodzą do Europy”.
– Nie było łatwo – dzieli się swoimi spostrzeżeniami M. Kowalczyk. – Wymagało to bardzo dużego zaangażowania zarówno ze strony nauczycieli, jak i uczniów. Bardzo pomogli nam również rodzice. I nie chodzi o to, że zmieniliśmy swoje podejście do uczniów. Przede wszystkim przybyło nam wiele papierkowej pracy, bo każde zadanie trzeba było opisać i udokumentować.
Zaraz po przystąpieniu do programu obie szkoły musiały zaistnieć w Internecie. Tam były również zamieszczane wszystkie informacje dotyczące realizowanych przez placówki działań. Komisja, która oceniała szkoły i ich pracę była bardzo surowa. Niektóre zadania trzeba było weryfikować i opisywać na nowo. Opłacało się. Obie placówki otrzymają certyfikat „Szkoły z klasą”.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyróżnienia – mówi M. Kowalczyk. – Ale to co przedstawiliśmy podczas akcji, realizujemy na codzień. Wielu nauczycieli wdraża autorskie programy nauczania, bardzo aktywnie działają szkolne samorządy i rady rodziców.
Wszelkie działania związane z uzyskaniem tytułu „Szkoły z klasą” przyniosły zysk nie tylko placówce, ale i zatrudnionym w niej nauczycielom. Aż 15 z 70 zatrudnionych, w tym samym czasie ubiegało się o tytuł nauczyciela dyplomowanego. Tę weryfikację wszyscy przeszli pomyślnie.