W tym roku po raz trzeci podczas XVIII Festiwalu Trzech Kultur wystąpi zespół Kroke. Krakowscy muzycy podczas tegorocznego festiwalu - w sobotę, o godzinie 20 - wyznaczyli premierę swojego muzycznego projektu z okazji 25-lecia formacji.
Kroke do Włodawy przyjedzie dzień wcześniej. Na miejscu dołączy do nich prosto z Izraela znakomity perkusista Zohar Fresco, z którym z Włodawy wyruszą na jubileuszową trasę koncertową.
Tegoroczny włodawski FTK organizowany przez Muzeum - Zespół Synagogalny we Włodawie to koncerty, spektakle, kabarety, wernisaże, warsztaty, spotkania z artystami i twórcami oraz filmowe projekcje. Organizatorzy obiecują, że tym razem impreza będzie nieco różniła się od poprzednich, natomiast na pewno przysporzy uczestnikom nie mniej wrażeń i radości.
- Zdecydowaliśmy się rozszerzyć utrwaloną przez lata formułę festiwalu - mówi Anita Lewczuk vel Leoniuk, dyrektor włodawskiego Muzeum - Zespół Synagogalny i organizator festiwalu. - Prezentując kwitnącą przez wieki kulturę miejscowych chrześcijan, Żydów i wyznawców prawosławia chcemy też przypomnieć, że nasze miasto w przeszłości za sprawą rodu Leszczyńskich było znaczącym ośrodkiem kalwińskim. Dlatego wpletliśmy do programu wernisaż wystawy w klasztorze oo. Paulinów zatytułowanej „Kaznodzieja z Włodawy - Andrzej Węgierski jako minister zboru kalwińskiego we Włodawie”. W przyszłych latach skupimy się na przykład na obecności na naszych terenach i kulturowym oddziaływaniu na przykład tak zwanych Olendrów, czy kolonistów niemieckich.
Tradycyjnie trzydniowy festiwal (22 - 24 września) swoje preludium miał już wczoraj - na dziedzińcu Czworoboku miała miejsce Festiwalowa Noworoczna Noc Kabaretowa, czyli wieczór z kabaretem i szmoncesem żydowskim. Z kolei dzisiaj oficjalną inaugurację XVIII FTK zaplanowano w Wielkiej Synagodze o godzinie 18, a przypieczętowaniem samego otwarcia będzie Boogie Street, czyli recital Renaty Przemyk w repertuarze Leonarda Cohena.
Anicie Lewczuk vel Leoniuk trudno wyróżniać zaproszonych artystów, gdyż dla niej wszyscy są ważni i wpisują się w zamierzony obraz czekającego nas wydarzenia. Niemniej jednak szczególny sentyment ma do zaprzyjaźnionego z Włodawą Kroke.
- Wiele sobie obiecujemy także po zaplanowanej po występie Kroke, już nie w Wielkiej Synagodze, ale na dziedzińcu Czworoboku Koncertowej Nocy Bardów pod dyrekcją Janusza Kasprowicza z udziałem Artura Barcisia, Projektu Volodia, Pawła Orkisza, Antoniego Murackiego, Evgena Malinovskiego, Stanisława Marinczenko i Igora Jelinka - mówi Lewczuk vel Leoniuk. - Koncert poprowadzi, ale też zaśpiewa Artur Barciś. Fani tego artysty będą mieli okazję spotkać się z nim i porozmawiać także w niedzielę o godzinie 12 w Małej Synagodze.
W tym roku zaplanowano około 40 wydarzeń. Poza wymienionymi zainteresowani imprezą będą mogli oklaskiwać także Arkę Noego, Bornus Consort, Sound’n’Grace, czy prawosławny Chór Oktoich.