Co Gdzie Kiedy. Znamy już wszystkie daty czterech festiwali odbywających się latem w Lublinie. To Noc Kultury, Inne Brzmienia, Carnaval Sztukmistrzów i Jarmark Jagielloński.
Noc Kultury - 2/3 czerwca 2018
Ta wyjątkowa noc przyzwyczaiła nas do patrzenia na świat oczami artystów i mieszkańców, którzy artystami się stają. Twórcy wchodzą w dialog z przestrzenią i zmieniają jej wizerunek. Tworzą instalacje, obiekty i akcje artystyczne w miejscach, których często nie podejrzewalibyśmy o taki potencjał. Sztuka ożywia miejsca nieznane i zapomniane, a te, które znamy, ukazuje w zupełnie innym, nietypowym świetle.
Festiwal inspiruje do odkrywania uroków Lublina zarówno stałych bywalców, jak i gości z dalekich stron.
Noc Kultury to festiwal, który nieustannie zaskakuje i dzieją się wtedy rzeczy niezwykłe. Rok temu sprawdzaliśmy jak mogło wyglądać stworzenie świata. Na ulicy Furmańskiej zawisło kilkanaście wielkoformatowych lampionów ryb, ptaków i ptakoryb, wykonanych przez francuskich artystów. Dwa lata temu ulica Kowalska została przeniesiona o sto lat wstecz.
Wschód Kultury - Inne Brzmienia Art’n’Music Festival 28 czerwca - 1 lipca 2018
„Inne brzmienia” to najbardziej pożądany atut w nowoczesnej muzyce oraz siła napędowa najwybitniejszych artystów. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia oferuje muzykę ambitną, nietuzinkową, poszukującą nowych rozwiązań. To jedno z najbardziej inspirujących i odkrywczych wydarzeń muzycznych w Polsce, które pozwala usłyszeć w sercu Lublina światowe gwiazdy i muzyczne odkrycia. Na scenie Innych Brzmień wystąpili już m.in.: Nouvelle Vague, Mulatu Astatke, Tuxedomoon, Juno Reactors, Shibusashirazu Orchestra, Tortoise, UK Subs, Einstürzende Neubauten, Tony Allen czy Goldfrapp. Kogo usłyszymy w tym roku? Informacje już niebawem!
Inne Brzmienia to nie tylko muzyka. Program obfituje również w wydarzenia dla miłośników ambitnego kina, literatury i sztuki współczesnej. Najmłodsi uczestniczą w przygotowanych specjalnie z myślą o nich Małych Innych Brzmieniach. Nie bez powodu w nazwie festiwalu zawarta jest idea „wschodu kultury”, która sprowadza do Lublina najciekawszych artystów m.in. z takich krajów, jak Ukraina, Białoruś, Gruzja czy Armenia, ułatwiając tym samym odbiorcom z całego świata dostęp do wspaniałej muzyki, którą na co dzień trudno samodzielnie odnaleźć.
Carnaval Sztukmistrzów i Urban Highline Festival - 26-29 lipca 2018
Carnaval Sztukmistrzów, największy festiwal w Polsce prezentujący sztukę nowego cyrku i klaunady, nie mógł więc powstać w żadnym innym mieście, jak tylko w Lublinie. W ostatni weekend lipca szczególnie warto wybrać się na spacer w okolice Starego Miasta, bo na ulicach spotkać można połykaczy mieczy, akrobatów czy rozśmieszających do łez klaunów. W namiotach cyrkowych obejrzymy niepowtarzalne przedstawienia nowocyrkowe i spróbujemy swoich sił w warsztatach żonglerki czy chodzenia po linie. Dzieci mogą oddać się nieskrępowanej zabawie w Miasteczku Zabaw Niezwykłych.
Urban Highline Festival, nieodłączna część Carnavalu Sztukmistrzów, to największy na świecie festiwal poświęcony chodzeniu po taśmie – slackliningowi. Dzięki innowacyjnemu pomysłowi wieszania taśm nie w okolicznościach natury lecz wyłącznie w centrum miasta (w tym w dużej mierze w zabytkowej części Lublina), festiwal stał się najpopularniejszą tego typu imprezą na świecie. Każdego roku w Urban Highline Festival bierze udział ponad 300 linochodów z kilkudziesięciu krajów świata. Podczas wydarzenia uczestnicy mają szansę pokonać kilkanaście taśm o długościach do ponad 100 m, rozwieszonych na wysokościach od 7 do 40 m.
Jarmark Jagielloński - 17-19 sierpnia 2018
Jarmark Jagielloński to czas niezwykły, zwłaszcza jeżeli ma się ochotę na spotkanie z wciąż żywą tradycją. Przez trzy sierpniowe dni w Lublinie kultura tradycyjna będzie bowiem przedstawiana na każdy możliwy sposób: przez sztukę ludową, muzykę, śpiew i taniec, aż po zabawę i edukację. Ulice Starego Miasta jak podczas dawnych jarmarków, wypełnią unikalne wzornictwo i rzemiosło przedstawiające nie tylko tradycje polskie, ale również wyjątkowe zakątki Europy Środkowo-Wschodniej. Towarzyszyć im będą pokazy i warsztaty, które pozwolą nam wejść w świat zapomnianych technik, a także dostrzec kunszt, precyzję i godziny poświęconej pracy, ukryte w rękach rzemieślników i ich dziełach.
Muzyka, pełna mazurków, polek i oberków, w ramach programu Jarmarku jest nie tylko spontanicznie wykonywana na ulicach miasta, ale również podczas wieczornych koncertów, do których zapraszani są współcześni młodzi wykonawcy i znani powszechnie muzycy (w ubiegłych edycjach m.in. Kayah, Michał Urbaniak, czy też Czesław Mozil), grający repertuar tradycyjny w twórczej kooperacji z artystami ludowymi. Tak jak podczas pierwszych jarmarków, wymianie podlegają nie tylko przywiezione przez kupców towary, ale też historie, pieśni i opowieści. Powracając do archaicznych, a jednocześnie najprostszych form wspólnie spędzonego czasu, powracamy do tego, co zapomniane: żywego spotkania z drugim człowiekiem.