Rozmowa z Anitą Lewczuk vel Leoniuk, p.o. dyrektora Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego i koordynatorem Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie.
• 17-20 września odbędzie się XVI Festiwal Trzech Kultur. Jaki jest motyw przewodni tegorocznej edycji?
– Postawiliśmy na barok. To właśnie w tej epoce za sprawą Pociejów, Flemingówi i Zamoyskich na Włodawie stanęły w miasteczku kościół, synagoga i cerkiew. Będzie wystawa poświęcona tym rodom i koncert w kościele św. Ludwika w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej „Kapela Jasnogórska” połączony z recytacją fragmentów kazania z 1717 r o. Dominika Paprockiego, paulina, przez Jerzego Zelnika.
• Festiwalowe trzy kultury to nie tylko historia…
– Przepiękne świątynie wciąż są obecne w krajobrazie naszego miasta i stanowią o jego obliczu. Jako organizatorzy festiwalu pragnęlibyśmy, aby stał się on po raz kolejny pretekstem do dyskusji na temat ekumenizmu. Wydaje się, że Włodawa, w trakcie trwania takiej imprezy, jest najlepszym do tego miejscem.
• W czasie poprzednich edycji na niektóre koncerty nie sposób się wcisnąć. Co sprawia, że włodawianie za punkt honoru stawiają sobie obecność na tej imprezie?
– Myślę, że są po prostu z niej dumni. Skupia ona przecież znakomitych artystów. Za sprawą festiwalu o Włodawie jest głośno. To też sprawia, że uczestniczy w nim coraz więcej gości z nawet bardzo odległych zakątków kraju. Zapytałam kiedyś o to stałych gości z Rzeszowa. Odpowiedzieli, że do Włodawy poza poziomem wykonawców przyciąga ich wielokulturowość w autentycznych, historycznych wnętrzach. Podobne imprezy w kraju zazwyczaj są monokulturowe.
• Którzy artyści najbardziej zapadli włodawianom w pamięci?
– Na pewno był to krakowski zespół Kroke, Justyna Steczkowska, Piotr Rubik, Alosza Awdiejew, Andre Ochodlo, świętej pamięci Krzysztof Kolberger, czy Poznańskie Słowiki. Zresztą długo by wymieniać, aby nikogo nie skrzywdzić.
• A na co możemy liczyć tym razem?
– Będą projekcje, spektakle, wystawy, warsztaty, konferencja popularno-naukowa i spotkania. A jeśli chodzi o to, co będzie działo się na scenach, to najwięcej sobie obiecuję po następujących po sobie koncertach ucznia i mistrza, czyli formacji Jascha Lieberman Trio i ostatniego galicyjskiego klezmera Leopolda Kozłowskiego. Czekam także na niedzielny koncert Kajah & Transoriental Orchestra.
• Kto poprowadzi tegoroczny festiwal?
– Anna Popek, telewizyjna prezenterka, która wyznaje zasadę, że zadaniem dziennikarza jest poszukiwanie ciekawych zjawisk, ludzi, tematów i opowiadanie o nich innym.
PROGRAM ARTYSTYCZNY XVI Festiwalu Trzech Kultur - Włodawa 2015
Czwartek - 17 września
godz.1900 (kino WDK) – „W obronie jaskiniowca” - monodram Emiliana Kamińskiego
Piątek - 18 września
godz.800 (kino WDK) – Projekcja filmu pt. „Wypełnić pustkę” w reż. |
Ramy Burshtein |
godz.900 (mała synagoga) – Prezentacja wystawy pt. „Włodawski sztetl”
godz.930 (mała synagoga) – Promocja książki „Ksiądz Ludwik Telesfor Romanowski. Pamiętniki z dziejów miasta i parafii (1910-1919)”
godz.1000 (namiot - plac synagogalny) – Spektakl dla dzieci „Jak ptaszki studiowały Torę” – Stowarzyszenie Grupa Studnia O.
godz.1000 (mała synagoga) – Warsztaty tańca żydowskiego z elementami baroku – prowadzenie Mariusz Bach
godz.1100 (budynek administracyjny MPŁ-W) – Otwarcie wystawy – „Panowie na Włodawie”
godz.1200 (namiot - plac synagogalny) – „Poproszę inny globus” – program w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego z Warszawy: Henryka Rajfera, Marka Węglarskiego i Teresy Wrońskiej
godz.1300 (wielka synagoga) – Otwarcie wystawy „W kręgu chasydów” – wystawa zdjęć autorstwa izraelskiego fotoreportera Gila Cohena-Magena
godz.1315 (mała synagoga) – „Chasydyzm-historia i współczesność” – prelekcja dr hab. Michała Galasa (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie)
godz.1400 (namiot - plac synagogalny) – Koncert Eliezer Mizrachi – stare pieśni żydowskie ze Wschodu
godz.1500 (mała synagoga) – Projekcja filmu dokumentalnego „Widzący z Lublina” w reż. Grażyny Stankiewicz oraz spotkanie z twórcami filmu
godz.1700 (wielka synagoga) – Jascha Lieberman Trio – koncert muzyki klezmerskiej dedykowany Leopoldowi Kozłowskiemu
godz.1900 (wielka synagoga) – Koncert Ostatniego Klezmera Galicji czyli Leopold Kozłowski i Przyjaciele zapraszają. Wystąpią: Leopold Kozłowski, Kamila Klimczak, Renata Świerczyńska, Halina Jarczyk, Andrzej Róg, Marta Bizoń
Sobota - 19 września
godz.1000 (namiot - plac synagogalny) – Michał Malinowski (Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści) w programie dla dzieci „Cerkiew w Bajkowej Dolinie”
godz.1100 (mała synagoga) – Projekcja filmu „Skupieni wokół tradycji - Staroobrzędowcy na Suwalszczyźnie” w reż. Andrzeja Romańczuka
godz.1130 (mała synagoga) – Otwarcie wystawy „W obronie starej wiary. Ikony staroobrzędowców i ich świat”
godz.1200 (namiot - plac synagogalny) – Piotr Matczuk i Michał Konstrat – koncert pt. „Nasz Wysocki”
godz.1400 (namiot - plac synagogalny) – Koncert „Ulica Mendelsztama” – w wykonaniu Ryszarda Leoszewskiego z zespołem Sklep z Ptasimi Piórami
godz.1500 (mała synagoga) – Spotkanie z reżyserem Jerzym Kaliną połączone z projekcją filmów: „Ludzie starej wiary” oraz „Cerkiew na granicy”
godz.1700 (cerkiew) – Chór Politechniki Białostockiej „Polifonia” – koncert muzyki cerkiewnej
godz.1900 (wielka synagoga) – Koncert „Kołysanki na wieczny sen” – Lena Piękniewska z zespołem Soundcheck
Niedziela - 20 września
godz.900 (cerkiew) – Nabożeństwo wraz z oprawą muzyczną liturgii w wykonaniu Chóru „Polifonia”
godz.1000 (mała synagoga) – Przedstawienie dla dzieci „O rybaku i złotej rybce” w wykonaniu aktorek: Elżbiety Kutrowskiej i Magdaleny Witczak
godz.1000 (klasztor oo. Paulinów) – Otwarcie wystawy – „Vlodaviana w archiwach Jasnej Góry, krakowskiej Skałki i miejscowych zbiorów klasztornych”
godz.1200 (mała synagoga) – Olga Bończyk – spotkanie z aktorką teatralną i filmową – prowadzenie Anna Popek
godz.1300 (kino WDK) – Projekcja filmu „Mary's Land. Ziemia Maryi" w reż. Juana Manuela Cotelo
godz.1430 (klasztor oo. Paulinów) – Konferencja popularno-naukowa „150 rocznica kasaty włodawskiego klasztoru oo. Paulinów”
godz.1600 (kościół św. Ludwika) – Koncert kameralny – Muzyka ze zbiorów jasnogórskich (W. Dankowski, XVIII w.) w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej „Kapela Jasnogórska” i fragmenty kazania o. Dominika Paprockiego, paulina (1717) – recytacja Jerzy Zelnik
godz.1930 (plac synagogalny) – Koncert Kayah & Transoriental Orchestra
Od piątku do niedzieli
(18-20 września 2015) - Jarmark Festiwalowy (ul. Czerwonego Krzyża i Witosa), Festiwalowe Spotkania z Gwiazdami, Teatr Gry Wstępnej z programem: Baroku Czar, pokazy ginących zawodów, zwiedzanie kościoła św. Ludwika i klasztoru oo. Paulinów (m.in.: podziemia, wieża kościelna, wystawa w klasztorze - piątek 1000-1500, sobota 1000-1500), fotościanki, przejażdżki bryczkami i wiele innych atrakcji
Prezentacja i prowadzenie Festiwalu Trzech Kultur – Anna Popek