Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

17 września 2015 r.
10:07

XVI Festiwal Trzech Kultur we Włodawie. Festiwal bogaty jak barok

0 2 A A
17 września 2015 19:00

Rozmowa z Anitą Lewczuk vel Leoniuk, p.o. dyrektora Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego i koordynatorem Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• 17-20 września odbędzie się XVI Festiwal Trzech Kultur. Jaki jest motyw przewodni tegorocznej edycji?

– Postawiliśmy na barok. To właśnie w tej epoce za sprawą Pociejów, Flemingówi i Zamoyskich na Włodawie stanęły w miasteczku kościół, synagoga i cerkiew. Będzie wystawa poświęcona tym rodom i koncert w kościele św. Ludwika w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej „Kapela Jasnogórska” połączony z recytacją fragmentów kazania z 1717 r o. Dominika Paprockiego, paulina, przez Jerzego Zelnika.

• Festiwalowe trzy kultury to nie tylko historia…

– Przepiękne świątynie wciąż są obecne w krajobrazie naszego miasta i stanowią o jego obliczu. Jako organizatorzy festiwalu pragnęlibyśmy, aby stał się on po raz kolejny pretekstem do dyskusji na temat ekumenizmu. Wydaje się, że Włodawa, w trakcie trwania takiej imprezy, jest najlepszym do tego miejscem.

• W czasie poprzednich edycji na niektóre koncerty nie sposób się wcisnąć. Co sprawia, że włodawianie za punkt honoru stawiają sobie obecność na tej imprezie?

– Myślę, że są po prostu z niej dumni. Skupia ona przecież znakomitych artystów. Za sprawą festiwalu o Włodawie jest głośno. To też sprawia, że uczestniczy w nim coraz więcej gości z nawet bardzo odległych zakątków kraju. Zapytałam kiedyś o to stałych gości z Rzeszowa. Odpowiedzieli, że do Włodawy poza poziomem wykonawców przyciąga ich wielokulturowość w autentycznych, historycznych wnętrzach. Podobne imprezy w kraju zazwyczaj są monokulturowe.

• Którzy artyści najbardziej zapadli włodawianom w pamięci?

– Na pewno był to krakowski zespół Kroke, Justyna Steczkowska, Piotr Rubik, Alosza Awdiejew, Andre Ochodlo, świętej pamięci Krzysztof Kolberger, czy Poznańskie Słowiki. Zresztą długo by wymieniać, aby nikogo nie skrzywdzić.

• A na co możemy liczyć tym razem?

– Będą projekcje, spektakle, wystawy, warsztaty, konferencja popularno-naukowa i spotkania. A jeśli chodzi o to, co będzie działo się na scenach, to najwięcej sobie obiecuję po następujących po sobie koncertach ucznia i mistrza, czyli formacji Jascha Lieberman Trio i ostatniego galicyjskiego klezmera Leopolda Kozłowskiego. Czekam także na niedzielny koncert Kajah & Transoriental Orchestra.

• Kto poprowadzi tegoroczny festiwal?

– Anna Popek, telewizyjna prezenterka, która wyznaje zasadę, że zadaniem dziennikarza jest poszukiwanie ciekawych zjawisk, ludzi, tematów i opowiadanie o nich innym.

PROGRAM ARTYSTYCZNY XVI Festiwalu Trzech Kultur - Włodawa 2015

 

Czwartek - 17 września

godz.1900 (kino WDK) – „W obronie jaskiniowca” - monodram Emiliana Kamińskiego

 

Piątek - 18 września

godz.800 (kino WDK) – Projekcja filmu pt. „Wypełnić pustkę” w reż.

Ramy Burshtein

godz.900 (mała synagoga) – Prezentacja wystawy pt. „Włodawski sztetl”

godz.930 (mała synagoga) – Promocja książki „Ksiądz Ludwik Telesfor Romanowski. Pamiętniki z dziejów miasta i parafii (1910-1919)”

godz.1000 (namiot - plac synagogalny) – Spektakl dla dzieci „Jak ptaszki studiowały Torę”Stowarzyszenie Grupa Studnia O.

godz.1000 (mała synagoga) – Warsztaty tańca żydowskiego z elementami baroku – prowadzenie Mariusz Bach 

godz.1100 (budynek administracyjny MPŁ-W) – Otwarcie wystawy – „Panowie na Włodawie”

godz.1200 (namiot - plac synagogalny) – „Poproszę inny globus” – program w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego z Warszawy: Henryka Rajfera, Marka Węglarskiego i Teresy Wrońskiej

godz.1300 (wielka synagoga) – Otwarcie wystawy „W kręgu chasydów” – wystawa zdjęć autorstwa izraelskiego fotoreportera Gila Cohena-Magena

godz.1315 (mała synagoga) – „Chasydyzm-historia i współczesność” – prelekcja dr hab. Michała Galasa (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie)

godz.1400 (namiot - plac synagogalny) – Koncert Eliezer Mizrachi – stare pieśni żydowskie ze Wschodu

godz.1500 (mała synagoga) – Projekcja filmu dokumentalnego „Widzący z Lublina” w reż. Grażyny Stankiewicz oraz spotkanie z twórcami filmu

godz.1700 (wielka synagoga) – Jascha Lieberman Trio – koncert muzyki klezmerskiej  dedykowany Leopoldowi Kozłowskiemu

godz.1900 (wielka synagoga) – Koncert Ostatniego Klezmera Galicji czyli Leopold Kozłowski i Przyjaciele zapraszają. Wystąpią: Leopold Kozłowski, Kamila Klimczak, Renata Świerczyńska, Halina Jarczyk, Andrzej Róg, Marta Bizoń

 

Sobota - 19 września

godz.1000 (namiot - plac synagogalny) – Michał Malinowski (Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści) w programie  dla dzieci „Cerkiew w Bajkowej Dolinie”

godz.1100 (mała synagoga) – Projekcja filmu „Skupieni wokół tradycji - Staroobrzędowcy na Suwalszczyźnie” w reż. Andrzeja Romańczuka

godz.1130 (mała synagoga) – Otwarcie wystawy „W obronie starej wiary. Ikony staroobrzędowców i ich świat”

godz.1200 (namiot - plac synagogalny) – Piotr Matczuk i Michał Konstrat – koncert pt. „Nasz Wysocki”

godz.1400 (namiot - plac synagogalny) – Koncert „Ulica Mendelsztama” – w wykonaniu Ryszarda Leoszewskiego z zespołem  Sklep z Ptasimi Piórami

godz.1500 (mała synagoga) – Spotkanie z reżyserem Jerzym Kaliną połączone z projekcją filmów: „Ludzie starej wiary” oraz „Cerkiew na granicy”

godz.1700 (cerkiew) – Chór Politechniki Białostockiej „Polifonia” – koncert muzyki cerkiewnej

godz.1900 (wielka synagoga) – Koncert  „Kołysanki na wieczny sen”Lena Piękniewska  z zespołem Soundcheck

 

Niedziela - 20 września

godz.900 (cerkiew) – Nabożeństwo wraz z oprawą muzyczną liturgii w wykonaniu Chóru „Polifonia”

godz.1000 (mała synagoga) – Przedstawienie dla dzieci  „O rybaku i złotej rybce” w wykonaniu  aktorek: Elżbiety Kutrowskiej i Magdaleny Witczak

godz.1000 (klasztor oo. Paulinów) – Otwarcie wystawy – „Vlodaviana w archiwach Jasnej Góry, krakowskiej Skałki i miejscowych zbiorów klasztornych”

godz.1200 (mała synagoga) – Olga Bończyk – spotkanie z aktorką teatralną i filmową – prowadzenie Anna Popek

godz.1300 (kino WDK) – Projekcja filmu „Mary's Land. Ziemia Maryi" w reż. Juana Manuela Cotelo

godz.1430 (klasztor oo. Paulinów) – Konferencja popularno-naukowa „150 rocznica kasaty włodawskiego klasztoru oo. Paulinów”

godz.1600 (kościół św. Ludwika) – Koncert kameralny – Muzyka ze zbiorów jasnogórskich (W. Dankowski, XVIII w.) w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej „Kapela Jasnogórska” i fragmenty kazania o. Dominika Paprockiego, paulina (1717) – recytacja Jerzy Zelnik

godz.1930  (plac synagogalny) – Koncert Kayah & Transoriental Orchestra

Od piątku do niedzieli

(18-20 września 2015) - Jarmark Festiwalowy (ul. Czerwonego Krzyża i Witosa), Festiwalowe Spotkania z Gwiazdami, Teatr Gry Wstępnej z programem: Baroku Czar, pokazy ginących zawodów, zwiedzanie kościoła św. Ludwika i klasztoru oo. Paulinów (m.in.: podziemia, wieża kościelna, wystawa w klasztorze - piątek 1000-1500, sobota 1000-1500), fotościanki, przejażdżki bryczkami i wiele innych atrakcji 

Prezentacja i prowadzenie Festiwalu Trzech Kultur – Anna Popek

Pozostałe informacje

Na drogach może być ślisko. Przekonał się o tym młody kierowca

Na drogach może być ślisko. Przekonał się o tym młody kierowca

Warunki drogowe na Lubelszczyźnie nie są najlepsze. Do wieczora w kilkunastu powiatach województwa obowiązują ostrzeżenia IMGW o marznących opadach. Wczoraj rano w powiecie opolskim jedno z aut wpadło do rowu.

Kiedy Kamil Kruk i Ivan Brkić wrócą do składu Motoru Lublin?

Kiedy Kamil Kruk i Ivan Brkić wrócą do składu Motoru Lublin?

Od dawna Motor Lublin musi sobie radzić bez ważnych zawodników: Kamila Kruka i Ivana Brkicia. Obaj powoli wracają do zdrowia. A kiedy będzie można zobaczyć ich na boisku? Szansę na występ w tym sezonie ma jedynie obrońca.

Za zdrowie pań
foto
galeria

Za zdrowie pań

Weekend to czas, kiedy w Berecie rządzi prawdziwa zabawa. Zobaczcie naszą fotogalerię z weekendowych szaleństw z popularnego Beretu.

Zima w natarciu. W tym mieście będą pracować na trzy zmiany

Zima w natarciu. W tym mieście będą pracować na trzy zmiany

Zima stawia samorządy w gotowości. Burmistrz Łukowa deklaruje, że jeśli warunki na drogach będą złe, służby będą pracować na trzy zmiany.

Będą straszyć. Kozłówka zachęca do zwiedzania pałacowych komnat po zmroku
powiat lubartowski

Będą straszyć. Kozłówka zachęca do zwiedzania pałacowych komnat po zmroku

Niestety na to wydarzenie wolnych miejsc już nie ma. Ci, którzy zamówili bilety wcześniej, w środę wezmą udział w niezwykłym, wieczornym spacerze po komnatach pałacu Zamoyjskich. Nie będą sami. Z mroków historycznych wnętrz wyłonią się duchy dawnych mieszkańców.

Szybko strzelony gol im nie pomógł. Opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Tychy

Szybko strzelony gol im nie pomógł. Opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Tychy

W sobotni wieczór na boisku spotkały się Górnik Łęczna i GKS Tychy, a więc dwa zespoły, które w tym sezonie są specjalistami od remisów. Choć w meczu padło aż cztery gole to spotkanie zgodnie z przewidywaniami zakończyło się podziałem punktów. Jak mecz oceniają obaj trenerzy?

Znowu sami odebraliśmy sobie szansę, czyli opinie po meczu Świdniczanka – Podlasie
galeria

Znowu sami odebraliśmy sobie szansę, czyli opinie po meczu Świdniczanka – Podlasie

Świdniczanka do derbów z Podlasiem przystępowała z serią pięciu porażek z rzędu. Bialczanie chcieli za to przełamać fatalną, wyjazdową passę. W tym sezonie wygrali wcześniej tylko raz w gościach. Ostatecznie swój cel zrealizowali biało-zieloni, chociaż niewiele zabrakło, aby derby zakończyły się remisem. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Słynne kawasaki należy do polskiego kolekcjonera
Dęblin
galeria

Wystąpił w Top Gun. Teraz można go oglądać w Dęblinie

Czarno-czerwony kawasaki GPZ 900r Ninja - ten sam, na którym w 1986 roku w filmie Top Gun jeździł Tom Cruise, a także towarzysząca mu Kelly McGillis - stoi teraz w hangarze Muzuem Sił Powietrznych w Dęblinie. To jedna z kilku maszyn, która brała udział w produkcji amerykańskiego studia Paramount Pictures.

Bialska Rada Kobiet
Biała Podlaska

Nie dostały się do rady miasta, ale trafiły do innej. Jakie były zasady naboru?

Czternaście powołanych przez prezydenta pań ma strzec spraw kobiet w Białej Podlaskiej. Ten nowy organ doradczy na razie ma działać 3 lata. W większości to nazwiska związane ze środowiskiem obecnej władzy w mieście.

La vida loca. Co za impreza!
foto
galeria

La vida loca. Co za impreza!

Co to była za impreza! El Cubano odleciało. Zobaczcie, co się działo na parkiecie i jak się bawił Lublin.

Otylia Jędrzejczak odwiedziła Chełm
ZDJĘCIA

Otylia Jędrzejczak odwiedziła Chełm

Otylia Swim Tour, czyli cykl zawodów dla dzieci w sobotę zawitał do Szkoły Podstawowej nr 8 w Chełmie. Z jedyną, polską mistrzynią olimpijską ćwiczyło ponad sto dzieci. Trzeba dodać, że utytułowaną pływaczkę przywitał efektowny mural z jej podobizną.

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty
zdjęcia
galeria

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty

Trwa XIX Świdnik Jazz Festival. W programie festiwalu znalazły się koncerty uznanych artystów z Polski i zagranicy, którzy grają na wysokim poziomie. Wśród nich m.in. świdnicka Helicopters Brass Orchestra, Aleksandra Kutrzepa Quartet oraz kubański pianista Alfredo Rodriguez.

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas
zdjęcia
galeria
film

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas

Cosplay, manga, horoskopy, warsztaty i gry planszowe, a to wszystko w świątecznym klimacie. Dwudniowy festiwal Akira to gratka dla fanów kultury azjatyckiej.

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

Dzisiaj sezon 2024/2025 rozpoczną siatkarki DRS AZS UMCS Lublin. Akademiczki na inaugurację zagrają u siebie z Feniks AZS Politechnika Lubelska. Spotkanie zaplanowano na godz. 18 w sali ZS nr 5 przy ul. Elsnera.

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia
foto
galeria

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za didżejką stanął jeden z najlepszych didżejów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30