Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym wraz z Urzędem Miasta zapraszają w czwartek, 12 kwietnia, o godz. 16:00 na ceremonię powitania miasteczka Kazimierz Dolny w Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych.
Oficjalnym uroczystościom towarzyszyć będzie dyskusja dotycząca roli kolonii artystycznych, jako czynników integrujących i promujących środowiska artystyczne w Europie. Wezmą w niej udział przedstawiciele kolonii artystycznych z Polski, Francji i Niemiec.
– Życie we wspólnocie europejskiej oznacza posiadanie narodowych i regionalnych odrębności, ale jednocześnie bazowanie na wspólnym dziedzictwie kulturowym. Dziedzictwo to jest promowane poprzez EuroArt – Federację Europejskich Kolonii Artystycznych, która powstała w 1994 pod auspicjami Parlamentu Europejskiego oraz Komisji Europejskiej – podkreślają organizatorzy.
Zaistniały w XIX wieku ruch kolonii artystycznych jest fenomenem historycznym – wywodzi się z niego od 130 do 180 kolonii artystycznych powstałych na terenie Europy w okresie minionych 150 lat, z których około 45 współpracuje z siecią EuroArt. Pomimo znacznych różnic wynikających z położenia geograficznego oraz odmiennych tradycji kulturowych, pomiędzy wszystkimi koloniami istniały i istnieją do dziś uderzające podobieństwa w twórczości.
Uznani eksperci z europejskich kolonii artystycznych z Polski, Francji i Niemiec będą starali się wyjaśnić, w jaki sposób kolonie artystyczne, w oparciu o międzynarodową wymianę, mogą otworzyć drogę nowemu modelowi współpracy w Europie. W tym kontekście mogą one bowiem przejąć rolę „intelektualnego lidera” w obszarach nowej kultury socjalnej oraz solidarności.
Organizatorzy podejmą również próbę odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób wymiana intelektualna może przyczynić się do wzmocnienia poczucia przynależności do wspólnoty europejskiej, pozostawiając jednocześnie daleko w tyle nacjonalistyczne zapędy.
PROGRAM:
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Rynek 19:
* 16:00–16:30 – oficjalna ceremonia powitania w EuroArt (w holu muzeum)
* 16:30–17:30 – dialog Obywatelski na temat przyszłości Unii Europejskiej
* Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa KE w Polsce
* Pytania i odpowiedzi
* 17:30–19:00 – panel dyskusyjny, 1 piętro muzeum.
Wstęp wolny.