Noc Muzeów we wszystkich krajach europejskich odbywa się pod patronatem Rady Europy i jest wielkim spotkaniem publiczności z muzeami. Jest to szczególny czas, kiedy można muzea i galerie zwiedzić bezpłatnie w godzinach wieczornych i nocnych.
W Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie Noc Muzeów rozpocznie się w… południe. Dziś już od godz. 12 chętni będą mogli za darmo zwiedzać placówkę. W godz. 16–19 zaplanowano blok atrakcji dla najmłodszych, a o godz. 19 rozpocznie się spotkanie z Marcinem Piotrkowskim, jednym z odkrywców sensacyjnych "Skarbów z Czermna”. Ponadto zwiedzać będzie można muzealne podziemia, a także spotkać się z Gotami. Impreza potrwa do północy.
Janowiec
Muzeum Zamek w Janowcu - Słodka noc w zamku.
Program: godz. 19.00 Początek Słodkiej Nocy na Zamku 8 ◦Około 19.30–21.00 Cała Polska Czyta Dzieciom na Zamku w Janowcu. Goście specjalni: Małgorzata Berwid i Moliki Książkowe z TVP1 oraz Andrzej Grabowski Snow White, czyli Śnieżka na Zamku (czyta Magdalena Fijoł). Dzieci – Dzieciom: "O Stokrotce”– mini-spektakl (I klasa ZS 1 w Janowcu, opiekun: Krystyna Budniak). 500 pytań DLACZEGO? – wizualizowane czytanie Piotra Lewczaka "Eksperymenty naukowe dla dzieci” (IQ Akademia Inteligentnego Rozwoju). "Legenda o Czarnej Damie” (grupa teatralna "Zamkowe gacki” GOK w Janowcu, opiekun: Marta Kocoń). "Legenda o ukrytym skarbie” (czyta Leszek Bińczak, Dyrektor ZS nr 1 w Janowcu, ilustracje: młodzież z GOK w Janowcu).
O godz. 21 zacznie się nocna gra zamkowa – poszukiwanie złotych monet w zamkowych zakamarkach czyli "Skarb Piotra Firleja”. O 21.30 finał i nagrody. O godz.◦22 - nocne zwiedzanie muzeum z przewodnikiem; ◦godz. 23.30 Słodki finał – TORT Czarnej Damy i o godz. ◦24 - puszczanie światełka do nieba.
Kazimierz Dolny
Bezpłatnie będzie można zwiedzać Oddziały Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym:
Kuncewiczówka - spektakl "Tunel” (godz. 21) - monodram o życiu i dziele Marii Kuncewiczowej w wykonaniu Marty Neuman-Lubickiej.
Kamienica Celejowska – Akcja "W lustrze muzeum” (facebook na żywo).
Muzeum Przyrodnicze - Sowy - świat nocnych łowców - wykład i prezentacja K. Łapińskiej (godz. 20).
Muzeum Sztuki Złotniczej – Ekspozycja "W warsztacie złotnika”.
Lublin
Zwiedzanie indywidualne wystaw stałych i czasowych w godz. 19–24. Zwiedzanie indywidualne kaplicy zamkowej Trójcy Świętej o pełnych godz. od 19 do 23. Przed Zamkiem pokaz dioram Stowarzyszenie Lubelska Grupa Rekonstrukcji Historycznych Front – Pokaz dioram
Muzeum Martyrologii "Pod Zegarem” (ul. Uniwersytecka 1)
Godz. 18: Etiuda pamięci o Grażynie Chrostowskiej, godz. 18.30: zwiedzanie z kuratorem ekspozycji "Martyrologia młodzieży Lublina i harcerstwa Lubelszczyzny w latach 1939-1945”, godz. 20: spotkanie z Mariuszem Kamińskim, godz. 21: zwiedzanie wystawy "Żołnierze wyklęci – więźniowie Zamku Lubelskiego straceni w latach 1944-1954”, godz. 22–24: indywidualne zwiedzanie ekspozycji.
Oddział Literacki im. Józefa Czechowicza (ul. Złota 3)
Godziny 19, 21, 23: prelekcje "Wielcy ludzie związani z ulicą Złotą”. W przerwach oprowadzanie po wystawie stałej "Józef Czechowicz 1903-1939”.
Oddział Dworek Wincentego Pola (ul. Kalinowszczyzna 13)
Godz. 19: wykład Katarzyny Kasperek "O rodzinach Pol de Pollenburg i Longchamps de Berier”
Instytut Pamięci Narodowej oddział w Lublinie (ul. Staszica 22 A)
Godz. 19 promocja albumu Krzysztofa Garbacza "Lublin 1980–81. Zapis fotograficzny” prowadzenie dr Małgorzata Choma-Jusinska.
Godz. 20 spotkanie z działaczami Pomarańczowej Alternatywy w Lublinie, którzy będą opowiadać o ruchu oraz zaprezentują zdjęcia z happeningów organizowanych w latach 1988/1989 w Lublinie
Godz. 21 projekcja filmu "Nie ma sukcesu bez NZS-u” Ireneusza Haczewskiego (twórca regionalnej sieci podziemnego radia w okresie stanu wojennego i korespondent Radia Wolna Europa)
Godz. 23 projekcja filmu "Między demokracją a absolutyzmem. Strajk w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu” (produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska w Radomiu)
Ponadto odbędzie się prezentacja materiałów archiwalnych oraz zbiorów prywatnych (dokumenty i fotografie) dotyczących protestów lubelskich studentów oraz happeningów z lat 1980, 1988 i 1989, a także targi książki IPN (promocyjne ceny wydawnictw).
Podczas Nocy Muzeów w IPN będzie można również złożyć wniosek o udostępnienie dokumentów zgromadzonych w Instytucie Pamięci Narodowej.
Łęczna
Muzeum Regionalne w Łęcznej (ul. Bożnicza)
Godz. 18: "Wspomnienie łęczyńskiego sztetl”, wykład i prezentacja multimedialna oraz pokaz wybranych judaików ze zbiorów Muzeum, zwiedzanie stałej ekspozycji pt. "Bramy czasu. Żydowskie zabytki sakralne i obrzędowe”, godz. 19: "Spis podróżny. Ormianie w Polsce” – wernisaż wystawy fotograficznej prezentującej miejsca historycznie i kulturowo związane z obecnością mniejszości ormiańskiej w Polsce.
Nałęczów
Muzeum Bolesława Prusa w godz. 19–22 zaprasza i organizuje m.in.: o godz.19:30 - otwarcie wystawy upamiętniającej pisarza w 100. rocznicę śmierci- "Non omnis moriar”. O godz. 20 - czytanie fragmentów książki Stanisława Fity "Wspomnienia o Bolesławie Prusie.
Noc galerii w Noc Muzeów
MAKRO I MIKRO W Lublinie, sobotę w godzinach 19–23 Pracownio-Galeria Sos Sztuki (ul. Grodzka 36 a/4) Michał Stonawski i Magdalena Kulesza-Fedkowska prezentują wystawę "Malarstwo”. Michał maluje miasto, Magda – wieś. Malarstwo Magdy jest ciepłe i zmysłowe, coraz większą rolę odgrywa w nim wyobraźnia oraz prawie baśniopisarska narracyjność. Tymczasem obrazy Michała noszą w sobie chłodny, analityczny pierwiastek.
W PODWÓRKU SZTUKI Lubelska Galeria Biała (ul. Narutowicza 32) czynna będzie do godz. 24.00 i zobaczyć będzie można wystawy "Pocztówki” Danuty Krupskiej-Sołowiej (malarstwo), "Cud w Białej” Michała Stachyry (malarstwo). W Podwórku Sztuki obiekty, instalacje, realizacje malarskie.
W sobotę Oficyna w Podwórku Sztuki Centrum Kultury (ul. Narutowicza 32) zaprasza na:
Godz.20: Emrah Gökdemir wernisaż wystawy "Secret”. Artysta eksploruje tajny świat społecznych zależności ukryty na dziedzińcach wewnętrznych tureckich domów.
Godz. 21: Paweł Korbus, performance "Najn” o wątpliwościach, o niechęci, autopogardzie, byciu miłośnikiem i wstrząsach metafizycznych w biedzie.
Godz. 21.30: Maria Porzyc, performance "Podróż do wnętrza ciała”. To opowieść o tym, co niedostępne.
Godz. 22: Szymon Pietrasiewicz, performance "Gięcie”.
Godz. 22.30: Piotr Strobel działanie pt. "Zmiana”. Relacje człowiek-natura, człowiek-miejsce, człowiek-człowiek.
Godz. 23: Tomasz Foltyn, film oraz działanie performance "Przestrzenie intymne” o charakterze wciąż otwartego procesu, który oparty jest na osobistym doświadczeniu wyrażanym poprzez ciało i ruch.