W niedzielę będzie w Zamościu można wysłuchać specjalnego koncertu Zespołu Muzyki Dawnej „Capella all’ Antico”. Wydarzenie będzie szczególne, bo założyciel i kierownik zespołu, Krzysztof Obst zostanie uhonorowany odznaczeniem
Festiwal Stolica Języka Polskiego to festiwal literacki skierowany do dzieci, młodzieży, dorosłych. Ma charakter letniego spotkania z książką, muzyką, teatrem. Od 5 sierpnia stolicą był Szczebrzeszyn. 11 sierpnia wydarzenie przenosi się do Zamościa. Jednym z niedzielnych wydarzeń jest specjalny koncert w zamojskiej synagodze. Wystąpi Zespół Muzyki Dawnej „Capella all’ Antico”. By podkreślić kontekst festiwalu, w programie między innymi utwór z tekstem, który napisał pochodzący ze Szczebrzeszyna Wojciech Basai (Bazeusz), kanonik, profesor Akademii Krakowskiej.
Krzysztof Obst z Zamojskiego Domu Kultury założył zespół muzyki dawnej 36 lat temu. To zespół instrumentalny, wykonujący muzykę kompozytorów europejskich epoki średniowiecza, renesansu i wczesnego baroku.
- Na starych zdjęciach widać, że dawniej był mieszany i tworzyło go nawet 20-30 osób. Dziś to dziesięć dziewczyn w wieku 12-17 lat. Dużo występują za granicą i na festiwalach w Polsce. Można powiedzieć, że najrzadziej można je usłyszeć w Zamościu – mówi Anna Cichoń-Hereta, która również pracuje z zespołem i jak szacuje, zna pana Krzysztofa ze dwadzieścia lat.
– Przypuszczam, że wiele lat temu zobaczył zespół z Poniatowej i pomyślał, że można podobny stworzyć w Zamościu. I stworzył. Z tamtych czasów do dziś przetrwały kostiumy. To rekonstrukcje strojów wzorowanych na ubiorach postaci z obrazów z epoki. Uszyte bardzo porządnie, przez warszawską firmę z ciężkich aksamitów - dodaje.
Latami Krzysztof Obst poszerzał repertuar. Do utworów z epoki Renesansy doszły utwory średniowieczne. Dla potrzeb własnego zespołu zrobił… instrumenty: dwie rebeki, trzy mandory, lirę korbową. Powstały na wzór instrumentów widzianych na obrazach czy rycinach z epoki. Są takiej klasy, że grają na nich profesjonalni muzycy.
Ostatnie sukcesy zespołu to Brązowa Harfa Eola na Festiwalu „Schola Cantorum” w Kaliszu w zeszłym roku i Grand Prix na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Kultury Dawnej w Malborku.
- Raczej łagodny, nie jest surowy. Ma duża wyobraźnię. Wiedzę i doświadczenie zdobywał na różnych festiwalach, kursach i warsztatach muzycznych – mówi o założycielu zespołu Cichoń-Hereta, proszona o charakterystykę pana Krzysztofa i stylu jego pracy z młodymi ludźmi.
11 sierpnia o godz. 19 początek koncertu w synagodze. Krzysztof Obst zostanie wówczas odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.