– Jeśli w swoim domowym archiwum macie jakiekolwiek pamiątki, które wiążą się z historią Teatru Starego lub Waszą osobistą historią, która tutaj miała swoje miejsce, będziemy wdzięczni za ich udostępnienie – proszą organizatorzy urodzin teatru z ul. Jezuickiej. To przygotowania do 200-lecia!
– Poszukujemy zdjęć, filmów, ale też biletów, afiszy, programów teatralnych czy innych osobistych pamiątek, w jakikolwiek sposób związanych z historią Teatru Starego. Jeśli zechcecie podarować nam takie przedmioty, będziemy bardzo zobowiązani. Wiemy jednak dobrze, jaką wartość mają prywatne pamiątki – dlatego chętnie je zeskanujemy, sfotografujemy, opiszemy i zwrócimy Państwu. Dziś wystarczy nam przesłać zdjęcie zrobione komórką, na którym widać będzie interesujące nas dokumenty – apeluje dyrekcja i pracownicy Teatru Starego, który mieści się w budynku otwartym w 1822 roku.
Początkowo nazwany był „Teatrem Zimowym”, już wtedy funkcjonował jako instytucja impresaryjna, wynajmująca swoją scenę wędrownym trupom dramatycznym z całego kraju. Począwszy od 1907 roku teatr działał również jako jedno z pierwszych kin w Polsce. Jego pierwotna nazwa „Theatre Optique Parisien” z biegiem lat zmieniała się na: „Rialto”, „Wiedza”, „Panteon” i „Adria”. Po wojnie, aż do roku 1981, budynek funkcjonował jako „Kino Staromiejskie”. Od 2012 roku – jako Teatr Stary – znów jest otwarty dla publiczności.
Organizatorzy jubileuszu czekają też na prywatne opowieści – wspomnienia z filmów i spektakli, historie o pierwszej randce w kinie przy ulicy Jezuickiej albo zasłyszanej rodzinnej opowieści z życia rodziców czy dziadków. Liczą na relacje ludzi, którzy pracowali w tym miejscu albo w jakikolwiek sposób je współtworzyli.
Podziel się historią
Wspomnienia (spisane lub nagrane), zdjęcia pamiątek wraz z informacjami na temat możliwości zwrotnego kontaktu z właścicielami można nadsyłać na adres: jubileusz@teatrstary.eu. Można też dzwonić tel. 603 110 698.