W domach spotkać możemy różnego rodzaju grzejniki. Nadal funkcjonują tradycyjne żeliwne, zakładane są grzejniki płytowe albo konwektorowe, a niektórzy właściciele domów wprowadzają ogrzewanie podłogowe. Bogata oferta rynkowa sprawia, że jest w czym wybierać.
Wielu właścicieli, którzy mają stare żeliwne kaloryfery – mało ekonomiczne i nieładne, decydują się na ich wymianę. Montują wówczas dobrze grzejące, estetyczne urządzenia, które zapewniają im również niższe rachunki za centralne ogrzewanie. Można wybierać między grzejnikami konwektorowymi, członowymi, płytowymi i rurkowymi. Każdy z nich inaczej oddaje ciepło do otoczenia. I tak członowe i płytowe grzejniki przekazują około 70 proc. ciepła przez konwekcje, a 30 proc. przez promieniowanie. Rurkowe natomiast tylko 30 proc. to konwekcja. W grzejnikach konwektorowych prawie 100 proc. ciepła rozchodzi się przez konwekcje. Polega ona na przemieszczaniu się warstw powietrza o różnej temperaturze – zimne, przepływając wokół grzejnika ogrzewa się i krąży po wnętrzu. Promieniowanie natomiast to emisja ciepła w postaci fal elektromagnetycznych, które są pochłaniane przez chłodniejsze powierzchnie, np. ściany, a te oddając ciepło ogrzewają powietrze.
Popularne konwektory
Wyglądem przypominają grzejniki płytowe. Produkuje się je z blachy stalowej lakierowanej. Charakteryzują się tym, że zasysają zimne powietrze od dołu, ogrzewają je a potem unoszą, dokładnie rozprowadzając po wnętrzu niczym wentylator Zaletą grzejnika konwektorowego jest mała pojemność wodna, ekonomiczność i lekkość. Jego ciężar pozwala na montowanie na ściankach gipsowo-kartonowych. Bardzo szybko ogrzewają także powietrze. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w nawilżacze powietrza (specjalne wkłady umieszczone wewnątrz grzejnika). Niestety, ich ceny są dosyć wysokie w porównaniu z innymi grzejnikami.
Wymiary konwektorów to wysokość: 30, 45, 60 i 90 cm; szerokość od 40 do 300 cm; głębokość 10 cm.
Grzejniki płytowe
Zbudowane są z blachy stalowej, która tworzy płytę. Wewnątrz niej umieszczone są specjalne kanały, którymi płynie woda ogrzewająca metal. Płyta frontowa może być profilowana lub gładka. Standardowo produkuje się grzejniki białe, natomiast kolorowe można zamówić i wtedy ich cena wzrasta o około 30 proc. Są estetyczne, różnorodne oraz bardzo płytkie, co umożliwia montaż ich w różnych miejscach. Nie wolno jednak montować grzejników płytowych w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, m.in. w łazience. Od wewnątrz nie posiadają one zabezpieczenia antykorozyjnego, wobec tego trzeba dodatkowo zainstalować urządzenie dodające do wody tzw. inhibitory korozji. Grzejniki mają różne wymiary: wysokość 30, 45, 60 lub 90 cm; szerokość od 40 do 300 cm; głębokość od 6 do ok. 15 cm.
Grzejniki członowe
Zbudowane są z kilku lub kilkunastu połączonych ze sobą elementów zwanych członami lub ogniwami. Mają podłączenia do instalacji o różnym rozstawie, dzięki czemu łatwo je dopasować do istniejącego systemu centralnego ogrzewania. Najczęściej sprzedaje się je w zestawach 10 członów. Jeśli potrzebny jest mniejszy lub większy, najlepiej zamówić go u producenta. Wyróżniamy grzejniki członowe: aluminiowe, stalowe i żeliwne.
Aluminiowe są najczęściej stosowane wśród tych grzejników. Standardowo w sklepach możemy dostać białe, natomiast inne kolory otrzymamy na zamówienie. Są lekkie, dość płytkie oraz bardziej estetyczne od swoich starych wersji. Są także odporne na korozję. Wadą ich zaś jest duża pojemność wodna oraz podatność na uszkodzenia mechaniczne.
Stalowe grzejniki członowe są nowocześniejsze od żeliwnych, ale coraz rzadziej stosowane. Są bardzo proste w naprawie. Wadą ich jest to że łatwo ulegają korozji i nie mogą współpracować z każdą instalacją ze względu na zachodzące reakcje chemiczne.
Żeliwne to najstarsza generacja. Bardzo rzadko są one już stosowane. Są tanie, trwałe i odporne na korozje. Przy tym są jednak najcięższe i największe wśród kaloryferów. Ponadto mają duża pojemność wodną i są nieestetyczne. Wymiary tych grzejników to: wysokość od 40 do 60 cm; szerokość od 60 do 100 cm. głębokość 20 cm.
Grzejniki rurkowe
Nazywane są też drabinkowymi. Stosuje się je najczęściej w łazienkach, kuchniach i przedpokojach. Pełnią tam rolę grzejnika, a ze względu na swoją budowę także suszarki i wieszaka. Wodne podłącza się do centralnego ogrzewania na miejscu zwykłych grzejników. Natomiast wodno-elektryczne instaluje się tak samo, ale ponieważ wewnątrz mają dodatkowo grzałkę elektryczną, można je uruchomić poza sezonem grzewczym. Odmiana drabinek elektrycznych nie wymaga zaś żadnych prac instalacyjnych. Przykręca się je do ściany i podłącza za pomocą wtyczki do gniazdka.
Są estetyczne i z dużym powodzeniem zastępują tradycyjne grzejniki. Mają jednak większą pojemność wodną niż konwektory i są tym samym mniej ekonomiczne. (ELLE)