Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

22 października 2002 r.
15:39
Edytuj ten wpis

Ciepło z kaloryfera

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kiedy za oknem deszcz i ziąb to z przyjemnością siedzimy w ciepłych domowych pomieszczeniach. Dzięki nowoczesnym grzejnikom, ogrzewaniu podłogowemu i kominkom jest nam ciepło i dobrze.
W domach spotkać możemy różnego rodzaju grzejniki. Nadal funkcjonują tradycyjne żeliwne, zakładane są grzejniki płytowe albo konwektorowe, a niektórzy właściciele domów wprowadzają ogrzewanie podłogowe. Bogata oferta rynkowa sprawia, że jest w czym wybierać.
Wielu właścicieli, którzy mają stare żeliwne kaloryfery – mało ekonomiczne i nieładne, decydują się na ich wymianę. Montują wówczas dobrze grzejące, estetyczne urządzenia, które zapewniają im również niższe rachunki za centralne ogrzewanie. Można wybierać między grzejnikami konwektorowymi, członowymi, płytowymi i rurkowymi. Każdy z nich inaczej oddaje ciepło do otoczenia. I tak członowe i płytowe grzejniki przekazują około 70 proc. ciepła przez konwekcje, a 30 proc. przez promieniowanie. Rurkowe natomiast tylko 30 proc. to konwekcja. W grzejnikach konwektorowych prawie 100 proc. ciepła rozchodzi się przez konwekcje. Polega ona na przemieszczaniu się warstw powietrza o różnej temperaturze – zimne, przepływając wokół grzejnika ogrzewa się i krąży po wnętrzu. Promieniowanie natomiast to emisja ciepła w postaci fal elektromagnetycznych, które są pochłaniane przez chłodniejsze powierzchnie, np. ściany, a te oddając ciepło ogrzewają powietrze.
Popularne konwektory
Wyglądem przypominają grzejniki płytowe. Produkuje się je z blachy stalowej lakierowanej. Charakteryzują się tym, że zasysają zimne powietrze od dołu, ogrzewają je a potem unoszą, dokładnie rozprowadzając po wnętrzu niczym wentylator Zaletą grzejnika konwektorowego jest mała pojemność wodna, ekonomiczność i lekkość. Jego ciężar pozwala na montowanie na ściankach gipsowo-kartonowych. Bardzo szybko ogrzewają także powietrze. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w nawilżacze powietrza (specjalne wkłady umieszczone wewnątrz grzejnika). Niestety, ich ceny są dosyć wysokie w porównaniu z innymi grzejnikami.
Wymiary konwektorów to wysokość: 30, 45, 60 i 90 cm; szerokość od 40 do 300 cm; głębokość 10 cm.
Grzejniki płytowe
Zbudowane są z blachy stalowej, która tworzy płytę. Wewnątrz niej umieszczone są specjalne kanały, którymi płynie woda ogrzewająca metal. Płyta frontowa może być profilowana lub gładka. Standardowo produkuje się grzejniki białe, natomiast kolorowe można zamówić i wtedy ich cena wzrasta o około 30 proc. Są estetyczne, różnorodne oraz bardzo płytkie, co umożliwia montaż ich w różnych miejscach. Nie wolno jednak montować grzejników płytowych w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, m.in. w łazience. Od wewnątrz nie posiadają one zabezpieczenia antykorozyjnego, wobec tego trzeba dodatkowo zainstalować urządzenie dodające do wody tzw. inhibitory korozji. Grzejniki mają różne wymiary: wysokość 30, 45, 60 lub 90 cm; szerokość od 40 do 300 cm; głębokość od 6 do ok. 15 cm.
Grzejniki członowe
Zbudowane są z kilku lub kilkunastu połączonych ze sobą elementów zwanych członami lub ogniwami. Mają podłączenia do instalacji o różnym rozstawie, dzięki czemu łatwo je dopasować do istniejącego systemu centralnego ogrzewania. Najczęściej sprzedaje się je w zestawach 10 członów. Jeśli potrzebny jest mniejszy lub większy, najlepiej zamówić go u producenta. Wyróżniamy grzejniki członowe: aluminiowe, stalowe i żeliwne.
Aluminiowe są najczęściej stosowane wśród tych grzejników. Standardowo w sklepach możemy dostać białe, natomiast inne kolory otrzymamy na zamówienie. Są lekkie, dość płytkie oraz bardziej estetyczne od swoich starych wersji. Są także odporne na korozję. Wadą ich zaś jest duża pojemność wodna oraz podatność na uszkodzenia mechaniczne.
Stalowe grzejniki członowe są nowocześniejsze od żeliwnych, ale coraz rzadziej stosowane. Są bardzo proste w naprawie. Wadą ich jest to że łatwo ulegają korozji i nie mogą współpracować z każdą instalacją ze względu na zachodzące reakcje chemiczne.
Żeliwne to najstarsza generacja. Bardzo rzadko są one już stosowane. Są tanie, trwałe i odporne na korozje. Przy tym są jednak najcięższe i największe wśród kaloryferów. Ponadto mają duża pojemność wodną i są nieestetyczne. Wymiary tych grzejników to: wysokość od 40 do 60 cm; szerokość od 60 do 100 cm. głębokość 20 cm.
Grzejniki rurkowe
Nazywane są też drabinkowymi. Stosuje się je najczęściej w łazienkach, kuchniach i przedpokojach. Pełnią tam rolę grzejnika, a ze względu na swoją budowę także suszarki i wieszaka. Wodne podłącza się do centralnego ogrzewania na miejscu zwykłych grzejników. Natomiast wodno-elektryczne instaluje się tak samo, ale ponieważ wewnątrz mają dodatkowo grzałkę elektryczną, można je uruchomić poza sezonem grzewczym. Odmiana drabinek elektrycznych nie wymaga zaś żadnych prac instalacyjnych. Przykręca się je do ściany i podłącza za pomocą wtyczki do gniazdka.
Są estetyczne i z dużym powodzeniem zastępują tradycyjne grzejniki. Mają jednak większą pojemność wodną niż konwektory i są tym samym mniej ekonomiczne. (ELLE)

Pozostałe informacje

Tytani Lublin występują Polskiej Futbol Lidze

Tytani Lublin zostali rozgromieni przez Lowlanders Białystok

Wizyta Lowlanders na Stadionie Lekkoatletycznym w Lublinie okazała się dla miejscowych Tytanów bolesnym doświadczeniem. Ekipa z Białegostoku w polskim futbolu amerykańskim to już legenda. W trzech ostatnich sezonach dwa razy sięgała po mistrzostwo Polski, a ostatnie rozgrywki zakończyła na drugim miejscu.

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Wojna handlowa Trumpa grozi globalną recesją – to tytuł komentarza tygodnika „Economist” na temat paniki na giełdach wywołanej cłami nałożonymi prze USA. – Polityka Trumpa zaszkodzi nie tylko amerykańskiej, ale i europejskiej gospodarce – mówi Piotr Wachowiak, rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

Ten kierowca dostał 1500 zl mandatu i 13 pkt karnych

W Lublinie posypały się mandaty. Skontrolowali taksówki i przewoźników

Policja zorganizowała „wzmożone” kontrole taksówek i firm przewozowych. Wylegitymowano ponad 100 kierowców. Efekt? Prawie 50 wykroczeń, a 7 kierujących straciło dowody rejestracyjne.

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim
patronat
13 kwietnia 2025, 18:45

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim

"Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim" to cykl koncertów propagujących różnorodny repertuar muzycznego, obejmujący utwory od muzyki średniowiecznej po współczesną. Zabytkowe wnętrze kościoła oraz jego doskonała akustyka tworzą wyjątkową atmosferę, która sprzyja odbiorowi muzyki.

Jens-Frederik Nielsen (pierwszy z lewej) podczas pochodu ulicami Nuuk

Grenlandia ma nowego premiera. Będzie musiał odpierać naciski USA

33-letni polityk z niewielkim doświadczeniem. Jens-Frederik Nielsen z partii Demokraci został zaprzysiężony na premiera Grenlandii. W związku z naciskami USA czeka go bardzo trudna kadencja.

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Z ważnego oddziału odszedł ordynator i część załogi. Po kilku miesiącach zawieszenia chirurgia w radzyńskim szpitalu wznowi działalność.

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Podczas koncertu będzie zbiórka pieniędzy na leczenie 7-miesięcznego Frania Styły, u którego zdiagnozowano dystrofię mięśniową Duchenne’a. Koszt leczenia w Stanach Zjednoczonych to aż 16 milionów złotych.

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej
patronat
24 kwietnia 2025, 18:00

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej

Od pół wieku Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej wzbogaca życie kulturalne Lublina. W tym roku chór obchodzi jubileusz 50-lecia działalności. Z tej okazji odbędzie się jubileuszowy koncert.

Marzec 2024: pikieta czterech organizacji związkowych działających w LW Bogdanka

Górnicy protestują, autobusy pojadą inaczej

Będą też duże zmiany w organizacji ruchu. We wtorek (8 kwietnia) kilka tysięcy górników ma protestować w Lublinie.

Komisariat Policji w Kraśniku przy ul. Garażowej 12 roz
galeria

Policja w Kraśniku pochwaliła się nowym komisariatem

Komisariat działa już dwa tygodnie, ale dziś – w poniedziałek, 7 kwietnia – miała miejsce prezentacja nowej siedziby połączona z uroczystą zbiórką.

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji warszawskiego parkietu oba główne indeksy, WIG20 i WIG odnotowały spadek o blisko 1,5 proc. Wcześniej GPW na godzinę zawiesiła notowania ciągłe z uwagi na bezpieczeństwo obrotu.

Bartosz Wolski we Wrocławiu rozpoczął mecz w roli kapitana

Bartosz Wolski (Motor Lublin): Z każdym meczem przekonujemy się, że nie ma dla nas granic

Po końcowym gwizdku meczu przyjaźni pomiędzy Śląskiem Wrocław, a Motorem Lublin obie ekipy odczuwały niedosyt.

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"
film

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"

Dzisiaj przed zakładem karnym w Opolu Lubelskim pojawił się prezydent Puław, Paweł Maj, który przed kamerami skrytykował wyrok dotyczący ograniczeń nałożonych na szkolne boisko. Dzięki zapłaconej przez nieznaną osobę grzywnie - samorządowiec do aresztu nie trafił.

zdjęcie ilustracyjne

Nauczyciel zawieszony. Prokuratura zbiera dowody z jego urządzeń

Nauczyciel jednej z zamojskich podstawówek został zawieszony w swoich obowiązkach. Sprawa ma związek ze śledztwem prokuratury.

W poniedziałek o godz. 15.30 otworzyła się giełda w Nowym Jorku. Po otwarciu sesji DJI spadał o 3,3 proc., S&P 500 o 3,44 proc., Nasdaq Comp. zniżkował z kolei o blisko 4 proc.

Giełda zawiesza notowania. Ze względu na bezpieczeństwo obrotu

Decyzja o zawieszeniu notowań została podjęta wyłącznie ze względu na bezpieczeństwo obrotu, widzimy co dzieje się w ostatnich dniach, zmienność jest ogromna, dlatego „dmuchamy na zimne” – przekazuje zespół prasowy GPW, która w poniedziałek zawiesiła na godzinę notowania na wszystkich rynkach.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium