Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

22 października 2002 r.
15:44
Edytuj ten wpis

Ciepły dom

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Docieplanie budynku nie jest sprawą ani łatwą, ani tanią. Wielu osobom kojarzy się to głównie z dobrze docieplonymi ścianami. Należy też pomyśleć o dobrym odizolowaniu domu od gruntu i dobrym ociepleniu dachu lub stropu nad ostatnią ogrzewaną kondygnacją.
Ściany domu można ocieplić na wiele sposobów. Są też ściany, które wcale nie wymagają do-datkowego ocieplenia. Tak jest, jeśli muruje się je z materiału o wystarczającej wytrzymałości i izolacyjności cieplnej. W większości jednak ścian stosowanie materiałów do izolacji termicznej jest konieczne. Bez nich ściany byłyby bardzo zimne. Można w przybliżeniu przyjąć, że zarówno w domach nowych, jak i istniejących, powinno się stosować izolację odpowiadającą 15 cm wełny lub styropianu.
Izolacja na zewnętrzną ściany
Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem stosowanym zarówno w budynkach nowo budowa-nych, jak i docieplanych jest mocowanie do jego ścian płyt styropianowych lub z wełny mineral-nej. Ściany takie nazywa się dwuwarstwowymi. Jeśli płyty izolacji wykańczane są tynkiem cien-kowarstwowym to taka metoda ocieplenia nazywa się lekką mokrą. Jeśli zaś płyty izolacji przy-krywa mocowana do rusztu oblicówka drewniana lub winylowa, to jest metoda lekka sucha.
Izolacja wewnątrz ściany
To bardzo popularny obecnie rodzaj ścian zewnętrznych: izolacja termiczna ułożona na ze-wnętrznej stronie ściany nośnej jest osłonięta znacznie cieńszą ścianą elewacyjną. Współczynnik przenikania takiej ściany powinien być niższy niż 0,3 W/mkw.K
Jeśli ściana izolowana jest wełną mineralną to pomiędzy nią i warstwę elewacyjną powinno się pozostawić 3-centymetrową szczelinę wentylacyjną. Szczeliny takiej można nie robić, kiedy izolację stanowi styropian.
Ściany istniejących budynków, które zostały zbudowane z pustką powietrzną można docieplić przez wypełnienie jej materiałem izolacyjnym. Można to zrobić przez wtryskiwanie bądź wdmu-chiwanie materiału izolacyjnego. Jest to możliwe i celowe, gdy szczelina jest odpowiednio szero-ka (co najmniej 5 cm) i drożna (bez przemurowań). Jeśli szczelina w ścianie jest zbyt mała, to po pierwsze trudno ją będzie wypełnić izolacją, a po drugie-jej warstwa będzie zbyt cienka, wobec tego docieplenie nie przyniesie spodziewanego efektu. Izolację wprowadza się do wnętrza ściany przez nawiercone od strony zewnętrznej otwory. Najczęściej wdmuchiwuje się materiał izolacyj-ny w postaci granulatu z wełny mineralnej, szklanej lub styropianu albo luźnych włókien celulo-zowych bądź wełny mineralnej.
Izolacja od wnętrza domu
Takie rozwiązanie stosuje się raczej rzadko, jedynie wtedy, gdy nie planuje się zmiany elewa-cji. Izolacja powinna być szczelnie oddzielona od wnętrza domu folią paroizolacyjną. Ocieplenie od wewnątrz zdecydowanie pogarsza warunki wilgotnościowe w pomieszczeniach, które po ociepleniu powinny być bardzo dobrze wentylowane.
Cała ściana izolacją
Są takie ściany, które w całości są także izolacją termiczną. Są to jednowarstwowe ściany mu-rowane z bloczków lub pustaków o dobrych właściwościach zarówno wytrzymałościowych, jak i izolacyjnych. Takie ściany mają także domy wykonane w technologii lekkiego szkieletu drewnia-nego lub stalowego.
Ocieplanie od dołu
Ocieplanie domu od strony gruntu jest często lekceważone i to nie tylko przez budującego dom, ale też przepisy budowlane, które dużo łagodniej traktują przegrody domu stykające się z gruntem niż ściany i dachy. Tymczasem dzięki dobrej izolacji podłóg na gruncie czy stropu nad zimną piwnicą można zaoszczędzić wiele energii zużywanej na ogrzewanie domu.
Ściany fundamentów i podłoga na gruncie
W domu niepodpiwniczonym często nie ociepla się ścian fundamentowych, a jedynie podłogę parteru wykonaną na gruncie. Tymczasem ocieplając od zewnątrz ściany fundamentowe można w dużym stopniu wyeliminować mostki cieplne powstające na styku podłogi i ścian parteru. Izolacja poniżej terenu może być nieco mniejsza, ponieważ ściany stykające się z gruntem są w korzyst-niejszej sytuacji niż te stykające się bezpośrednio z powietrzem zewnętrznym. Zwykle izolacje podziemnych części budynku wykonuje się z twardszych odmian styropianu lub lepszego, lecz droższego polistyrenu ekstrudowanego. Na rynku są też specjalnie do tego celu produkowane płyty z wełny mineralnej i szklanej.
Podłogę na gruncie na całej powierzchni ociepla się takimi samymi materiałami jak ściany fun-damentowe. Grubość warstwy izolacji nie powinna być mniejsza niż 10 cm. Izolację tę przeważ-nie układa się na izolacji przeciwwilgociowej, wykonanej z papy na lepiku lub z folii.
Strop nad przestrzenią wentylowaną
Jeśli w domu niepodpiwniczonym zamiast podłogi na gruncie jest strop żelbetowy lub drew-niany to powinien on być ocieplony od strony gruntu. Izolacja termiczna-zwłaszcza w stropach drewnianych-powinna być oddzielona paroizolacją od podłogi, chyba że poszycie stropu jest wykonane na przykład ze szczelnie połączonych ze sobą na wpust i wypust płyt wiórowych.
Strop nad zimną piwnicą
Izolacje powinno się umieścić od strony piwnic: będzie nie tylko skuteczna, ale i łatwiej ją za-mocować. Wykonuje się ją najczęściej z płyt styropianowych, przyklejanych do stropu lub mo-cowanych do niego plastikowymi kołkami.
Ściany i podłoga ogrzewanej piwnicy
Taką izolację, o ile jest potrzebna, wykonuje się w taki sam sposób, jak opisanych ścian ze-wnętrznych i podłogi na gruncie. Ponieważ nie stykają się one z powietrzem zewnętrznym war-stwa ocieplenia może być cieńsza niż w dachu lub na ścianach parteru. URSZULA KIELLER

Pozostałe informacje

Tytani Lublin występują Polskiej Futbol Lidze

Tytani Lublin zostali rozgromieni przez Lowlanders Białystok

Wizyta Lowlanders na Stadionie Lekkoatletycznym w Lublinie okazała się dla miejscowych Tytanów bolesnym doświadczeniem. Ekipa z Białegostoku w polskim futbolu amerykańskim to już legenda. W trzech ostatnich sezonach dwa razy sięgała po mistrzostwo Polski, a ostatnie rozgrywki zakończyła na drugim miejscu.

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Wojna handlowa Trumpa grozi globalną recesją – to tytuł komentarza tygodnika „Economist” na temat paniki na giełdach wywołanej cłami nałożonymi prze USA. – Polityka Trumpa zaszkodzi nie tylko amerykańskiej, ale i europejskiej gospodarce – mówi Piotr Wachowiak, rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

Ten kierowca dostał 1500 zl mandatu i 13 pkt karnych

W Lublinie posypały się mandaty. Skontrolowali taksówki i przewoźników

Policja zorganizowała „wzmożone” kontrole taksówek i firm przewozowych. Wylegitymowano ponad 100 kierowców. Efekt? Prawie 50 wykroczeń, a 7 kierujących straciło dowody rejestracyjne.

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim
patronat
13 kwietnia 2025, 18:45

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim

"Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim" to cykl koncertów propagujących różnorodny repertuar muzycznego, obejmujący utwory od muzyki średniowiecznej po współczesną. Zabytkowe wnętrze kościoła oraz jego doskonała akustyka tworzą wyjątkową atmosferę, która sprzyja odbiorowi muzyki.

Jens-Frederik Nielsen (pierwszy z lewej) podczas pochodu ulicami Nuuk

Grenlandia ma nowego premiera. Będzie musiał odpierać naciski USA

33-letni polityk z niewielkim doświadczeniem. Jens-Frederik Nielsen z partii Demokraci został zaprzysiężony na premiera Grenlandii. W związku z naciskami USA czeka go bardzo trudna kadencja.

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Z ważnego oddziału odszedł ordynator i część załogi. Po kilku miesiącach zawieszenia chirurgia w radzyńskim szpitalu wznowi działalność.

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Podczas koncertu będzie zbiórka pieniędzy na leczenie 7-miesięcznego Frania Styły, u którego zdiagnozowano dystrofię mięśniową Duchenne’a. Koszt leczenia w Stanach Zjednoczonych to aż 16 milionów złotych.

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej
patronat
24 kwietnia 2025, 18:00

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej

Od pół wieku Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej wzbogaca życie kulturalne Lublina. W tym roku chór obchodzi jubileusz 50-lecia działalności. Z tej okazji odbędzie się jubileuszowy koncert.

Marzec 2024: pikieta czterech organizacji związkowych działających w LW Bogdanka

Górnicy protestują, autobusy pojadą inaczej

Będą też duże zmiany w organizacji ruchu. We wtorek (8 kwietnia) kilka tysięcy górników ma protestować w Lublinie.

Komisariat Policji w Kraśniku przy ul. Garażowej 12 roz
galeria

Policja w Kraśniku pochwaliła się nowym komisariatem

Komisariat działa już dwa tygodnie, ale dziś – w poniedziałek, 7 kwietnia – miała miejsce prezentacja nowej siedziby połączona z uroczystą zbiórką.

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji warszawskiego parkietu oba główne indeksy, WIG20 i WIG odnotowały spadek o blisko 1,5 proc. Wcześniej GPW na godzinę zawiesiła notowania ciągłe z uwagi na bezpieczeństwo obrotu.

Bartosz Wolski we Wrocławiu rozpoczął mecz w roli kapitana

Bartosz Wolski (Motor Lublin): Z każdym meczem przekonujemy się, że nie ma dla nas granic

Po końcowym gwizdku meczu przyjaźni pomiędzy Śląskiem Wrocław, a Motorem Lublin obie ekipy odczuwały niedosyt.

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"
film

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"

Dzisiaj przed zakładem karnym w Opolu Lubelskim pojawił się prezydent Puław, Paweł Maj, który przed kamerami skrytykował wyrok dotyczący ograniczeń nałożonych na szkolne boisko. Dzięki zapłaconej przez nieznaną osobę grzywnie - samorządowiec do aresztu nie trafił.

zdjęcie ilustracyjne

Nauczyciel zawieszony. Prokuratura zbiera dowody z jego urządzeń

Nauczyciel jednej z zamojskich podstawówek został zawieszony w swoich obowiązkach. Sprawa ma związek ze śledztwem prokuratury.

W poniedziałek o godz. 15.30 otworzyła się giełda w Nowym Jorku. Po otwarciu sesji DJI spadał o 3,3 proc., S&P 500 o 3,44 proc., Nasdaq Comp. zniżkował z kolei o blisko 4 proc.

Giełda zawiesza notowania. Ze względu na bezpieczeństwo obrotu

Decyzja o zawieszeniu notowań została podjęta wyłącznie ze względu na bezpieczeństwo obrotu, widzimy co dzieje się w ostatnich dniach, zmienność jest ogromna, dlatego „dmuchamy na zimne” – przekazuje zespół prasowy GPW, która w poniedziałek zawiesiła na godzinę notowania na wszystkich rynkach.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium