Docieplanie budynku nie jest sprawą ani łatwą, ani tanią. Wielu osobom kojarzy się to głównie z dobrze docieplonymi ścianami. Należy też pomyśleć o dobrym odizolowaniu domu od gruntu i dobrym ociepleniu dachu lub stropu nad ostatnią ogrzewaną kondygnacją.
Ściany domu można ocieplić na wiele sposobów. Są też ściany, które wcale nie wymagają do-datkowego ocieplenia. Tak jest, jeśli muruje się je z materiału o wystarczającej wytrzymałości i izolacyjności cieplnej. W większości jednak ścian stosowanie materiałów do izolacji termicznej jest konieczne. Bez nich ściany byłyby bardzo zimne. Można w przybliżeniu przyjąć, że zarówno w domach nowych, jak i istniejących, powinno się stosować izolację odpowiadającą 15 cm wełny lub styropianu.
Izolacja na zewnętrzną ściany
Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem stosowanym zarówno w budynkach nowo budowa-nych, jak i docieplanych jest mocowanie do jego ścian płyt styropianowych lub z wełny mineral-nej. Ściany takie nazywa się dwuwarstwowymi. Jeśli płyty izolacji wykańczane są tynkiem cien-kowarstwowym to taka metoda ocieplenia nazywa się lekką mokrą. Jeśli zaś płyty izolacji przy-krywa mocowana do rusztu oblicówka drewniana lub winylowa, to jest metoda lekka sucha.
Izolacja wewnątrz ściany
To bardzo popularny obecnie rodzaj ścian zewnętrznych: izolacja termiczna ułożona na ze-wnętrznej stronie ściany nośnej jest osłonięta znacznie cieńszą ścianą elewacyjną. Współczynnik przenikania takiej ściany powinien być niższy niż 0,3 W/mkw.K
Jeśli ściana izolowana jest wełną mineralną to pomiędzy nią i warstwę elewacyjną powinno się pozostawić 3-centymetrową szczelinę wentylacyjną. Szczeliny takiej można nie robić, kiedy izolację stanowi styropian.
Ściany istniejących budynków, które zostały zbudowane z pustką powietrzną można docieplić przez wypełnienie jej materiałem izolacyjnym. Można to zrobić przez wtryskiwanie bądź wdmu-chiwanie materiału izolacyjnego. Jest to możliwe i celowe, gdy szczelina jest odpowiednio szero-ka (co najmniej 5 cm) i drożna (bez przemurowań). Jeśli szczelina w ścianie jest zbyt mała, to po pierwsze trudno ją będzie wypełnić izolacją, a po drugie-jej warstwa będzie zbyt cienka, wobec tego docieplenie nie przyniesie spodziewanego efektu. Izolację wprowadza się do wnętrza ściany przez nawiercone od strony zewnętrznej otwory. Najczęściej wdmuchiwuje się materiał izolacyj-ny w postaci granulatu z wełny mineralnej, szklanej lub styropianu albo luźnych włókien celulo-zowych bądź wełny mineralnej.
Izolacja od wnętrza domu
Takie rozwiązanie stosuje się raczej rzadko, jedynie wtedy, gdy nie planuje się zmiany elewa-cji. Izolacja powinna być szczelnie oddzielona od wnętrza domu folią paroizolacyjną. Ocieplenie od wewnątrz zdecydowanie pogarsza warunki wilgotnościowe w pomieszczeniach, które po ociepleniu powinny być bardzo dobrze wentylowane.
Cała ściana izolacją
Są takie ściany, które w całości są także izolacją termiczną. Są to jednowarstwowe ściany mu-rowane z bloczków lub pustaków o dobrych właściwościach zarówno wytrzymałościowych, jak i izolacyjnych. Takie ściany mają także domy wykonane w technologii lekkiego szkieletu drewnia-nego lub stalowego.
Ocieplanie od dołu
Ocieplanie domu od strony gruntu jest często lekceważone i to nie tylko przez budującego dom, ale też przepisy budowlane, które dużo łagodniej traktują przegrody domu stykające się z gruntem niż ściany i dachy. Tymczasem dzięki dobrej izolacji podłóg na gruncie czy stropu nad zimną piwnicą można zaoszczędzić wiele energii zużywanej na ogrzewanie domu.
Ściany fundamentów i podłoga na gruncie
W domu niepodpiwniczonym często nie ociepla się ścian fundamentowych, a jedynie podłogę parteru wykonaną na gruncie. Tymczasem ocieplając od zewnątrz ściany fundamentowe można w dużym stopniu wyeliminować mostki cieplne powstające na styku podłogi i ścian parteru. Izolacja poniżej terenu może być nieco mniejsza, ponieważ ściany stykające się z gruntem są w korzyst-niejszej sytuacji niż te stykające się bezpośrednio z powietrzem zewnętrznym. Zwykle izolacje podziemnych części budynku wykonuje się z twardszych odmian styropianu lub lepszego, lecz droższego polistyrenu ekstrudowanego. Na rynku są też specjalnie do tego celu produkowane płyty z wełny mineralnej i szklanej.
Podłogę na gruncie na całej powierzchni ociepla się takimi samymi materiałami jak ściany fun-damentowe. Grubość warstwy izolacji nie powinna być mniejsza niż 10 cm. Izolację tę przeważ-nie układa się na izolacji przeciwwilgociowej, wykonanej z papy na lepiku lub z folii.
Strop nad przestrzenią wentylowaną
Jeśli w domu niepodpiwniczonym zamiast podłogi na gruncie jest strop żelbetowy lub drew-niany to powinien on być ocieplony od strony gruntu. Izolacja termiczna-zwłaszcza w stropach drewnianych-powinna być oddzielona paroizolacją od podłogi, chyba że poszycie stropu jest wykonane na przykład ze szczelnie połączonych ze sobą na wpust i wypust płyt wiórowych.
Strop nad zimną piwnicą
Izolacje powinno się umieścić od strony piwnic: będzie nie tylko skuteczna, ale i łatwiej ją za-mocować. Wykonuje się ją najczęściej z płyt styropianowych, przyklejanych do stropu lub mo-cowanych do niego plastikowymi kołkami.
Ściany i podłoga ogrzewanej piwnicy
Taką izolację, o ile jest potrzebna, wykonuje się w taki sam sposób, jak opisanych ścian ze-wnętrznych i podłogi na gruncie. Ponieważ nie stykają się one z powietrzem zewnętrznym war-stwa ocieplenia może być cieńsza niż w dachu lub na ścianach parteru. URSZULA KIELLER