Wiosna, jak co roku otwiera kolejny sezon budowlany. Rozpoczynają się nowe budowy oraz remonty i modernizacje. Wielu inwestorów dokonało już wyboru materiałów, pozostałych czeka to w najbliższym czasie.
Bloczki Belix i Ytong z betonu komórkowego, które bliżej przedstawiamy na następnych stronach, do takich materiałów należą. Dopełnieniem ich może być klinkierowa cegła elewacyjna.
Beton komórkowy jest stosunkowo młodym produktem i został wynaleziony w USA na początku ubiegłego wieku. Karierę w budownictwie zawdzięcza jednak Szwedom, którzy perfekcyjnie wykorzystali jego właściwości. Przez ostatnie lata, po wyeliminowaniu z naszego rynku popularnych niegdyś pustaków z lotnych popiołów, także zdobywa sobie coraz większą popularność. Wykorzystywany jest zarówno w budownictwie jedno-, jak i wielorodzinnym. Już od prawie dwudziestu lat po wyeliminowaniu z produkcji wielkiej płyty budynki wielorodzinne i budowle użytkowe realizowane są często z betonu komórkowego.
Niewątpliwą zaletą systemów: Ytong i Belix, jest ich wszechstronność. Szwedzi oferujący swój Ytong zapewniają budowę od piwnic po dach, włącznie ze stropami. Niewiele ustępują im jednak krajowi producenci, którzy ciągle podnoszą jakość swoich wyrobów. Ostatnio na rynek weszły nowe sposoby łączenia bloczków na pióro i wpust, podobne jak w zagranicznych odpowiednikach.
Nowoczesne krajalnice opuszczają wyroby, których rozmiar nie może przekroczyć tolerancji nawet do jednego milimetra. Istotnym czynnikiem przemawiającym za tymi produktami jest również traktowanie ich jako materiałów ekologicznych, obojętnych dla przyrody i mieszkańców.
Bloczki Belix i Ytong zapewniają komfort mieszkania, zaś estetykę całego budynku tworzą cegły klinkierowe. Ten uniwersalny budulec na elewacje i elementy małej architektury znany jest od starożytności. Jednak dopiero XX wiek, ze swymi nowoczesnymi technologiami, pozwolił na masową produkcję doskonałej jakości tych cegieł. Pozwoliło to w pełni wykorzystać klinkier zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych budowach. Wielu projektantów jest zdania, że w chwili obecnej nie ma lepszego materiału elewacyjnego niż odpowiednio dobrane kolorystycznie, wypalane cegły.
Dla wielu potencjalnych nabywców zaporą przy kupnie klinkieru staje się cena, zarówno samej cegły, jak i budowy. Okazuje się jednak, że jest to złudne. Zyskiem jest bowiem długoletnia, nie wymagająca konserwacji ściana i przez cały czas dobry stan techniczny budynku.
Bez względu jednak na opinie, materiały promocyjne i podpowiedzi życzliwych nam osób, przed podjęciem właściwej decyzji najlepiej skonsultować swój wybór ze specjalistą. •