Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

1 czerwca 2009 r.
16:49
Edytuj ten wpis

Ekologiczne znaczy potrzebne

Udoskonalenie parametrów technicznych w zakresie izolacji cieplnej budynków oraz wprowadzenie nowoczesnych technologii budowy domów to nie tylko reakcja na zmiany legislacyjne, ale również przejaw zmian świadomości i potrzeb konsumentów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Działania proekologiczne stały się trendem regulującym zmiany zachodzące w wielu dziedzinach życia społeczno-gospodarczego.


Debaty na temat ochrony środowiska toczą się wśród polityków, ekonomistów, reprezentantów wielkich i mniejszych przedsiębiorstw. Zmieniająca się świadomość konsumentów coraz częściej skłania ich do wyboru tych produktów, które określane są jako ekologiczne i bezpieczne dla otoczenia naturalnego.


Zwrócenie uwagi na racjonalne gospodarowanie zasobami energii sprawiło, że również w branży budowlanej wprowadza się wiele zmian, których celem jest propagowanie działań proekologicznych. Część z nich narzucana jest przez nowe ustawodawstwo oraz liczne normy polskie i europejskie dyrektywy.


Najlepszym tego przykładem jest wprowadzenie na początku bieżącego roku obowiązku charakterystyki obiektów budowlanych pod względem ich zapotrzebowania na energię, czyli Paszportu Energetycznego.

Energooszczędne ściany

Wśród szeroko omawianych problemów ekologicznych centralne miejsce zajmuje kwestia oszczędności energii użytkowanej na potrzeby wentylacji, klimatyzacji oraz przede wszystkim ogrzewania domu.


Nic więc dziwnego, że działania ekspertów budownictwa oraz producentów materiałów budowlanych nakierowane są na tworzenie takich technologii budowy, aby ściany domu jak najlepiej akumulowały ciepło, zachowując jednocześnie optymalną wentylację.


Takim rozwiązaniem jest budowa ścian zewnętrznych, których struktura obejmuje trzy warstwy, całościowo odpowiadające za izolację cieplną przy jednoczesnym zapewnieniu stałej cyrkulacji powtarza. Każda z trzech warstw wyróżnia się zastosowanym materiałem oraz rolą pełnioną w całym układzie.


Mur wewnętrzny, czyli tak zwana warstwa konstrukcyjna, wznoszona jest najczęściej z pustaków ceramicznych, których poryzowana struktura wykazuje znaczne właściwości termoizolacyjne.


- Cechą wyróżniającą pustaki poryzowane POROTON spośród innych materiałów wznoszeniowych jest obecność mikroporów, wypełnionych powietrzem - mówi Krzysztof Omilian z firmy Ceramika Budowlana. - Nieruchome powietrze jest doskonałym izolatorem temperatury, dzięki czemu pustaki ceramiczne posiadają dobre właściwości izolacji ciepła.


Materiałem stosowanym do wykonania warstwy zewnętrznej jest najczęściej cegła licowa lub klinkierowa, która poza funkcją ochronną i dekoracyjną, podnosi również parametry termoizolacyjne całej konstrukcji. Środkową część ściany trójwarstwowej stanowi materiał izolacyjny, taki jak wełna mineralna lub styropian.

Wentylacja a straty ciepła

Ogólnie można stwierdzić, że dla zapewniania komfortu mieszkańcom domu jego pomieszczenia powinny być regularnie wentylowane, zapewniając cyrkulację i ciągły napływ świeżego powietrza.


Skuteczna wentylacja jest również konieczna ze względu na odprowadzanie z wnętrza domu nadmiaru wilgoci oraz zapobieganiu gromadzenia się pary wodnej w wewnętrznych strukturach ściany.


Efektywność systemu wentylacyjnego przekłada się na parametry termoizolacyjne ścian zewnętrznych. Ponieważ woda jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła, nasiąknięta wilgocią ściana powoduje wzmożone przenikanie ciepła z wnętrza budynku do otoczenia.


Niskie temperatury z kolei przyczyniają się do powstawania większego zawilgocenia. Podsumowując, nadmiar wilgoci w ścianie obniża właściwości izolacji cieplnej, a to z kolei prowadzi do większego zawilgocenia. Sposobem na przerwanie tego procesu jest zapewnienie optymalnej wentylacji, która będzie odprowadzać parę wodną z wnętrza pomieszczeń i konstrukcji ściany.

Ekologiczne materiały budowlane

Kwestie ekologiczne w branży budowlanej pojawiają się nie tylko w kontekście właściwości termoizolacyjnych ścian. Coraz większą wagę przywiązuje się do wyboru tych materiałów, które produkowane są z naturalnych surowców.


Do takich produktów zdecydowanie można zaliczyć całą ofertę ceramiki budowlanej: cegły klinkierowe i licowe, dachówki ceramiczne, poryzowane pustaki.


- Ceramiczne materiały budowlane są wypalane z gliny - mówi Krzysztof Omilian z firmy Röben Ceramika Budowlana. - Pomimo, że technika produkcji została znacznie zmodernizowana, sam proces uzyskiwania cegły od stuleci pozostał ten sam.


Poddawana działaniu wysokich temperatur glina nabiera twardości, dając w efekcie materiał wykazujący się znaczną wytrzymałością i odpornością na działanie różnych czynników zewnętrznych, a jednocześnie będący w stu procentach ekologiczny i bezpieczny dla środowiska.


Ekologia i energooszczędność to zdecydowanie najsilniejsze z trendów charakteryzujących współczesny rozwój technologii budowlanych.


Analitycy rynkowi tłumaczą popularność budownictwa energooszczędnego współwystępowaniem takich czynników, jak ogólny wzrost świadomości ekologicznej oraz zwrócenie większej uwagi na wieloletnie wydatki związane z eksploatacją niż na jednorazowe koszty budowy.


Niemałe znaczenie mają również korzystne dla idei proekologicznych zmiany prawne. Nie wolno także zapominać o szerokim wsparciu inicjatyw proekologicznych przez środowisko architektów oraz producentów materiałów budowlanych.


Źródło: Yasna Communications

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium