Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

8 stycznia 2003 r.
13:56
Edytuj ten wpis

Inwestycja na całe życie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


Najczęściej kupujemy mieszkanie raz, najwyżej dwa razy w życiu. Kiedy już uzbieramy pieniądze i podejmiemy decyzję, z reguły nie wiemy, jak się do tego zabrać. Kupić nowe czy używane? Korzystać z pomocy pośrednika czy szukać samemu?
Jeśli dysponujemy odpowiednimi funduszami nie mamy zbyt dużych problemów z kupnem wymarzonego M. Pozostaje nam tylko wybór czy zdecydujemy się na lokal z rynku pierwotnego czy wtórnego. Często jednak zakup czterech kątów wymaga zaciągnięcia kredytu. Po spłacie kredytu stajemy się pełnoprawnymi właścicielami nieruchomości, która dodatkowo w międzyczasie zyskuje na wartości.
Kupno M na rynku wtórnym natomiast pozwala na niższy wydatek w momencie zakupu, jed-nak po dodaniu kosztów poniesionych na remont (prace remontowe są często droższe niż nam się wydaje) najczęściej okazuje się, że wydaliśmy więcej niż na zakup nowego mieszkania. Dodat-kowo musimy też pogodzić się z niższym standardem mieszkania, klatki schodowej, windy, budynku czy podwórka.
Nowe mieszkanie to nowe technologie i nowsze materiały budowlane. Lepsze bezpieczeństwo, wygoda i komfort zamieszkania.
Niedaleko przystanku i daleko od ruchliwych ulic
Położenie upatrzonego M to jedno z ważniejszych kryteriów branych pod uwagę przy podej-mowaniu decyzji mieszkaniowych. Musimy ocenić dogodność lokalizacji w odniesieniu do miej-sca pracy, szkoły, uczelni, sklepów, czy środków komunikacji miejskiej. Sprawdźmy, jak umiej-scowione są obiekty handlowo - usługowe, ruchliwe ulice czy są przedszkola, parki, place zabaw Przyszłe miejsce zamieszkania najlepiej odwiedzić kilkakrotnie, w różnych porach i dniach tygo-dnia. Warto również sprawdzić w planach zagospodarowania przestrzennego czy w okolicy są planowane jeszcze inwestycje, które mogłyby radykalnie zmienić obecną sytuację.
Mieszkanie na miarę potrzeb
Zastanówmy się, ile potrzebujemy pomieszczeń i jakiej wielkości. Rozważmy czy nasze po-trzeby lepiej zaspokoi duży lokal dający poczucie większego komfortu, lecz wymagający więk-szych funduszy zakupu i utrzymania czy mieszkanie mniejsze, które wraz z poprawą naszej sytu-acji materialnej zamienimy na większe.
Poczucie bezpieczeństwa
Bardzo ważna jest opinia na temat okolicy i dotychczasowych mieszkańców. Po zapadnięciu zmroku powinniśmy mieć możliwość bezpiecznego powrotu do domu. Należy też zwrócić uwagę na uciążliwość sąsiadujących ulic, zwłaszcza przy małych dzieciach. Sprawdźmy czy mieszkanie wyposażone jest w zabezpieczenia mechaniczne, instalację alarmową czy też ochronę przeciwpo-żarową.
Komfort
Oceńmy także technologię i materiały budowlane, jakie zostały wykorzystane do budowy przy-szłego M. Z kiepskich materiałów nie można zbudować dobrego mieszkania. Bardziej komforto-wo mieszka się w budynku o ścianach ceramicznych niż żelbetowych (ze względu na lepsze „oddychanie” i akumulację cieplną). Często zwracamy też uwagę na zbyt akustyczne ściany. Sprawdźmy czy budujący stosuje odpowiedniej grubości ściany i atestowane materiały. Jeśli nie, to mieszkanie może nie spełniać norm akustycznych i być zbyt głośne.
Oszczędnie i taniej
Coraz częściej w budownictwie stosowane są rozwiązania ograniczające zużycie energii ciepl-nej oraz obniżające koszty eksploatacji. Na energooszczędność mają wpływ materiały budowlane o ponadnormatywnych współczynnikach przenikalności cieplnej (dotyczy głównie ścian, okien i dachu). Dodatkowo także automatyka pogodowa (system regulujący pracę kotłowni lub węzła cieplnego w zależności od temperatury zewnętrznej), liczniki ciepła (osobne dla każdego miesz-kania), regulacja temperatury (niezależna w poszczególnych pomieszczeniach mieszkania). (ELLE)

Pozostałe informacje

Tytani Lublin występują Polskiej Futbol Lidze

Tytani Lublin zostali rozgromieni przez Lowlanders Białystok

Wizyta Lowlanders na Stadionie Lekkoatletycznym w Lublinie okazała się dla miejscowych Tytanów bolesnym doświadczeniem. Ekipa z Białegostoku w polskim futbolu amerykańskim to już legenda. W trzech ostatnich sezonach dwa razy sięgała po mistrzostwo Polski, a ostatnie rozgrywki zakończyła na drugim miejscu.

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Wojna handlowa Trumpa grozi globalną recesją – to tytuł komentarza tygodnika „Economist” na temat paniki na giełdach wywołanej cłami nałożonymi prze USA. – Polityka Trumpa zaszkodzi nie tylko amerykańskiej, ale i europejskiej gospodarce – mówi Piotr Wachowiak, rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

Ten kierowca dostał 1500 zl mandatu i 13 pkt karnych

W Lublinie posypały się mandaty. Skontrolowali taksówki i przewoźników

Policja zorganizowała „wzmożone” kontrole taksówek i firm przewozowych. Wylegitymowano ponad 100 kierowców. Efekt? Prawie 50 wykroczeń, a 7 kierujących straciło dowody rejestracyjne.

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim
patronat
13 kwietnia 2025, 18:45

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim

"Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim" to cykl koncertów propagujących różnorodny repertuar muzycznego, obejmujący utwory od muzyki średniowiecznej po współczesną. Zabytkowe wnętrze kościoła oraz jego doskonała akustyka tworzą wyjątkową atmosferę, która sprzyja odbiorowi muzyki.

Jens-Frederik Nielsen (pierwszy z lewej) podczas pochodu ulicami Nuuk

Grenlandia ma nowego premiera. Będzie musiał odpierać naciski USA

33-letni polityk z niewielkim doświadczeniem. Jens-Frederik Nielsen z partii Demokraci został zaprzysiężony na premiera Grenlandii. W związku z naciskami USA czeka go bardzo trudna kadencja.

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Z ważnego oddziału odszedł ordynator i część załogi. Po kilku miesiącach zawieszenia chirurgia w radzyńskim szpitalu wznowi działalność.

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Podczas koncertu będzie zbiórka pieniędzy na leczenie 7-miesięcznego Frania Styły, u którego zdiagnozowano dystrofię mięśniową Duchenne’a. Koszt leczenia w Stanach Zjednoczonych to aż 16 milionów złotych.

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej
patronat
24 kwietnia 2025, 18:00

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej

Od pół wieku Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej wzbogaca życie kulturalne Lublina. W tym roku chór obchodzi jubileusz 50-lecia działalności. Z tej okazji odbędzie się jubileuszowy koncert.

Marzec 2024: pikieta czterech organizacji związkowych działających w LW Bogdanka

Górnicy protestują, autobusy pojadą inaczej

Będą też duże zmiany w organizacji ruchu. We wtorek (8 kwietnia) kilka tysięcy górników ma protestować w Lublinie.

Komisariat Policji w Kraśniku przy ul. Garażowej 12 roz
galeria

Policja w Kraśniku pochwaliła się nowym komisariatem

Komisariat działa już dwa tygodnie, ale dziś – w poniedziałek, 7 kwietnia – miała miejsce prezentacja nowej siedziby połączona z uroczystą zbiórką.

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji warszawskiego parkietu oba główne indeksy, WIG20 i WIG odnotowały spadek o blisko 1,5 proc. Wcześniej GPW na godzinę zawiesiła notowania ciągłe z uwagi na bezpieczeństwo obrotu.

Bartosz Wolski we Wrocławiu rozpoczął mecz w roli kapitana

Bartosz Wolski (Motor Lublin): Z każdym meczem przekonujemy się, że nie ma dla nas granic

Po końcowym gwizdku meczu przyjaźni pomiędzy Śląskiem Wrocław, a Motorem Lublin obie ekipy odczuwały niedosyt.

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"
film

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"

Dzisiaj przed zakładem karnym w Opolu Lubelskim pojawił się prezydent Puław, Paweł Maj, który przed kamerami skrytykował wyrok dotyczący ograniczeń nałożonych na szkolne boisko. Dzięki zapłaconej przez nieznaną osobę grzywnie - samorządowiec do aresztu nie trafił.

zdjęcie ilustracyjne

Nauczyciel zawieszony. Prokuratura zbiera dowody z jego urządzeń

Nauczyciel jednej z zamojskich podstawówek został zawieszony w swoich obowiązkach. Sprawa ma związek ze śledztwem prokuratury.

W poniedziałek o godz. 15.30 otworzyła się giełda w Nowym Jorku. Po otwarciu sesji DJI spadał o 3,3 proc., S&P 500 o 3,44 proc., Nasdaq Comp. zniżkował z kolei o blisko 4 proc.

Giełda zawiesza notowania. Ze względu na bezpieczeństwo obrotu

Decyzja o zawieszeniu notowań została podjęta wyłącznie ze względu na bezpieczeństwo obrotu, widzimy co dzieje się w ostatnich dniach, zmienność jest ogromna, dlatego „dmuchamy na zimne” – przekazuje zespół prasowy GPW, która w poniedziałek zawiesiła na godzinę notowania na wszystkich rynkach.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium