Kilka lat temu ociepliłem dom styropianem i położyłem tynk o fakturze baranka. Teraz chciałbym dom odnowić. Czy mogę nałożyć nową warstwę tynku na starą, czy muszę usunąć istniejący tynk w całości? - pyta pan Karol Ptasiński z Chełma.
Naprawiamy uszkodzone fragmenty
Najpierw oczyszczamy powierzchnię z wszelkich zabrudzeń, kurzu, spalin. Najlepiej użyć do tego wody pod ciśnieniem i miękkiej szczotki.
Następnie zabieramy się do naprawy tynku w miejscach jego uszkodzenia, o ile taka jest konieczna. Naprawa jest jednak absolutnie niezbędna w przypadku, gdy w sposób mechaniczny został uszkodzony materiał termoizolacyjny, a ciągłość siatki zbrojącej naruszona. W takiej sytuacji uszkodzony fragment należy wyciąć z elewacji (np. szlifierką kątową) i dokładnie oczyścić siatkę stanowiącą zbrojenie wokół uzupełnianego elementu. Następnie wklejamy odpowiednio docięty fragment materiału termoizolacyjnego, a po związaniu użytej zaprawy nanosimy w miejscu uzupełnienia zaprawę klejącą i zatapiamy w niej siatkę. Należy pamiętać, aby wklejana siatka zachodziła na istniejącą ok. 5 cm.
Nakładamy tynk
Powierzchnię tynku trzeba wyrównać. Można użyć odpowiedniej zaprawy klejącej. Kiedy warstwa zaprawy wyschnie, trzeba nałożyć na nią podkładową masę tynkarską, stanowiącą nieodłączny składnik w technologii układania cienkowarstwowych tynków mineralnych. Zastosowanie tej masy poprawi przyczepność tynku i ograniczy możliwość wystąpienia na jego powierzchni plam (mogą być spowodowane właściwościami podłoża lub jego niewłaściwym przygotowaniem).
Po wyschnięciu masy tynkarskiej, czyli po 4-5 godzinach, możemy przystąpić do nakładania tynku cienkowarstwowego. Może to być tynk mineralny albo akrylowy. W przypadku użycia tynku przeznaczonego do malowania konieczne jest wykonanie powłoki malarskiej, która zapewni powierzchni tynku właściwą odporność na warunki atmosferyczne. Może pan użyć również tynków silikatowych lub silikonowych.
Tynk nakładamy na przygotowane podłoże równomierną warstwą przy pomocy gładkiej pacy ze stali nierdzewnej. Nadmiar materiału należy ściągać z powrotem do wiadra i przemieszać. Powstałą powierzchnię fakturuje się przy użyciu pacy z tworzywa sztucznego.