Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

23 czerwca 2010 r.
13:44
Edytuj ten wpis

Jak zdążyć przed grzybem

Autor: Zdjęcie autora Marek Kliza
0 0 A A

Zalane budynki trzeba wysuszyć ile tylko się da.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Klęska ekologiczno-środowiskowa, jaką przeżywa Polska w ostatnich tygodniach, przybrała niewyobrażalne rozmiary. W wielu częściach kraju, także na Lubelszczyźnie, ludzie jeszcze długo będą walczyć z jej skutkami.


Gdy woda opadnie przyjdzie się zmierzyć m.in. z groźbą zagrzybienia domów i budynków gospodarczych. W domach, w których przez dłuższy czas stała woda, grzyby pleśniowe i domowe rozwijają się bardzo łatwo. Wilgoć i pozostałości po osadach powodziowych stwarzają bowiem wyjątkowo korzystne warunki do rozwoju tych mikroorganizmów.

Najlepiej temu zapobiec

W tym celu budynek (obojętnie: mieszkalny, czy gospodarczy) trzeba osuszyć. Dom zalany przez powódź wysycha bardzo długo, ale trzeba go wysuszyć ile tylko się da, bo to właśnie m.in. wilgoć jest potrzebna do wystąpienia i rozwoju ognisk grzybów. Na terenach popowodziowych o nią nietrudno, bo elementy budowlane są nasiąknięte niemal jak gąbki.

Niech wieje!

Egzystencję i rozwój grzybów utrudnia przewiew powietrza. Może on być brany pod uwagę w profilaktyce antygrzybowej w mieszkaniach i budynkach mieszkalnych, ale nie wystarczy, by zabezpieczyć się przed atakiem tych mikroorganizmów.


Konieczne jest zastosowanie również innych metod i środków, w równym stopniu chemicznych, jak i budowlanych.

Na początek odkażanie

– Aby zapobiec powstawaniu ognisk zagrzybienia w budynkach, na ścianach i sufitach, trzeba przede wszystkim odkazić uprzednio wysuszone powierzchnie nanosząc na nie mleko wapienne z wapna palonego – radzi dr Wioletta Żukiewicz-Sobczak z Zakładu Biologicznych Szkodliwości Zawodowych Instytutu Medycyny Wsi, członek Zarządu Filii Polskiego Stowarzyszenia Mykologów Budownictwa w Lublinie.


– Częściowo podsuszone powierzchnie mogą być malowane farbami wapiennymi z wapna palonego. Inne rodzaje farb mogą być stosowane po dodaniu do nich środka grzybobójczego.

Drewno w ogień

Wszystkie zalane przez powodziową wodę nawierzchnie drewniane i drewnopochodne, z podłogami włącznie, najlepiej zerwać i spalić. Wtedy jest stuprocentowa pewność, że grzyb na pewno się na nich nie zagnieździ. Z drugiej jednak strony jest to rozwiązanie bardzo kosztowne: drewno jest drogie, drewno budowlane, już obrobione – jeszcze droższe. Jednak coś za coś…


Legary podłogowe najlepiej wysuszyć, a następnie zabezpieczyć nanosząc na nie trzykrotnie środek impregnacyjny do ochrony drewna przed zagrzybieniem.

Posadzki betonowe do zerwania

W celu zapobieżenia korozji biologicznej materiałów nasiąkliwych (posadzki betonowe, ocieplenie ,izolacje przeciwwilgociowe, wykładziny inne) należy je usunąć ponieważ znalazły się w nich składniki odżywcze dla grzybów i pleśni – informuje mgr inż. Kazimierz Imbor, przewodniczący Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, Oddział Lublin.


– Powierzchnię stropu należy odkazić mlekiem wapiennym z wapna palonego a nową podłogę można ułożyć dopiero po jego całkowitym wysuszeniu (do wilgotności ok. 2 proc.).

Pozostałe informacje

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium