d Wilgotne plamy na murach to z reguły sygnał, że rynna jest uszkodzona lub zapchana. Sprawność systemu odprowadzającego deszczówkę z dachu decyduje o kondycji całego domu. Jeśli dach ma szeroki okap ostatecznie można zrezygnować z orynnowania. Ściany nie będą zalewane. Problem pojawia się, kiedy dom pokryty jest dachem z niewielkim okapem lub dachem płaskim.
Wąski okap spowoduje, że w czasie deszczu ściany będą zalewane – a to z kolei grozi zawilgo-ceniem budynku. Dodatkowo określono w przepisach, że każdy dach, który ma powierzchnię większą niż 100 mkw. lub znajduje się na budynku wyższym niż 4,5 m musi mieć wykonane odprowadzenie wody do kanalizacji lub gruntu.
Nie wolno jednak odprowadzać deszczówki do kanalizacji przeznaczonej tylko do ścieków by-towo-gospodarczych. Nie powinno się też odprowadzać jej na ulicę czy na działkę sąsiada.
Rury ze stali ocynkowanej, które w wielu przypadkach są kłopotliwe do zamontowania i nie-szczelne przechodzą do historii. Elementy nowoczesnego orynnowania łączy się bardzo szybko i dodatkowo uszczelnia. Utrzymanie orynnowania w czystości ułatwiają siatki nadrynnowe prze-ciw liściom i igliwiu.
Na całe systemy rynien producenci udzielają pięcio-, a czasami nawet dziesięcioletniej gwaran-cji. Materiały, z których są one wykonywane są bowiem: odporne na mróz, działanie promieni słonecznych, agresywnych składników atmosfery i wody opadowej, a także różnice temperatur i korozję. Coraz szerszy jest także wybór dotyczący kolorystyki i kształtu rynien – co pozwala na dopasowanie ich do charakteru elewacji.
Trwały plastik
Orynnowanie PCW odporne jest na uderzenia; powlekane akrylem lub tlenkiem tytanu. Powło-ki takie zwiększają odporność PCW na czynniki atmosferyczne. Tworzywo jest dokładnie bar-wione – w związku z tym nie zmienia barwy w miejscu ewentualnego zarysowania. Trwałość takiego orynnowania szacuje się na około 50 lat. Krotki czas użytkowania wiąże się oczywiście z porównywalnie niską ceną tego materiału.
Aluminium
Jest zabezpieczone antykorozyjnie i malowane lub lakierowane na kolor pasujący do elewacji budynku. Rynny takie można kupić gotowe. Można je także wytłaczać w miarę potrzeb na placu budowy – to przydatne przy większych inwestycjach. Poszczególne elementy łączy się nitami oraz uszczelnia klejem aluminiowym, specjalną pastą lub silikonem.
System z blachy aluminiowej będzie nam służył około 70 lat.
Miedź
Rynny wykonuje się z czystej miedzi albo miedzi powleczonej cynkiem lub akrylem. Elementy łączy się ze sobą na zakład i obustronnie lutuje. Najlepiej montować je na dachach pokrytych blachą miedzianą lub dachówkami ceramicznymi. Trzeba unikać bezpośrednich połączeń elemen-tów miedzianych z blachą aluminiową lub stalową, bo woda, która najpierw spływała po alumi-nium może spowodować korozję miedzi.
Jest to najtrwalszy materiał. Orynnowanie będzie w dobrej formie przez około 70–150 lat. Za taką trwałość trzeba oczywiście odpowiednio zapłacić...
Stal
Nowoczesne rynny z blachy stalowej są ocynkowane i nierdzewne. Mogą być na dodatek lakie-rowane, powleczone warstwą tytanowo-cynkową lub plastycznym tworzywem odpornym na uszkodzenia mechaniczne, korozję oraz płowienie. Rynny stalowe lutuje się lub łączy złączkami lub klamrami zatrzaskowymi z uszczelką gumową. Blacha stalowa ocynkowana wytrzyma kon-takt z woda przez około 30–70 lat.
Łańcuchy
W niskich domach parterowych zamiast rur spustowych można śmiało zastosować łańcuchy. Mocuje się je między rynna, a podłożem. Woda spływa po nich nie rozbryzgując się. Łańcuchy w przeciwieństwie do rur spustowych są prawie niewidoczne. Jednak w przypadku bardzo ulewnego deszczu mogą nie zdawać swojego egzaminu.