Rejestrator ciepła oddanego przez grzejnik w ciągu okresu grzewczego zwany potocznie podzielnikiem cieczowym to urządzenie, które niebawem będzie w większości naszych mieszkań. Spowodowane jest to zwiększonym zapotrzebowaniem mieszkańców na indywidualne rozliczanie kosztów ogrzewania.
Podzielnik podobnie, jak wodomierz pozwala sprawiedliwiej rozdzielać koszty eksploatacji mieszkania. Prostota, funkcjonalność, trwałość, lekkość i łatwość odczytu to atuty tego aparatu.
Cieczowe podzielniki ciepła
Zbudowany z plastykowej płytki, na której po zewnętrznej stronie znajduje się jedna lub dwie ampułki z cieczą i skalą do odczytu zaś na odwrotnej blaszka ze stopu metalowego, nie zajmuje na grzejniku wiele miejsca. Zmontowany przez instalatora, przenosi za pośrednictwem metalowej płytki, ciepło na ampułkę ze specjalną cieczą, która pod wpływem temperatury paruje. Jej ubytek widać na podziałce milimetrowej lub w skali zużycia odpowiadającej mocy danego grzejnika
W określonym terminie przedstawiciel firmy nadzorującej system dokonuje odczytu. Jest to bardzo prosta czynność, bo poziom kolorowego płynu (czerwony, niebieski lub żółty) jest bardzo widoczny na podziałce. Jednocześnie taka czytelność sprzyja samokontroli, gdyż w każdej chwili można określić szybkość parowania (zużycie ciepła). Suma danych ze wszystkich podzielników w mieszkaniu stanowi podstawę do obliczenie całości kosztów ogrzewania Podzielniki stosuje się wyłącznie w systemach obejmujących większe ilości mieszkań. Oznacza to, że w budynkach wielorodzinnych musi to być przynajmniej 80–90 proc zasobów.
Wadą podzielnika cieczowego jest reagowanie na warunki otoczenia, nasłonecznienie, bliskość innego źródła ciepła (piekarnika). Dla zrównoważenia tych zjawisk, stosuje się ampułki z większą ilością cieczy.
Elektroniczne podzielniki ciepła
To nowoczesne urządzenia na wskazania, których nie mają żadnego wpływu czynniki zewnętrzne. Rejestrują one jedynie ciepło oddawane przez grzejnik. Dzięki elektronice jest to małe, wygodne estetyczne urządzenie, które pokazuje na wyświetlaczu nie tylko aktualne dane. Aparat ten może między innymi stwierdzić czy ogrzewanie było włączone czy nie, a także dzięki dwóm czujnikom sprawdzać temperaturę pomieszczenia w powiązaniu z ciepłotą grzejnika. W przypadku dużych różnic rejestruje się tylko temperaturę pomieszczenia, zaś w przypadku stabilizacji powraca do poprzedniego stanu. Zainstalowane układy wyłączają podzielnik w okresach letnich. W określonym, zaprogramowanym dniu podzielnik po wyzerowaniu zaczyna pracować od nowa, zaś dotychczasowe dane zostają zachowane w pamięci jako roczny bilans. Jedna data ustalona dla wszystkich mieszkań w budynku pozwala na sprawiedliwą ocenę zużycia kosztów.
Bateria litowa pozwala, na co najmniej 10-letnie zasilanie podzielnika. Może on pracować w temperaturze otoczenia od 0 do 80 stopni C. Wszystkie znajdujące się w pokojach elektroniczne podzielniki można podłączyć do mieszkaniowej centralki. Zgromadzone w niej zbiorcze dane, jakimi ona dysponuje, są zakodowane. Podobnie jak ma to miejsce w automatycznej centralce domowej zbierającej informacje ze wszystkich mieszkań.
Najnowszym osiągnięciem w tej dziedzinie są elektroniczne podzielniki z panelem radiowym, który przesyła dane na odległość, na przykład bezpośrednio do operatora sieci. (zk)