Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

25 września 2001 r.
18:27
Edytuj ten wpis

Kupujemy mieszkanie

Autor: Zdjęcie autora (e)
0 7 A A

Co sprawdzić przy kupnie mieszkania, żeby nie wplątać się w niepotrzebne kłopoty? Jak poradzić sobie z lawiną papierkowych formalności? Zanim wydasz pieniądze - przeczytaj.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wytnij I zachowaj - to się może przydać
Kupujemy mieszkanie
Co sprawdzić przy kupnie mieszkania, żeby nie wplątać się w niepotrzebne kłopoty? Jak poradzić sobie z lawiną papierkowych formalności? Zanim wydasz pieniądze - przeczytaj.
Kupując mieszkanie od spółdzielni lub developera łatwiej uzyskać ewentualny kredyt hipoteczny. Jednak koszt metra kwadratowego będzie na ogół wyższy niż w przypadku mieszkania używanego. Mamy za to możliwość ulgi podatkowej oraz rozliczenia książeczki mieszkaniowej PKO, jeżeli ją mamy.
Rynek wtórny
Możemy szukać ofert wśród znajomych, w prasie, w spółdzielniach mieszkaniowych.
Zwróćmy uwagę
Na lokalizację mieszkania - ruch uliczny, zakłady przemysłowe, czy lokale rozrywkowe w pobliżu. Obejrzyjmy dokładnie ściany mieszkania, stolarkę okienną, instalację elektryczną, gazową i wodną. Dopiero, gdy sprawdzimy wszystkie warunki techniczne i formalnoprawne, można myśleć o podpisaniu umowy sprzedaży.
Własność mieszkania
przechodzi ze sprzedającego na kupującego w momencie złożenia podpisów w obecności notariusza.
Z umową sprzedaży udajemy się do spółdzielni mieszkaniowej, która dokona odbioru technicznego. Niezbędne jest też wstąpienie w poczet członków spółdzielni, co wiąże się z kolejną opłatą oraz dopełnieniem obowiązku meldunkowego.
Ponieważ kupno mieszkania jest czynnością skomplikowaną lepiej rozważmy możliwość zapewnienia sobie pomocy prawnika lub doświadczonego pośrednika w obrocie nieruchomościami.

Gdy już umówimy się ze sprzedającym upewnijmy się czy:

• jest on właścicielem lokalu i jaki ma tytuł własności. Jeżeli sprzedaje pełnomocnik sprawdźmy, czy upoważnienie nie jest ograniczone lub nieaktualne. Pamiętajmy, że sprzedać można mieszkanie własnościowe - spółdzielcze oraz mieszkanie będące wydzieloną częścią większej nieruchomości.
  • • oferowany lokal nie jest zadłużony z tytułu czynszu lub kredytów. Informacje uzyskamy w spółdzielni mieszkaniowej w dziale członkowskim i finansowym.
  • • jakie są obciążenia z tytułu meldunków? Może okazać się, że kupimy mieszkanie z lokatorami.
  • • do oferowanego lokalu nie rości sobie praw były współmałżonek sprzedającego.
  • Co z płatnością

    Najpopularniejszą formą płatności jest płatność gotówką. Jeżeli strony ustalą inaczej, opuszczenie mieszkania i przekazanie kluczy przez poprzedniego właściciela może nastąpić później. Wtedy należy pisemnie ustalić termin ich wydania. Notariusz przy podpisaniu umowy pobierze opłatę skarbową - aktualnie 2 procent od wartości transakcji dla spółdzielczego lokalu własnościowego oraz osobno naliczaną taksę notarialną.

    Pośrednik gwarantem

    Rozmowa ze specjalistą
    Dlaczego potrzebna jest pomoc przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym? - zapytaliśmy Annę Kuczyńską prezesa Regionalnego Stowarzyszenia Pośredników
    w Lublinie.
    - Dzisiaj nie sprawia trudności znalezienie odpowiedniego, o określonym standardzie technicznym lokum. Problemy natomiast mogą być z lokalizacją, ceną, procedurą prawną, gwarancją bezpieczeństwa transakcji, czy spełnieniem indywidualnych wymagań. Na ogół w takich przypadkach nie wszystko da się załatwić samodzielnie - nieodzowna staje się pomoc specjalistów. To oni przykładowo ostrzegą, że budynek chociaż zamieszkany nie został zgłoszony jako inwestycja zakończona. Uratuje to klienta w przyszłości przed możliwymi kłopotami z urzędem. Takich pułapek, jak chociażby nieformalne dawanie zaliczek jest dużo więcej i nie da się wszystkich wymienić, dlatego aby zagwarantować sobie spokój należy prowadzenie transakcji zlecić fachowcom. Ponadto wyeliminuje to zleceniodawcy problem pracochłonnego, samodzielnego wyszukiwania.
    Należy również zwrócić uwagę, że w wielu przypadkach pośrednicy najpierw stają się doradcami. Często bezpośrednia rozmowa z fachowcem pozwala klientowi sprecyzować końcowe oczekiwania.
    Klient musi sobie zdawać sprawę, że zamiar kupna w określonej dzielnicy mieszkania, na które ma już zgromadzoną pewną kwotę pieniędzy, to dopiero początek. Nim dojdzie do sfinalizowania sprawy musi się on liczyć z niespodziankami i aby ich uniknąć proponuję zacząć od wizyty u pośrednika. Prowizja w wysokości 1 do 2 procent sumy transakcji, a w przypadku większych nieruchomości nawet 0,5 proc. nie jest wysoka, a zapewnia pewność i rzetelność dokonanego wyboru.

    Sprawdź co może developer

    Według słownika Longmana developer - to osoba albo firma, która kupuje ziemię i ma nadzieję odnieść sukces i zysk budując nowe budynki i drogi.
    W naszym kraju firmy developerskie: kupują grunty, budują domy oraz oddają mieszkania pod klucz.
    Zwróć uwagę
    Ogromnie ważny jest wybór właściwego developera. Na co należy zwrócić uwagę?
    • czas działania firmy na rynku.
    • opinie o developerze (nie bez znaczenia są jego zobowiązania wobec Urzędu Skarbowego i ZUS).
    • osiągnięcia firmy poświadczone nagrodami, certyfikatami, pisemnymi referencjami.
    • statuts firmy, jej finansowa kondycja.
    Wszystkie informacje uzyskamy u wybranego przez nas developera. Jeśli tego typu danych nie będzie chciał nam udostępnić, radzimy: wybierzmy innego!
    Certyfikat
    Surowe zasady przyznawania certyfikatu są dla niektórych barierą nie do przebycia, ale też sprawą honorową. Wiele jednak polskich firm pragnie zdobyć certyfikat przyznawany przez Krajową Izbę Budownictwa dla firmy developerskiej. Certyfikat wydaje się na dwa lata po spełnieniu określonych warunków.
    W gąszczu przepisów
    Namawiamy do:
    • starannego czytania umów (przede wszystkim informacje napisane najdrobniejszym drukiem)
    • starannego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości
    • pamiętajcie, że zakup mieszkania to inwestycja na całe życie.(e)

    Pozostałe informacje

    Naćpani młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Sąsiadów zaniepokoił dym

    Naćpani młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Sąsiadów zaniepokoił dym

    Odurzeni narkotykami młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Policję zaalarmowali zaniepokojeni sąsiedzi. Prokuratura postawi zarzuty 20-letniej Polce i 18-letniemu Ukraińcowi.

    Świdniczanka zakończyła rundę jesienną na trzecim miejscu od końca

    Szykują się zmiany w zespole Świdniczanki. „Kadra musi być bardziej jakościowa i bardziej doświadczona”

    Tylko 11 punktów na koncie, a w tabeli trzecie miejsce, tyle że od końca. Runda jesienna nie była zbyt udana dla piłkarzy Świdniczanki. Jeżeli zespół Łukasza Gieresza chce na wiosnę powalczyć o utrzymanie w Betclic III lidze, to będzie musiał się wzmocnić.

    Piotr Włodarczyk, lubelski wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa na środowej konferencji poinformował o tym, że na terenie województwa lubelskiego prowadzone są kontrole miejsc sprzedaży środków oraz gospodarstw, które te środki zakupiły
    galeria

    Kontrole i mandaty. Wojewoda walczy z toksycznymi preparatami

    Kontrole i mandaty za nieprawidłowe stosowanie fumigantów, czyli preparatów zawierających silnie trujące substancje. To odpowiedź wojewody lubelskiego na ostatnie tragedie, również w naszym województwie.

    zdjęcie ilustracyjne
    aktualizacja

    Ruch pociągów wstrzymany. W Małaszewiczach zderzyły się lokomotywy

    Na stacji Małaszewicze Południowe zderzyły się pociągi towarowe. Ruch na linii Terespol-Biała Podlaska jest czasowo wstrzymany. Ale kursuje komunikacja zastępcza.

    Cmentarz żydowski w Biłgoraju mieści się przy ul. Konopnickiej

    Wandale na żydowskim cmentarzu. Policja szuka, a burmistrz potępia sprawców

    Znak równości między swastyką a gwiazdą Dawida, a także obraźliwe napisy ktoś wymalował czerwoną farbą na ścianie cmentarza żydowskiego w Biłgoraju. Policja szuka sprawców tego aktu wandalizmu, a burmistrz wydał oświadczenie, którym potępił to zachowanie.

    Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

    Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

    Współcześnie wybór telefonu może być nie lada wyzwaniem. Przodujące marki jak Samsung, Xiaomi czy Realme oferują coraz to nowsze modele, w bardzo korzystnych cenach dla klientów. Wybór nie jest taki prosty i oczywisty – smartfonów na rynku jest naprawdę sporo. Aby wybrać idealny model i pakiet, który sprosta naszym oczekiwaniom, najkorzystniej będzie rozważyć łączone możliwości, jakie oferują nam operatorzy. Oto parę słów o abonamencie i telefonach w sieci Play.

    W spotkaniu u prezydenta poza Rafałem Zwolakiem i panią Wiktorią (druga z prawej) wzięli też udział radny Dariusz Kierzek i Barbara Farjon z nieformalnej grupy pomocowej Zamojskie Anioły

    Nikt nie reagował. Wiktoria wiedziała jak pomóc i dostała podziękowania od prezydenta

    Zrobiła to, co zrobić powinien każdy. A jednak tylko ona zareagowała. Być może uratowała życie starszej pani. Za tę postawę prezydent miasta podziękował młodej zamościance.

    Jarosław Czarniecki i nie może być zadowolony z postawy Omegi Stary Zamość w rundzie jesiennej

    Nieudana jesień Omegi Stary Zamość. Wiosną będą chcieli się poprawić

    Omega Stary Zamość w ostatnich latach przyzwyczaiła swoich kibiców do tego, że walczy w „najciekawszej lidze świata” o czołowe lokaty. Tymczasem po rundzie jesiennej podopieczni trenera Jarosława Czarnieckiego zajmują dopiero 12. lokatę. To nie zadowala drużyny, która wiosną chce poprawić swoją pozycję w ligowej tabeli

    Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

    Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

    Kamera IP to połączenie kamery i komputera. Dzięki transmisji danych przez sieć LAN lub Internet możesz monitorować obiekt z dowolnego miejsca, oglądając go na bieżąco, przechowując na karcie pamięci lub w chmurze. Dziś przyglądamy się kamerom IP zewnętrznym, omawiając ich rodzaje i zastosowanie.

    Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

    Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

    Domy w Hiszpanii – Kompletny Przewodnik

    Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

    Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

    Wiele osób zadaje pytanie, czy osuszacz powietrza jest szkodliwy i jak dokładnie działa to urządzenie. Osuszacze powietrza stały się popularnym rozwiązaniem do radzenia sobie z nadmierną wilgotnością w mieszkaniach, domach, biurach, a nawet magazynach. Aby zrozumieć, jak bezpieczne są te urządzenia i jak działają, dowiedzmy się więcej.

    Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

    Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

    W dzisiejszych czasach, gdy codziennie dzielimy się ogromnymi ilościami informacji w internecie, ochrona danych osobowych stała się kluczowym wyzwaniem. Czy zastanawiałeś się, jak bardzo jesteś eksponowany na zagrożenia, nieświadomie przeglądając strony internetowe lub wysyłając e-maile? Zobacz, jak skutecznie zabezpieczyć swoją prywatność w sieci, unikając potencjalnych zagrożeń.

    Antoni Wawryca zmarł we wtorek, 26 listopada

    Nie żyje Antoni Wawryca. Ponad 20 lat był wójtem jednej gminy

    W wieku 69 lat zmarł we wtorek Antoni Wawryca, prawnik, samorządowiec, wieloletni wójt gminy Tomaszów Lubelski.

    Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

    Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

    Ergonomia w pracy to kluczowy element, który wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady ergonomii, które powinny znaleźć się w każdym biurze. Dowiesz się, jak odpowiednio ustawić stanowisko pracy, jakie produkty biurowe wspierają komfort pracy oraz jak dbać o zdrowie psychiczne pracowników. Dzięki praktycznym wskazówkom, możesz stworzyć zdrowe i wydajne środowisko pracy, które wpłynie na lepszą efektywność i samopoczucie Twoich pracowników.

    Wtorkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy

    Przełom w sprawie Wołynia? Prezydent Chełma: Brak ekshumacji jest jednym z grzechów naszego państwa

    To może być przełom w sprawie Wołynia. - Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium – poinformował we wtorek szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Andrijem Sybihą. Do sprawy odniósł się prezydent Chełma Jakub Banaszek.

    ALARM24

    Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
    Alarm24 telefon 691 770 010

    Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

    kliknij i poinformuj nas!

    Najczęściej czytane

    Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium