Jeden z najbardziej popularnych materiałów budowlanych, który spotkać można w wielu domach, okazał się także jednym z najbardziej niebezpiecznych.
Okazuje się, że kraina rolnictwem i czystym powietrzem słynąca, nie jest taka ekologiczna, jak można by się spodziewać. Na terenie naszego województwa znajduje się ponad 2 mln ton azbestu i wraz z woj. mazowieckim przodujemy w kraju. Choć możliwe, że azbestu mamy więcej.
- Ciągle nie wiemy, ile wyrobów zawierających azbest znajduje się dokładnie na terenie województwa. Obowiązku inwentaryzacji dokonało 89,2 proc. mieszkańców - podkreśla Tadeusz Józefczak z Departamentu Rozwoju Wsi i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.
Składować w wyznaczonych miejscach
Skorzystaj z dofinansowania
Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania do przeprowadzenia takich prac ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, jak i Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ponadto Bank Ochrony Środowiska SA oferuje kredyty ekologiczne na usuwanie wyrobów azbestowych. Ze względu na wysoką minimalną kwotę dofinansowania lub kredytu, wnioski powinny być składane wspólnie przez większe grupy właścicieli. Niezbędna jest więc pomoc lokalnych samorządów, świadomych zagrożeń, jakie niesie azbest.