Wytrzymałość na ściskanie, mrozoodporność, niska nasiąkliwość, łatwość utrzymania czystości oraz szeroka gama kolorystyczna to główne cechy tego materiału. Produkowany w większości przypadków w dużych, sterowanych komputerowo zakładach, odznacza się dobrą jakością oraz jednolitymi wymiarami. Zaletą tego budulca jest również jego łatwość łączenia się z innymi materiałami jak beton, drewno, metal, kamień i szkło. Cegły klinkierowe mogą mieć fakturę gładką lub drapaną (ryflowaną), a także mogą być pełne i drążone. Obie mają podobne zastosowanie, z tym że lżejsza (drążona)) murowana jest w środku warstwy. Natomiast pełna cegła stosowana jest na końcu lub jako zakończenie słupków, czy cokołów. Dostępna jest również cała gama kształtek, dzięki którym możliwa jest dowolna aranżacja powierzchni.
Wytrzymałość na zmienne warunki atmosferyczne, kwaśne deszcze, mrozy i opady powoduje, że elewacja klinkierowa bez żadnego uszczerbku może chronić budynek, co najmniej kilkadziesiąt lat.
Wymiary standardowe cegieł elewacyjnych to 24 x 12 x 6 cm. Na rynku znajdują się również produkty z klinkierni niemieckich, które mają nieco inne wymiary 240 x 115 x 71 mm. Sporadycznie pojawiają się cegły od innych producentów o innych wielkościach. Na rynku można kupić bez problemu każdą potrzebną ilość cegieł klinkierowych w dowolnej barwie. Klinkier jest fabrycznie układany na paletach i przykryty folią. W przypadku zakupu większej ilości jest dostarczany bezpośrednio na budowę specjalistycznymi samochodami. (zk)