Kupiłem piękny krzew. Co mam z nim zrobić?
Sadzenie
Rośliny z przesuszoną bryłą korzeniową przed sadzeniem bardzo mocno podlewamy lub wstawiamy wraz z pojemnikiem na kilka minut do wody. Rośliny sadzimy w taki sposób, aby przykryć bryłę korzeniową 3-5-centymetrową warstwą gleby.
Częstym błędem jest sadzenie roślin zbyt głęboko, co powoduje ich duszenie się i obumieranie całych partii systemu korzeniowego. Po posadzeniu roślin ziemię wokół nich umiarkowanie ugniatamy (na glebach cięższych) lub nieznacznie udeptujemy (na lekkich), pozostawiając wokół rośliny niewielkie zagłębienie zatrzymujące wodę.
Glebę pod skupiskami krzewów należy wyściółkować pięcio-ośmiocentymetrową warstwą kory, co nie pozwoli na wysychanie górnej warstwy gleby, zakwasi ją, ograniczy ilość chwastów i ochroni systemy korzeniowe przed przemarzaniem.
Nawożenie
Dysponując nawozami o spowolnionym działaniu, ograniczamy się do jednego nawożenia wiosną. W latach następnych, wraz ze wzrostem roślin, dawkę nawozu ostrożnie zwiększamy. Nawóz rozsypujemy wokół rośliny po okręgu, jaki wyznacza korona krzewu.
Podlewanie
Rośliny "duszą” się w mokrym podłożu i chorują, a w końcu umierają. Właściciele ogrodów widząc więdnące czy usychające pędy sądzą, że to przesuszenie i …podlewają jeszcze częściej - to tylko pogarsza sytuację roślin.
One muszą same "szukać” wody w podłożu. Podlewaniem możemy rośliny wspomagać (szczególnie cenne, wymagające lub zawiązujące w lecie pąki kwiatowe) w czasie przedłużającej się suszy lub na piaszczystych, silnie przepuszczalnych glebach.
Podczas suszy rośliny należy podlewać wcześnie rano lub wieczorem. Nigdy podczas południowego upału, ponieważ może wówczas dojść do uszkodzenia liści lub igieł.