Wilgotne plamy na murach naszego domu to najczęściej sygnał, że rynna jest uszkodzona lub zapchana. I okazuje się, że ten, pozornie niewiele znaczący, element może decydować o kondycji domu. Warto zdać sobie z tego sprawę szczególnie teraz - przed jesiennymi deszczami i zimowymi opadami śniegu - i szybko usunąć ewentualne usterki.
lepiej nie ryzykować.
- Dobór wielkości rynien i średnicy rur spustowych zależy od powierzchni, z jakiej trzeba odprowadzić wodę opadową - mówi Kazimierz Imbor z Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Lublin. - System rynnowy trzeba tak dopasować, aby był w stanie zebrać każdą ilość wody spływającej z dachu.
Na rynku jest wiele kompletnych systemów odwodnienia dachu, których elementy można łączyć ze sobą. W skład takiego systemu wchodzą między innymi: rynny, rury spustowe, kształtki narożne, siatki ochronne, rewizje oraz uchwyty do mocowania rynien - rynajzy - i rur spustowych - obejmy. Średnica rynny wynosi zwykle od 100 do 125 mm, a rury spustowej - od 70 do 100 mm.
Różne kształty
Rynny mogą mieć różny przekrój: półokrągły, półeliptyczny, trapezowy, skrzynkowy (kwadratowy albo prostokątny) lub imitujący gzyms. Najpopularniejsze są te o przekroju półokrągłym, pasujące do każdego dachu. Natomiast te z wywiniętymi krawędziami są bardzo odporne na obciążenia mechaniczne. Półeliptyczne mają dużą przepustowość, nadają się więc szczególnie na dachy o dużych powierzchniach. Odpowiednio dobrane rynny trapezowe, kwadratowe i podobne do gzymsu podnoszą walory estetyczne dachu. Kształty rur spustowych natomiast dopasowane są do kształtu rynny i mają przekrój okrągły, kwadratowy lub prostokątny.
Rynny mogą być wykonane z tworzywa sztucznego, blachy aluminiowej, stalowej ocynkowanej, miedzianej i cynkowo-
tytanowej.
Rynny z PCW mają dużą odporność na warunki atmosferyczne, np. promieniowanie słoneczne, czy kwaśne deszcze. Tworzywo, z którego wykonane jest orynnowanie, najczęściej barwione jest w masie, a to sprawia, że miejsce zarysowania nie zmienia koloru. Rynny łączone są na złączki i zapinki z gumową uszczelką, zatrzaski z uszczelką lub są sklejane na stałe.
Rynny aluminiowe kupuje się jako gotowe i łączy nitami oraz uszczelnia klejem do aluminium, specjalną pastą lub silikonem. Można je też wygiąć z arkuszy blachy i przyciąć na potrzebną długość (nawet do 30 m) bezpośrednio na placu budowy, używając specjalnej maszyny.
Rynny miedziane. Decydując się na tego rodzaju rynny, należy pamiętać o tym, że dach nie może być pokryty ani blachą aluminiową, ani stalową, gdyż spływająca po nim woda może spowodować korozję rynien miedzianych.
Rynny z blachy stalowej produkowane są w wielu kolorach, co umożliwia ich łatwy dobór do koloru dachu albo elewacji. Rynny pokryte plastisolem łączy się złączkami lub klamrami zatrzaskowymi z uszczelką gumową.
Rynny cynkowo-tytanowe są błyszczące i mają kolor srebrzystoszary. Łączy się je poprzez obustronne lutowanie.
Ważny jest montaż
Montaż orynnowania nie jest trudny, można go wykonać samemu albo z pomocą kogoś z rodziny. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby ściśle stosować się do zaleceń producenta. Haki rynnowe montować w odstępie 40-70 cm w zależności od materiału, z jakiego są wykonane rynny i rynny układać z 0,5-2 -procentowym spadkiem w kierunku rury spustowej (wtedy same się oczyszczają).