Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

13 lutego 2007 r.
20:49
Edytuj ten wpis

Płytki dobrze przyklejone

Najdłużej zastanawiamy się nad wyborem wzoru. Rustykalny, nowoczesny, matowy lub z połyskiem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- jednak to, czy obłożone płytkami ściany i podłogi będą trwałe, w dużej mierze zależy od odpowiedniego kleju.

Najczęściej stosowane są płytki fajansowe (glazura), kamionkowe (terakota), klinkierowe i gresy porcelanowe. Dobierając je do wnętrza kierujemy się wzorem, ale i właściwościami użytkowymi. Różne materiały mają inną odporność na ścieranie, nasiąkanie wodą, domowe środki chemiczne i zaplamienie. Istotna jest także twardość powierzchniowa oraz przeciwpoślizgowość. Dlatego do przedpokojów wybieramy terakotę o dużej twardości, odporną na ścieranie i nieśliską, a do kuchni odporną na nasiąkanie wodą.

Klej dobrze dobrany

Wybór kleju zależy od rodzaju płytek oraz powierzchni, na której będą układane. Standardowe kleje stosujemy przy podłożach łatwych, czyli dobrze przyczepnych i nienarażonych na odkształcenia lub drgania. Są to najczęściej kleje sztywne, do nakładania cienkowarstwowego. W przypadku podłoży o gorszej przyczepności lub układania na ścianach płytek nieco cięższych, stosuje się zaprawę wzmocnioną.
- Kiedy dobraliśmy już odpowiednią zaprawę do rodzaju płytek i podłoża, które wcześniej przygotowaliśmy, możemy przystąpić do pracy - mówi Bartosz Polaczyk, doradca z firmy Kreisel Technika Budowlana. - Najpierw musimy odpowiednio przygotować zaprawę, przestrzegając instrukcji na opakowaniu. Jest to prosta czynność, polegająca na wsypaniu suchej mieszanki do pojemnika z odpowiednią ilością czystej wody, dokładnym wymieszaniu, odstawieniu na 5 minut i ponownym wymieszaniu masy. Ważne, żeby zaprawa była na tyle gęsta, by nie spływała z pacy!

Zaprawa i paca

Zaprawę klejącą nakładamy na podłoże i rozprowadzamy przy użyciu stalowej pacy zębatej. Wielkość zębów powinna być dostosowana do wielkości płytek. W przypadku płytek o długości boku do 5 cm, stosuje się pace o zębach 3 mm; przy długości boku 5-10 cm - pace o zębach 4 mm, przy długości boków 10-20 cm - pace o zębach 6 mm, a przy płytkach o bokach większych niż 20 cm - pace o zębach 8 lub 10 mm. Jeżeli płytki mają wyraźnie profilowaną stronę tylną, wielkość zębów pacy należy odpowiednio zwiększyć.

Kładziemy płytki

Nakładanie zaprawy zaczynamy od rozprowadzenia na podłożu cienkiej warstwy, przy użyciu prostej krawędzi pacy. Zaraz potem nanosimy grubszą warstwę zaprawy i przeciągamy ją ząbkowaną krawędzią pacy, prowadzonej pod kątem 45-60 stopni do podłoża. Średnia grubość zaprawy nie powinna przekroczyć 5 mm.
- Płytki przykładamy do warstwy kleju, dociskamy ręką i ewentualnie poprawiamy gumowym młotkiem tak, żeby zaprawa przylegała do 70 proc. powierzchni płytki - radzi B. Polaczyk. - Jeżeli kładziemy płytki na zewnątrz budynków, czy w miejscach wilgotnych, zaprawa musi pokrywać 100 proc. powierzchni płytki.
Ważne jest stosowanie krzyżyków dystansowych, pozwalających zachować równe spoiny. Kładąc płytki pamiętajmy zawsze o czasie zużycia zaprawy, który jest podany na opakowaniu. Twardniejącej zaprawy nie wolno rozrabiać wodą ani mieszać ze świeżym materiałem.

Nowe na stare

Masz dosyć peerelowskich płytek w łazience? Jeżeli są w dobrym stanie nie musisz ich skuwać - nową glazurę można bowiem położyć na starą. Zaoszczędzamy tym samym czas i pieniądze, unikając przy okazji uciążliwego, hałaśliwego i brudzącego procesu skuwania. Jednak by możliwe było zastosowanie klejenia "płytka na płytkę”, muszą być spełnione dwa podstawowe warunki. Pierwszy dotyczy stabilności i wytrzymałości starej glazury, drugi to zastosowanie odpowiedniej zaprawy klejącej.
Stare płytki muszą dobrze przylegać do powierzchni ściany czy podłogi. Aby to sprawdzić stosujemy metodę "ostukiwania”. Uszkodzone lub obluzowane płytki należy usunąć, a puste miejsca wypełnić zaprawą renowacyjną lub wyrównawczą.

Klej elastyczny i przyczepny


Powierzchnia starych płytek jest zazwyczaj gładka i nienasiąkliwa. Dlatego do przyklejania nowych płytek stosuje się zaprawy o zwiększonej elastyczności i dużej przyczepności do podłoża. Dobrym rozwiązaniem jest także użycie kleju dyspersyjnego
Przed układaniem płytek, powierzchnię należy starannie oczyścić z tłuszczów, osadów, kurzu i innych zanieczyszczeń. Następnie, metodą szpachlowania przy użyciu zaprawy klejącej, nanosimy cienką warstwę kontaktową. Po wyschnięciu (około 12 godzin) możemy przystąpić do układania glazury. Pamiętajmy o zastosowaniu takiego układu płytek, aby spoiny w starej i nowej okładzinie nie pokrywały się.

Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium