Najdłużej zastanawiamy się nad wyborem wzoru. Rustykalny, nowoczesny, matowy lub z połyskiem
Najczęściej stosowane są płytki fajansowe (glazura), kamionkowe (terakota), klinkierowe i gresy porcelanowe. Dobierając je do wnętrza kierujemy się wzorem, ale i właściwościami użytkowymi. Różne materiały mają inną odporność na ścieranie, nasiąkanie wodą, domowe środki chemiczne i zaplamienie. Istotna jest także twardość powierzchniowa oraz przeciwpoślizgowość. Dlatego do przedpokojów wybieramy terakotę o dużej twardości, odporną na ścieranie i nieśliską, a do kuchni odporną na nasiąkanie wodą.
Klej dobrze dobrany
- Kiedy dobraliśmy już odpowiednią zaprawę do rodzaju płytek i podłoża, które wcześniej przygotowaliśmy, możemy przystąpić do pracy - mówi Bartosz Polaczyk, doradca z firmy Kreisel Technika Budowlana. - Najpierw musimy odpowiednio przygotować zaprawę, przestrzegając instrukcji na opakowaniu. Jest to prosta czynność, polegająca na wsypaniu suchej mieszanki do pojemnika z odpowiednią ilością czystej wody, dokładnym wymieszaniu, odstawieniu na 5 minut i ponownym wymieszaniu masy. Ważne, żeby zaprawa była na tyle gęsta, by nie spływała z pacy!
Zaprawa i paca
Kładziemy płytki
- Płytki przykładamy do warstwy kleju, dociskamy ręką i ewentualnie poprawiamy gumowym młotkiem tak, żeby zaprawa przylegała do 70 proc. powierzchni płytki - radzi B. Polaczyk. - Jeżeli kładziemy płytki na zewnątrz budynków, czy w miejscach wilgotnych, zaprawa musi pokrywać 100 proc. powierzchni płytki.
Ważne jest stosowanie krzyżyków dystansowych, pozwalających zachować równe spoiny. Kładąc płytki pamiętajmy zawsze o czasie zużycia zaprawy, który jest podany na opakowaniu. Twardniejącej zaprawy nie wolno rozrabiać wodą ani mieszać ze świeżym materiałem.
Nowe na stare
Stare płytki muszą dobrze przylegać do powierzchni ściany czy podłogi. Aby to sprawdzić stosujemy metodę "ostukiwania”. Uszkodzone lub obluzowane płytki należy usunąć, a puste miejsca wypełnić zaprawą renowacyjną lub wyrównawczą.
Klej elastyczny i przyczepny
Powierzchnia starych płytek jest zazwyczaj gładka i nienasiąkliwa. Dlatego do przyklejania nowych płytek stosuje się zaprawy o zwiększonej elastyczności i dużej przyczepności do podłoża. Dobrym rozwiązaniem jest także użycie kleju dyspersyjnego
Przed układaniem płytek, powierzchnię należy starannie oczyścić z tłuszczów, osadów, kurzu i innych zanieczyszczeń. Następnie, metodą szpachlowania przy użyciu zaprawy klejącej, nanosimy cienką warstwę kontaktową. Po wyschnięciu (około 12 godzin) możemy przystąpić do układania glazury. Pamiętajmy o zastosowaniu takiego układu płytek, aby spoiny w starej i nowej okładzinie nie pokrywały się.