Gdy w upalny letni poranek, wychodząc do pracy, zaciągniemy rolety, w mieszkaniu powita nas przyjemny chłód.
Rolety opuszczone na noc sprawiają, że nawet przez nie całkiem szczelne okna nie przenika do mieszkania wiatr, dzięki czemu jest w nim cieplej - szacuje się, że rolety mogą zmniejszać straty ciepła przez okna nawet o ok. 40 proc.!
To nie jedyne zalety tego rodzaju zasłon okiennych. Oto inne, o w których wielu użytkowników dowiaduje się dopiero w trakcie korzystania z nich:
• Dywany i tapety w mieszkaniach, w których zastosowano rolety, płowieją znacznie wolniej.
• W mieszkaniach przy ruchliwych drogach opuszczone na noc rolety (zwłaszcza aluminiowe) stanowią dość dobrą izolację akustyczną.
• Dzięki częściowo opuszczonym roletom latem nie musimy zamykać okna, dzięki czemu świeże powietrze będzie dopływać do pokoju, a dla owadów będą pewną przeszkodą.
• Rolety zewnętrzne zniechęcają, a czasem wręcz powstrzymują, włamywaczy.
Dość częstym błędem popełnianym przez inwestorów jest założenie, że rolety zewnętrzne będzie można zamontować do każdego istniejącego okna już po zakończeniu robót wykończeniowych. Owszem - można, ale takie rozwiązanie zwykle jest znacznie kosztowniejsze, niż gdyby rzecz przewidziano już na etapie projektowania. Aby architekt nie miał trudności przy sporządzaniu projektu, najlepiej jeszcze przed zleceniem mu prac zdecydować się na odpowiadający nam rodzaj rolet, a przynajmniej ustalić, od jakiego nabędziemy je producenta - parametry i wymiary w poszczególnych firmach są bowiem różne, a to decyduje o wymiarach skrzynek, które będą konieczne do pomieszczenia rolety.
(hap)