Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

23 marca 2020 r.
14:34

Drewniana nowoczesność dla Biłgoraja. Pomysł na zabudowę działki przy ul. Generała Dąbrowskiego

Autor: Zdjęcie autora agdy

Żelbetowe są tylko dwie klatki schodowe, reszta z drewna. Drewno jest tu najważniejsze. Pokazujemy projekt zespołu nowoczesnych budynków, który powstał z myślą o działce przy ul. Generała Dąbrowskiego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- To prawie centrum miasta, niedaleko jest park i dolina Białej Łady. Dużo osób tam spaceruje, czy robi zakupy. Teraz to obecnie niezagospodarowany teren, częściowo zajęty przez targowisko. Sąsiaduje ze strażą pożarną i podstawówką. Okolica to głównie domy jednorodzinne, obiekty usługowe, a dalej tereny zielone – mówi mgr inż. arch. Mateusz Przytuła, który z myślą o Biłgoraju i jego mieszkańcach, w ramach pracy magisterskiej, zaprojektował wielofunkcyjny zespół zabudowy.
 
Ogólnodostępne, trwałe, odnawialne, oddychające i naturalne. Tak młody architekt charakteryzuje drewno. Materiał, którego użyłby, dominował w zaprojektowanym dwukondygnacyjnym budynku. Stosuje drewno zarówno w konstrukcji, jak i wykończeniu wnętrz, czy na elewacji.
 
- W ten sposób chciałem nawiązać do dawnej, drewnianej architektury Biłgoraja, która była bardzo charakterystyczna dla tego miasta. Nie chodziło mi jednak o odtwarzanie starych budynków. Nowoczesna bryła ma być alternatywą dla planu rozbudowy Miasteczka na szlaku kultur, które właśnie odwzorowuje dawną zabudowę. W mieście potrzeba czegoś współczesnego – tłumaczy autor i dodaje, że teraz architektura może wykorzystywać nowoczesne procesy obróbki drewna, które dzięki temu nabiera lepszych właściwości.
 
Zabudowę działki przy ul. Dąbrowskiego zaplanował w kilku etapach. Pierwszy składa się z dwóch budynków - w sumie 46 pomieszczeń na parterze i 29 na piętrze.
 
Jeden to miejsce na: restaurację, salę konferencyjną, biura, przestrzeń wystawienniczą i hol, który może być wykorzystany w miarę potrzeb do różnych celów. Od organizacji imprez okolicznościowych czy lokalnych targów po wystawy.
 
- Zmiana przestrzeni ma być łatwa, tak żeby dostosować budynek wraz ze zmieniającymi się trendami. Obiekty o konkretnym przeznaczeniu stają się po jakimś czasie nieprzydatne. Tutaj nawet salę konferencyjną, można zmienić na przykład w studio do tańca – dodaje Mateusz Przytuła, który w równie funkcjonalny sposób zaprojektował drugi budynek.
 
Tam odniesienie do historii Biłgoraja ma być praktyczne. Chodzi o rzemiosło biłgorajskie, głównie to związane drewnem.
 
- Zauważyłem, że w mniejszych miejscowościach jak ta z której pochodzę, ale i w Lublinie, gdzie studiowałem, wiele osób zanim wyrzuci jakiś sprzęt czy mebel stara się go naprawić. Jest to ekologiczny trend, który warto wspierać. Dlatego pomyślałem o warsztacie miejskim. W takim miejscu dostępne byłyby maszyny, instruktorzy i każdy mógłby przyjść coś naprawić, odrestaurować, ale również zaprojektować i zrobić własny mebel. Byłaby to także przestrzeń do organizacji warsztatów czy pokazów jak na przykład charakterystycznego dla Biłgoraja sitarstwa – wylicza architekt, zastrzegając, że to tylko propozycje, bo ideą jest dostosowanie przestrzeni do potrzeb.
 
Jako kolejne etapy zabudowy działki i zagospodarowania okolicy proponuje obiekty mieszkaniowe, biurowo-handlowe oraz budynek usługowy z parkiem miejskim, w którym mieszkańcy znajdą atrakcje rekreacyjno-wypoczynkowe.
 
Mateusz Przytuła jest absolwentem I LO w Biłgoraju, prezentowaną pracę magisterską obronił na Politechnice Lubelskiej. Projekt „Architektura drewniana. Projekt architektoniczno-urbanistyczny wielofunkcyjnego zespołu zabudowy w Biłgoraju” jest jednym z ponad setki jakie zebrano w budynku Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej na wystawie startARCHITEKCI’19. Organizatorzy planowali, że dyplomy obronione w 2019 roku na kierunku architektura będzie można oglądać do 21 kwietnia.
 
Więcej informacji o młodym architekcie znajdziecie na jego stronie internetowej www.przytulamateusz.pl
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dziewczyny poszły w miasto
foto
galeria

Dziewczyny poszły w miasto

Dziewczyny poszły w miasto ponieważ - jak głosiła fama - w popularnym Berecie odbywał się wieczór z Italo Disco. Tej nocy z głośników popłynęły utwory takich wykonawców jak: Falco, Sabrina, Francesco Napoli, Savage, Radiorama, Valerie Dore, Baltimora, Martinelli, Gazebo i wielu innych. Parkiet dosłownie płonął od emocji. Zobaczcie jak się bawiliście.

W pierwszym meczu w 2025 roku Górnik Łęczna zremisował na swoim stadionie z ŁKS Łódź

Górnik Łęczna zaczyna rundę wiosenną od domowego remisu

Ciekawy, dynamiczny mecz w Łęcznej z udziałem tamtejszego Górnika, ale bez zwycięstwa. W niedzielę zielono-czarni na inaugurację rundy wiosennej zremisowali 2:2 z ŁKS Łódź. Zarówno gospodarze jak i ekipa z Łodzi po końcowym gwizdku mieli prawo odczuwać niedosyt

Częściowo wyburzona stołówka
Lublin

Zagadka remontu wojskowej stołówki na Majdanku

To jest niegospodarność. Najpierw wyremontowali cześć budynku, potem wstawili nowe okna, a na koniec wzięli za wyburzanie – tak czytelnik opisał nam sytuację, jaką zaobserwował na terenie kompleksu wojskowego przy ul. Męczenników Majdanka w Lublinie. Chodzi o remont wojskowej stołówki.

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Jagiellonia BIałystok - Motor Lublin. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium