Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

25 kwietnia 2006 r.
21:39
Edytuj ten wpis

Nuda jest matką agresji

Młodzież w szkole się nudzi. Tak wynika z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej. Na pytania ankieterów na temat stopnia zainteresowania lekcją, co drugi uczeń powiedział, że są nudne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Co gorsza, co trzeci uczeń szkoły podstawowej, gimnazjalnej, a zwłaszcza średniej uważa, że nauczyciele nawet nie starają się ich porwać, zarazić entuzjazmem i zachęcić do nauki.
- Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych uważają, że na lekcjach marnują czas. To powoduje frustrację, która z kolei rodzi agresję i przemoc. Wynika to jednak z wyizolowania szkół z życia społeczności lokalnych - tłumaczy dr Anna Giza-Poleszczuk, socjolog. - I właściwie wszyscy uczestnicy szkolnego życia mają poczucie marnowania czasu. Rodzice "olewają” szkołę, uczniowie są nią znudzeni i w badaniach przyznają, że także po nauczycielach widzą znużenie.
(arle)

Marta Wrzosek romanistka z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Białej Podlaskiej

- Szkoła powinna zachęcać, a nie zniechęcać do nauki. Ważna zatem jest atmosfera, jaką stworzymy uczniom, aby nie bali się przychodzić do szkoły. Cieszę się, że w naszym liceum im. Emilii Plater młodzież puszcza sobie na przerwach poprzez radiolę ulubioną muzykę, która ją relaksuje. Nasi uczniowie nie tylko się uczą, ale też uczestniczą w wielu akcjach, zabawach, przygotowywaniu gazetek i poznawaniu siebie. Staram się, aby także na lekcjach młodzież mogła się integrować, podchodzić bardziej otwarcie do świata i problemów. Uczniowie chętniej przychodzą do szkoły, która żyje, pasjonuje i tworzy. Wtedy mogą się z nią identyfikować. Sprzyjają temu też wspólne mecze, pokazy artystyczne, loterie, czy nawet wspólne sprzątanie cmentarza. Teraz wiele klas razem przygotowuje na sobotę Dni Otwarte Szkoły. s (pim)

Dr Beata Nowak pedagog, I Liceum Ogólnokształcące w Zamościu

- Trzeba zachęcać uczniów do aktywności. Najlepiej, aby podejmowali działania sami i żeby kierowali je do innych ludzi. Przykładem takiego działania są kluby profilaktyczne organizowane i prowadzone przez przeszkoloną młodzież. Jeden z takich klubów działa w naszej szkole. Ideą przewodnią tej inicjatywy jest wskazanie, że to nie młodzież z problemami ma szukać pomocy, ale młodzież "zdrowa” ma znaleźć i podjąć działania pomocowe w stosunku do rówieśników, którzy nie mogą poradzić sobie z otaczającą ich rzeczywistością. Praca młodzieżowych wolontariuszy polega na udzielaniu wsparcia psychologicznego o charakterze mediacyjnym, pomaganiu w rozwiązywaniu problemów oraz organizowaniu z kolegami różnego rodzaju zajęć, np. kulturalnych lub sportowych. Głównym warunkiem przyjęcia nowych członków klubu jest akceptacja zasad uczestnictwa: "nie” narkotykom, "nie” paleniu, "nie” alkoholowi, "nie” przemocy oraz "nie” problemom. s (ema)

Kaja Kiermacz nauczycielka wychowania fizycznego w Gimnazjum nr 2 w Chełmie, opiekunka szkolnego samorządu

- Jest dobrze, jeśli uczniowie wiedzą, że to, co się dzieje w szkole, w dużej mierze zależy od nich samych. Dlatego w naszym gimnazjum rozwijamy sekcję samorządności. Dzieci same proponują, co chciałyby zrobić, zmienić, zorganizować. Ostatnim pomysłem jest np. wspólne robienie kanapek. Grupa uczniów przygotowuje je samodzielnie przed lekcjami, a potem sprzedaje razem z napojami. Organizujemy wspólnie dyskoteki, przygotowujemy program kabaretu, dekorujemy szkołę. To tylko przykłady, bo właściwie nie jest takie ważne, co się robi. Ważne, aby to robić wspólnie i z chęcią. Tzn. nie narzucać pomysłów i gotowych rozwiązań. Umożliwić dzieciom samodzielne działania. Tak, aby wiedziały, że końcowy efekt to ich zasługa. s (sad)

Pozostałe informacje

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Wojna handlowa Trumpa grozi globalną recesją – to tytuł komentarza tygodnika „Economist” na temat paniki na giełdach wywołanej cłami nałożonymi prze USA. – Polityka Trumpa zaszkodzi nie tylko amerykańskiej, ale i europejskiej gospodarce – mówi Piotr Wachowiak, rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

Ten kierowca dostał 1500 zl mandatu i 13 pkt karnych

W Lublinie posypały się mandaty. Skontrolowali taksówki i przewoźników

Policja zorganizowała „wzmożone” kontrole taksówek i firm przewozowych. Wylegitymowano ponad 100 kierowców. Efekt? Prawie 50 wykroczeń, a 7 kierujących straciło dowody rejestracyjne.

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim
patronat
13 kwietnia 2025, 18:45

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim

"Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim" to cykl koncertów propagujących różnorodny repertuar muzycznego, obejmujący utwory od muzyki średniowiecznej po współczesną. Zabytkowe wnętrze kościoła oraz jego doskonała akustyka tworzą wyjątkową atmosferę, która sprzyja odbiorowi muzyki.

Jens-Frederik Nielsen (pierwszy z lewej) podczas pochodu ulicami Nuuk

Grenlandia ma nowego premiera. Będzie musiał odpierać naciski USA

33-letni polityk z niewielkim doświadczeniem. Jens-Frederik Nielsen z partii Demokraci został zaprzysiężony na premiera Grenlandii. W związku z naciskami USA czeka go bardzo trudna kadencja.

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Z ważnego oddziału odszedł ordynator i część załogi. Po kilku miesiącach zawieszenia chirurgia w radzyńskim szpitalu wznowi działalność.

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Podczas koncertu będzie zbiórka pieniędzy na leczenie 7-miesięcznego Frania Styły, u którego zdiagnozowano dystrofię mięśniową Duchenne’a. Koszt leczenia w Stanach Zjednoczonych to aż 16 milionów złotych.

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej
patronat
24 kwietnia 2025, 18:00

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej

Od pół wieku Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej wzbogaca życie kulturalne Lublina. W tym roku chór obchodzi jubileusz 50-lecia działalności. Z tej okazji odbędzie się jubileuszowy koncert.

Marzec 2024: pikieta czterech organizacji związkowych działających w LW Bogdanka

Górnicy protestują, autobusy pojadą inaczej

Będą też duże zmiany w organizacji ruchu. We wtorek (8 kwietnia) kilka tysięcy górników ma protestować w Lublinie.

Komisariat Policji w Kraśniku przy ul. Garażowej 12 roz
galeria

Policja w Kraśniku pochwaliła się nowym komisariatem

Komisariat działa już dwa tygodnie, ale dziś – w poniedziałek, 7 kwietnia – miała miejsce prezentacja nowej siedziby połączona z uroczystą zbiórką.

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji warszawskiego parkietu oba główne indeksy, WIG20 i WIG odnotowały spadek o blisko 1,5 proc. Wcześniej GPW na godzinę zawiesiła notowania ciągłe z uwagi na bezpieczeństwo obrotu.

Bartosz Wolski we Wrocławiu rozpoczął mecz w roli kapitana

Bartosz Wolski (Motor Lublin): Z każdym meczem przekonujemy się, że nie ma dla nas granic

Po końcowym gwizdku meczu przyjaźni pomiędzy Śląskiem Wrocław, a Motorem Lublin obie ekipy odczuwały niedosyt.

zdjęcie ilustracyjne

Nauczyciel zawieszony. Prokuratura zbiera dowody z jego urządzeń

Nauczyciel jednej z zamojskich podstawówek został zawieszony w swoich obowiązkach. Sprawa ma związek ze śledztwem prokuratury.

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"
film

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"

Dzisiaj przed zakładem karnym w Opolu Lubelskim pojawił się prezydent Puław, Paweł Maj, który przed kamerami skrytykował wyrok dotyczący ograniczeń nałożonych na szkolne boisko. Dzięki zapłaconej przez nieznaną osobę grzywnie - samorządowiec do aresztu nie trafił.

W poniedziałek o godz. 15.30 otworzyła się giełda w Nowym Jorku. Po otwarciu sesji DJI spadał o 3,3 proc., S&P 500 o 3,44 proc., Nasdaq Comp. zniżkował z kolei o blisko 4 proc.

Giełda zawiesza notowania. Ze względu na bezpieczeństwo obrotu

Decyzja o zawieszeniu notowań została podjęta wyłącznie ze względu na bezpieczeństwo obrotu, widzimy co dzieje się w ostatnich dniach, zmienność jest ogromna, dlatego „dmuchamy na zimne” – przekazuje zespół prasowy GPW, która w poniedziałek zawiesiła na godzinę notowania na wszystkich rynkach.

Tragedia na przejeździe kolejowym. Zginęła 43-letnia kobieta

Tragedia na przejeździe kolejowym. Zginęła 43-letnia kobieta

W poniedziałek przed godziną 10 doszło do tragicznego wypadku na przejeździe kolejowym z drogą gminną w miejscowości Siedliska – Kolonia w gminie Zamość.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium