Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

24 kwietnia 2020 r.
6:37

Przyrodnicy alarmują: Nowy odcinek S17 w woj. lubelskim przetnie siedliska wilków i rysi

Autor: Zdjęcie autora Patryk Pytlak
4 1 A A
(fot. archiwum )

Planowany fragment drogi ekspresowej S17 pomiędzy Zamościem i przejściem granicznym w Hrebennem przetnie siedliska żyjących na Roztoczu wilków i rysi. Według Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” korytarze ekologiczne, jakie mają powstać na tej trasie będą za małe i nie każde zwierzę będzie mogło z niego skorzystać.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” przesłało 16 kwietnia do lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad opinie dotyczącą projektowanego odcinka drogi ekspresowej. Według przyrodników z tuneli, jakie mają powstać na tym odcinku nie będą mogły skorzystać wszystkie zwierzęta żyjące na Roztoczu.

– Przejścia, które powinny służyć dużym ssakom powinny mieć odpowiednie parametry. Powinny mieć odpowiednią wysokość i konstrukcję. Bez sensu jest budowanie niskich tuneli, z których nie skorzystają wszystkie zwierzęta – komentuje dr hab. Sabina Nowak, prezes Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”.

– Otrzymaliśmy te dokumenty, analizujemy je. Trzeba jednak pamiętać, że rodzaje przejść dla zwierząt oraz ich lokalizacja zostały ściśle określone w Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach, czyli tzw. decyzji środowiskowej, wydawanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska – informuje Łukasz Minkiewicz, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału GDDKiA.

Jak informuje GDDKiA wydanie decyzji środowiskowej dla odcinka drogi S17 między Zamościem a Hrebennem poprzedzone było szerokimi konsultacjami społecznymi. W czasie ich trwania był czas na wnoszenie uwag i propozycji, również tego rodzaju, jakie teraz wystosowało Stowarzyszenie dla Natury Wilk.

– Decyzja środowiskowa wydana została w 2016 roku, czyli po ok. 5 latach od momentu złożenia wniosku. Na chwilę obecną nie przewidujemy składania nowego wniosku do RDOŚ o wydanie decyzji środowiskowej dla przedmiotowego fragmentu drogi S17 między Zamościem a Hrebennem – wyjaśnia Minkiewicz.

– Prowadzimy badania wykorzystując badania z udziałem telemetrii do 2018 roku. Trudno było nam wykorzystać argumenty, jakie teraz wystosowaliśmy do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – wyjaśnia dr Sabina Nowak.

Jak informuje nas lubelski oddział GDDKiA na tym odcinku przewidzianych jest 14 średnich i dużych przejść dla zwierząt, a także wiele innych rozwiązań dla zwierząt, jak m.in. przejścia dla płazów.

Przejścia dla zwierząt

Według pani biolog najlepszym rozwiązaniem byłaby budowa przejść nad drogą ekspresową, a nie pod nią.

– Według naszych badań przejścia „górne” są częściej wykorzystywane przez większe zwierzęta. Gdyby powstały przejścia takie, jak na trasie A4 było by idealnie – dodaje przyrodnik.

W opinii stowarzyszenia przedstawione w projekcie rozwiązania minimalizujące są niewystarczające. Przyrodnicy zaproponowali zmiany w lokalizacji i wymiarach przejść dla zwierząt.

Badania prowadzone przez członków stowarzyszenia wraz z Roztoczańskim Parkiem Narodowym pokazały, że rysie wykorzystują korytarze ekologiczne łączące lasy Roztocza z doliną Bugu. Oba korytarze przetnie planowana droga S17.

– Błędem osób, które projektują drogi jest to, że nie konsultują się z przyrodnikami podczas konstrukcji takich przejść – dodaje prezes stowarzyszenia.

Jak mówi nam prezes Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” budowa tego rodzaju przejść spowoduje, że odizolowany zostanie obszar Roztocza, który łączy część wschodnich Karpat z Roztoczem. Brak łączności, zaś spowoduje brak rekolonializacji terenu, co może doprowadzić nawet do wymarcia jednego z gatunków w rejonie Roztocza.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS władzę w powiecie stracił, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina
PATRONAT
galeria

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina

Sztuczna Inteligencja to główny temat dziekanów, prodziekanów i przewodniczących rad dyscyplin z 22 uczelni technicznych w Polsce.

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych - Business Centre Club po raz 21. wyróżnił najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju. Wśród 43 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” znalazły się trzy z województwa lubelskiego.

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką
1 czerwca 2024, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lublina, które obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szykuje się zmiana kierownictwa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prezydent odwołał dotychczasową szefową, Ewę Borkowską. Urząd zarzuca jej nieprawidłowości przy dofinansowaniach do turnusów rehabilitacyjnych.

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Bus roztrzaskał się o drzewo. Na miejscu zginęły dwie kobiety i sześcioletnia dziewczynka. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu kierowcy.

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok
WIDEO
film

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok

Optyk, okulista, optometrysta – wszystkie te zawody zaczynają się na literę O, ale łączy ich także coś innego. Wszyscy dbają o nasz wzrok. Jak zadbać o nasze oczy, kto i kiedy powinien się wybrać na badania, a także coś o soczewkach kontaktowych i okularach przeciwsłonecznych opowiedzą Katarzyna Piątkowska oraz Bożena Kliza-Puszka – optometrystka i optyczka.

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Dworzec Lublin ma szanse na wygraną w konkursie organizowanym przez czasopismo National Geographic Polska.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

W środę uczniowie musieli wykazać się wiedzą matematyczną i na przykład obliczyć zysk ze sprzedaży truskawek i czy różnicę w wysokości wież.

Po ponad pięciu latach zmienił urząd. U wojewody zarobi mniej niż u prezydenta

Po ponad pięciu latach zmienił urząd. U wojewody zarobi mniej niż u prezydenta

Po ponad pięciu latach u boku prezydenta Michała Litwiniuka (PO), Maciej Buczyński zmienił miejsce pracy. Od wtorku jest szefem bialskiej delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zarobi tu mniej niż w ratuszu.

Uwaga na oszustów. LPEC ostrzega mieszkańców

Uwaga na oszustów. LPEC ostrzega mieszkańców

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej ostrzega, że w ostatnim czasie oszuści podszywają się pod pracowników firmy.

Czy warto zainwestować w pompę ciepła?

Czy warto zainwestować w pompę ciepła?

Pompa ciepła może nie tylko ogrzewać dom i wodę użytkową zimą, ale i chłodzić pomieszczenia latem. Stawiając pytanie o opłacalność inwestycji, należałoby przede wszystkim przyjrzeć się temu, w jaki sposób pompa ciepła generuje oszczędności, jaki jest koszt jej zakupu i montażu oraz po jakim czasie zwróci się inwestycja w to urządzenia. Te kwestie poruszymy w niniejszym wpisie.

Maszerują, aż miło popatrzeć
ZDJĘCIA
galeria

Maszerują, aż miło popatrzeć

Równy krok defilady, młynki karabinami i wiele innych elementów zaprezentowali młodzi ludzie podczas pokazu musztry. Na terenie  19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej, stacjonującej przy ul. Herberta  w Lublinie, ekipy mundurowe walczyły w wojewódzkim etapie Przeglądu Musztry Klas Mundurowych. Wygrała….

Wystarczyła chwila, a seniorka oddała 270 tys. zł oszczędności

Wystarczyła chwila, a seniorka oddała 270 tys. zł oszczędności

Policjanci z Lublina otrzymali kolejne zgłoszenie dotyczące oszustwa na „policjanta”. Seniorka mając przeświadczenie, że jej oszczędności są zagrożone przelała je na inne konta.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium