Współpracownicy z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, wykładowcy KUL i publicyści Radia Maryja znaleźli się w zespole doradczym ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Mają m.in. rekomendować zmiany w systemie szkolnictwa wyższego
Kiedy Przemysław Czarnek stanął na czele połączonych resortów edukacji i nauki, zabrał ze sobą do Warszawy swoich dobrych znajomych. Zatrudnienie w jego gabinetach politycznych (do czasu formalnego połączenia obu ministerstw, funkcjonują one oddzielnie) znaleźli: dotychczasowy dyrektor jego biura poselskiego Wojciech Kondrat, rzecznik prasowy gdy Czarnek był wojewodą - Radosław Brzózka, były doradca z LUW Tomasz Pitucha oraz Paweł Skrzydlewski, były wykładowca KUL, obecnie związany z chełmską PWSZ.
Nie jest tajemnicą, że Przemysław Czarnek nie jest zwolennikiem reformy przeprowadzonej przez Jarosława Gowina. W ubiegłym tygodniu nowy minister powołał zespół doradczy ds. rozwoju szkolnictwa wyższego i nauki. Jego członkowie mają m.in. analizować „stan wdrożenia reformy szkolnictwa wyższego” wprowadzonej przez Gowina. Mogą też zgłaszać pomysły własne i wypracowane we współpracy ze środowiskiem akademickim.
Na czele zespołu stanął prof. Waldemar Paruch. To wykładowca Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS, zaufany człowiek Jarosława Kaczyńskiego, były szef Centrum Analiz Strategicznych przy KPRM. Zachwalał kandydaturę Czarnka na stanowisko ministra.
– Mam bardzo dobrą opinię o jego zdolnościach zarządzania. Był bardzo dobrym wojewodą lubelskim. Udowodnił, że posiada umiejętności pracy w zespole i będzie wierny linii programowej PiS – mówił Paruch na antenie Polskiego Radia.
W gronie doradczym nowego ministra znaleźli się także dobrzy znajomi Czarnka z LUW jak często goszczący na antenie Radia Maryja prof. Mieczysław Ryba, historyk z KUL oraz związany z tą samą uczelnią socjolog Jakub Koper, asystent społeczny posła Czarnka.
Wśród doradców jest także prof. Teresa Krasowska z Katedry Chóralistyki UMCS. W 2018 roku była ona jedną z sygnatariuszek apelu Klubu Inteligencji Katolickiej do prezydenta Lublina w sprawie zakazania Marszu Równości.
W zespole znaleźli się także inni naukowcy z Lublina: prof. Wojciech Guzicki, socjolog i specjalista nauk o bezpieczeństwie z KUL, prof. Marek Pietraś, politolog z UMCS oraz prof. Grzegorz Grzywaczewski z Katedry Zoologii i Ekologii Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego, który niedawno został prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Czarnek poinformował też o powołaniu drugiej grupy ekspertów, która zajmuje się „wypracowaniem rekomendacji w obszarze nauk humanistycznych i społecznych”. Jej skład na razie nie jest znany.
Zapytaliśmy m.in. o kryteria doboru członków zespołu doradczego i ich wynagrodzenie. Biuro prasowe Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego stwierdziło, że na nasze pytania odpowie w trybie dostępu do informacji publicznej. W myśl ustawowych przepisów resort powinien zrobić to „bez zbędnej zwłoki”, ale nie później niż w ciągu dwóch tygodni.