Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

29 maja 2019 r.
12:58

"Gdyby nie emeryci, nie bylibyśmy w stanie obsadzić dyżurów". Jakich lekarzy najbardziej brakuje w Polsce?

Pediatrzy, specjaliści chorób wewnętrznych oraz anestezjolodzy. Tych lekarzy brakuje najbardziej – wynika z raportu Polskiej Federacji Szpitali i Manpower.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na liście 10 specjalności, w których najtrudniej pozyskać lekarzy na pierwszym miejscu są: pediatria i choroby wewnętrzne. Zaraz po nich wymienia się anestezjologię.

– Niestety to problem, który odczuwają przede wszystkim szpitale powiatowe. W szpitalu w Kraśniku na oddziale chorób wewnętrznych mamy 11 lekarzy, dzięki temu, że jest wsparcie pięciu lekarzy emerytów. Gdyby nie to, nie bylibyśmy w stanie obsadzić dyżurów – mówi Marek Kos, wiceprzewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Rodziny w sejmiku województwa i były dyrektor szpitala w Kraśniku.

– Młodzi lekarze nie chcą robić specjalizacji z chorób wewnętrznych, bo to bardzo szeroka specjalizacja, wolą te bardziej szczegółowe. Do tego dochodzi fakt, że tak naprawdę w mniejszych powiatowych szpitalach oddziały wewnętrzne zaczynają bardziej przypominać oddziały geriatryczne, a praca z takimi pacjentami jest bardzo trudna.

Dodaje, że miejsca rezydenckie na oddziale chorób wewnętrznych w kraśnickim szpitalu nie były wykorzystane. – Zawsze mieliśmy wolne miejsca, bo chętne były tylko pojedyncze osoby. Podobnie było na pediatrii – przyznaje Kos. – Jeśli tylko zwolniło się jakieś miejsce np. w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie natychmiast osoby od nas przenosiły się tam.

Zdaniem Marka Kosa, taka tendencja będzie się utrzymywać, bo młodzi lekarze wolą większe ośrodki, w których są lepsze możliwości diagnostyki i leczenia. – Przez to średnia wieku lekarzy np. na oddziale pediatrii w kraśnickim szpitalu zbliża się do 55 lat – zaznacza Kos.

Na lukę pokoleniową zwraca też uwagę Jacek Kopacz z agencji rekrutacyjnej Manpower. – Co prawda na polskich uczelniach medycznych kształci się coraz więcej studentów, ale szybko rosnąca grupa to obcokrajowcy, którzy po zakończeniu nauki wracają. Rośnie też liczba absolwentów, którzy decydują się na emigrację ze względu na brak miejsc specjalizacyjnych – zauważa Kopacz. – Niestety większość studentów mimo wysokiego poziomu kompetencji nie dostanie się na wymarzoną specjalizację z powodu limitów. Korzystają z tego głównie Niemcy i Czechy, które stwarzają doskonałe warunki do nauki i pracy w zawodzie.

– Większym problemem niż brak lekarzy jest ich nieproporcjonalne rozmieszczenie – skupiają się wokół dużych ośrodków, a w szpitalach powiatowych jest ich jak na lekarstwo. Nie chodzi tu tylko o lepsze zarobki, ale znacznie większą możliwość rozwoju osobistego i zawodowego, na który stawiają teraz młodzi medycy – komentuje Marek Stankiewicz, rzecznik Lubelskiej Izby Lekarskiej.

– Pocieszający jest fakt, że ustała fala emigracji lekarzy, ale niestety utrzymuje się inne zjawisko. Lekarze nie wiążą się z jednym konkretnym szpitalem, tylko dyżurują np. w różnych placówkach w województwie w ciągu tygodnia, a w weekend latają np. na dyżur do szpitala w Edynburgu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tytani Lublin występują Polskiej Futbol Lidze

Tytani Lublin zostali rozgromieni przez Lowlanders Białystok

Wizyta Lowlanders na Stadionie Lekkoatletycznym w Lublinie okazała się dla miejscowych Tytanów bolesnym doświadczeniem. Ekipa z Białegostoku w polskim futbolu amerykańskim to już legenda. W trzech ostatnich sezonach dwa razy sięgała po mistrzostwo Polski, a ostatnie rozgrywki zakończyła na drugim miejscu.

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Wojna handlowa Trumpa grozi globalną recesją – to tytuł komentarza tygodnika „Economist” na temat paniki na giełdach wywołanej cłami nałożonymi prze USA. – Polityka Trumpa zaszkodzi nie tylko amerykańskiej, ale i europejskiej gospodarce – mówi Piotr Wachowiak, rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

Ten kierowca dostał 1500 zl mandatu i 13 pkt karnych

W Lublinie posypały się mandaty. Skontrolowali taksówki i przewoźników

Policja zorganizowała „wzmożone” kontrole taksówek i firm przewozowych. Wylegitymowano ponad 100 kierowców. Efekt? Prawie 50 wykroczeń, a 7 kierujących straciło dowody rejestracyjne.

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim
patronat
13 kwietnia 2025, 18:45

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim

"Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim" to cykl koncertów propagujących różnorodny repertuar muzycznego, obejmujący utwory od muzyki średniowiecznej po współczesną. Zabytkowe wnętrze kościoła oraz jego doskonała akustyka tworzą wyjątkową atmosferę, która sprzyja odbiorowi muzyki.

Jens-Frederik Nielsen (pierwszy z lewej) podczas pochodu ulicami Nuuk

Grenlandia ma nowego premiera. Będzie musiał odpierać naciski USA

33-letni polityk z niewielkim doświadczeniem. Jens-Frederik Nielsen z partii Demokraci został zaprzysiężony na premiera Grenlandii. W związku z naciskami USA czeka go bardzo trudna kadencja.

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Z ważnego oddziału odszedł ordynator i część załogi. Po kilku miesiącach zawieszenia chirurgia w radzyńskim szpitalu wznowi działalność.

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Podczas koncertu będzie zbiórka pieniędzy na leczenie 7-miesięcznego Frania Styły, u którego zdiagnozowano dystrofię mięśniową Duchenne’a. Koszt leczenia w Stanach Zjednoczonych to aż 16 milionów złotych.

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej
patronat
24 kwietnia 2025, 18:00

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej

Od pół wieku Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej wzbogaca życie kulturalne Lublina. W tym roku chór obchodzi jubileusz 50-lecia działalności. Z tej okazji odbędzie się jubileuszowy koncert.

Marzec 2024: pikieta czterech organizacji związkowych działających w LW Bogdanka

Górnicy protestują, autobusy pojadą inaczej

Będą też duże zmiany w organizacji ruchu. We wtorek (8 kwietnia) kilka tysięcy górników ma protestować w Lublinie.

Komisariat Policji w Kraśniku przy ul. Garażowej 12 roz
galeria

Policja w Kraśniku pochwaliła się nowym komisariatem

Komisariat działa już dwa tygodnie, ale dziś – w poniedziałek, 7 kwietnia – miała miejsce prezentacja nowej siedziby połączona z uroczystą zbiórką.

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji warszawskiego parkietu oba główne indeksy, WIG20 i WIG odnotowały spadek o blisko 1,5 proc. Wcześniej GPW na godzinę zawiesiła notowania ciągłe z uwagi na bezpieczeństwo obrotu.

Bartosz Wolski we Wrocławiu rozpoczął mecz w roli kapitana

Bartosz Wolski (Motor Lublin): Z każdym meczem przekonujemy się, że nie ma dla nas granic

Po końcowym gwizdku meczu przyjaźni pomiędzy Śląskiem Wrocław, a Motorem Lublin obie ekipy odczuwały niedosyt.

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"
film

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"

Dzisiaj przed zakładem karnym w Opolu Lubelskim pojawił się prezydent Puław, Paweł Maj, który przed kamerami skrytykował wyrok dotyczący ograniczeń nałożonych na szkolne boisko. Dzięki zapłaconej przez nieznaną osobę grzywnie - samorządowiec do aresztu nie trafił.

zdjęcie ilustracyjne

Nauczyciel zawieszony. Prokuratura zbiera dowody z jego urządzeń

Nauczyciel jednej z zamojskich podstawówek został zawieszony w swoich obowiązkach. Sprawa ma związek ze śledztwem prokuratury.

W poniedziałek o godz. 15.30 otworzyła się giełda w Nowym Jorku. Po otwarciu sesji DJI spadał o 3,3 proc., S&P 500 o 3,44 proc., Nasdaq Comp. zniżkował z kolei o blisko 4 proc.

Giełda zawiesza notowania. Ze względu na bezpieczeństwo obrotu

Decyzja o zawieszeniu notowań została podjęta wyłącznie ze względu na bezpieczeństwo obrotu, widzimy co dzieje się w ostatnich dniach, zmienność jest ogromna, dlatego „dmuchamy na zimne” – przekazuje zespół prasowy GPW, która w poniedziałek zawiesiła na godzinę notowania na wszystkich rynkach.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium