Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Sporo ciekawych artefaktów znaleziono podczas prac konserwatorskich prowadzonych w dawnym klasztorze Bazylianów w Chełmie. Konserwatorzy zabytków zaprezentowali jeden z nich.
Pod koniec rządów Austriaków, Lublin stał się centrum konspiracji niepodległościowej. Można powiedzieć, że niepodległość narodziła się w Lublinie ponieważ to w Kozim Grodzie ścierały się wpływy różnych koncepcji politycznych, które tworzyły zręby przyszłej władzy państwowej. Kilka dni po 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zobaczmy, jak wyglądał Lublin w 1918 roku.
Nie piastował ważnych stanowisk, choć dla zwolenników monarchii mógł być nawet kandydatem na króla. Wystartował za to w wyborach prezydenckich i przegrał w starciu z Gabrielem Narutowiczem. Poznajmy historię hrabiego Maurycego Zamoyskiego, jednej z najbogatszych osób w tej części Europy.
Jesteśmy tu po to, by oddać hołd naszym bohaterom, którzy walczyli o naszą wolności i niepodległość Rzeczpospolitej. Jesteśmy tu również po to, aby podziękować ojcom niepodległości – mówił wojewoda lubelski, Krzysztof Komorski.
To hasło 9. już edycji Lubelskiego Biegu Niepodległości. Wydarzenie do Ogrodu Saskiego przyciągnęło w poniedziałkowy poranek setki uczestników.
11 listopada zapisał się na kartach historii Polski. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości sprawdzamy wiedzę lublinian na temat tej drogi do wolności.
Jest nowy mural w Białej Podlaskiej. Na ścianie bloku widać rotmistrza Witolda Pileckiego.
W dzisiejszym odcinku „Dziennikowej Niezapominajki” zabierzemy Państwa w podróż po jednym z najstarszych cmentarzy w Polsce — cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie. To miejsce, które nie tylko pełni rolę historycznego spoczynku, ale także jest świadkiem wielu ważnych wydarzeń z przeszłości miasta i kraju.
Weekend w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zapowiada się niezwykle atrakcyjnie! Z okazji jubileuszu 80-lecia Muzeum, w niedzielę (10 listopada) odbędzie się pełne atrakcji wydarzenie - „Polowanie na historię, czyli… Dzień Otwartych Drzwi Muzeum Zamoyskich w Kozłówce”.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości na Wieży Trynitarskiej w Lublinie rozbłyśnie patriotyczna iluminacja. To okoliczność, aby wspólnie świętować rocznicę odzyskania niepodległości.
Dziś u podnóża lubelskiego Zamku odbyło się Misterium „Lublin. Fuga śmierci”, które upamiętniło tragiczne wydarzenia z 1943 roku. W wyniku akcji „Erntefest” zginęły dziesiątki tysięcy Żydów. Przemarsz przez historyczne miejsca Lublina zakończyła wyjątkowa instalacja z tekstem „Fugi śmierci” Paula Celana, której wykonanie w postaci melorecytacji stało się głównym punktem obchodów. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.
Ostatnimi czasy do wojewódzkiego konserwatora zabytków trafiło wiele ciekawych artefaktów sprzed wieków. Mogą pochodzić nawet z okresu rzymskiego.
W Polsce 1 listopada kojarzy nam się z zadumą i wyciszeniem. Jak pamięć o zmarłych celebrują w innych krajach?
Przed nami: Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Po raz kolejny będzie to okazja do odwiedzin cmentarzy. Przypominamy historię niektórych lubelskich nekropolii.
W Lublinie zakończono renowację grobów Nieznanych Żołnierzy na cmentarzu przy ul. Głuskiej. Aktualnie trwają prace przy Mogile Ułanów i krzyżu z Mogiły Legionistów, a wkrótce obejmą one pomnik poświęcony „Zaporczykom” na placu Zamkowym. Prace mają zakończyć się w listopadzie.
Pełnił tę funkcję od 2008 roku i pełnić będzie nadal. Sławomir Zawiślak, poseł PiS z Zamojszczyzny został ponownie wybrany prezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w okręgu zamojskim.
Poświęciła temu miastu całe swoje zawodowe życie. Dała tak wiele, również materialnie, że należałoby pamiątkową tablicą uhonorować Bogumiłę Janinę Sawę. Z takie założenia wyszli inicjatorzy pomysłu i zawnioskowali do prezydenta, by uwzględnił to w przyszłorocznym budżecie.
To nie jest pierwszy i możliwe, że nie ostatni taki obraz na ogrodzeniu więzienia w Zamościu. W czwartek odsłonięto tam mural poświęcony żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich na Zamojszczyźnie w czasie okupacji niemieckiej. Inicjatorem była Fundacja Pamięci Narodów.
Stracił stanowisko w zarządzie województwa, więc dostał etat u partyjnego kolegi? Takie sugestie pojawiły się wobec Michała Mulawy, b. wicemarszałka województwa lubelskiego. Plotka dotarła również do naszej redakcji. Sprawdziliśmy, ile jest w niej prawdy.
W Lublinie trwa konferencja upamiętniająca Polaków, którzy podczas II wojny światowej ratowali swoich żydowskich sąsiadów. Spotkanie przedstawicieli z Polski i Izraela pozwala na budowanie dobrych relacji i wspólnego dążenia do pokoju i zrozumienia.
Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej obchodzi jubileusz 80-lecia istnienia. 23 października 1944 roku rozpoczął działalność jako uczelnia państwowa. Z tej okazji zamieszczamy wyjątkowe zdjęcia, które pokazują jak zmieniała się uczelnia i jej otocznie.
Bywały na pewno większe jubileusze, ale dla mieszkańców Oseredka i władz gminy Susiec 10 lat Muzeum Pożarnictwa to naprawdę ważne wydarzenie. Uroczystości odbyły się w piątek.