Rozmowa z Dianą Czyrką-Wietrzyk, prezes Spółdzielni Socjalnej „Nasze Drogi” w Mienianach
• Czy ekonomia społeczna sprawdza się w gminie Hrubieszów?
Nasza spółdzielnia jest jednym z pięciu podmiotów ekonomii społecznej powołanych przez Stowarzyszeni „Przystań” Mieniany. Stowarzyszenie utworzyło Centrum Integracji Społecznej, Klub Integracji Społecznej i trzy spółdzielnie socjalne. Założycielami spółdzielni jest Gmina Hrubieszów i Stowarzyszenie „Przystań” Mieniany. Każdy zajmuje się czymś innym i ma swoją specjalizację. Chodzi o to, żeby nie tworzyć niczego na siłę, tylko odpowiadać na rzeczywiste potrzeby rynku i mieszkańców. Można nawet powiedzieć, że to mieszkańcy wychodzą naprzeciw mieszkańcom, co bardzo dobrze widać m.in. na przykładzie naszej spółdzielni.
• W jakim sensie?
Zajmujemy się szeroko pojętym utrzymaniem dróg lokalnych. Chodzi przede wszystkim o drobne zlecenia, których nie chcą się podejmować duże firmy, bo im się to zwyczajnie nie opłaca. A ktoś to musi przecież zrobić. Podobnie jest też z pracami porządkowymi czy remontowo-budowlanymi. W naszej gminie mieszka dużo seniorów, którzy często nie mają się do kogo zwrócić o pomoc. Dlaczego nie mieliby im pomóc inni mieszkańcy? To między innymi na tym polega ekonomia społeczna. Dzięki temu mogliśmy dać pracę osobom, które były bezrobotne oraz tym korzystającym ze wsparcia Ośrodka Pomocy Społecznej. Teraz zyskują niezależność, mogą na siebie zarabiać. Spółdzielnię traktują jak własną firmę, pracują z zaangażowaniem. Mają świadomość, że wszyscy pracujemy na nasz wizerunek, a tym samym zaufanie klientów i kolejne zlecenia.
• W czym się specjalizujecie?
W usługach związanych z utrzymaniem dróg. Chodzi m.in. o remonty i naprawę dróg, placów, chodników, utrzymanie poboczy. Obecnie nasz główny zleceniodawca to gmina Hrubieszów. Zajmujemy się tym głównie w sezonie letnim. W zimie to np. prace porządkowe czy odśnieżanie. Stawiamy na jakość naszych usług, więc inwestujemy w szkolenia pracowników związane nie tylko z powierzanymi nam zadaniami, ale też obsługą profesjonalnego sprzętu. Jest to możliwe dzięki wsparciu Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zamościu. Chcemy, żeby nasi klienci byli zadowoleni, chcieli ponownie skorzystać z naszych usług, a także polecić nas kolejnym. Stopniowo będziemy chcieli docierać też do innych gmin i nowych prywatnych klientów.