Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 września 2016 r.
21:04

Jak ma wyglądać Park Ludowy? Jest już koncepcja zmian (wizualizacje)

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Gotowa jest koncepcja zmian w parku Ludowym. Z dwupoziomową kładką na rzece, brodzikiem w amfiteatrze, placami zabaw (także dla psów) i natryskami. Za to bez przejścia do dworca przez targi, bo nie chcą go targi. I bez kładek w koronach drzew, bo byłyby za drogie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Scenariusz dla parku jest z grubsza znany: najpierw koncepcję ocenią mieszkańcy, ich uwagi miasto uwzględni lub nie, potem zleci ostateczny projekt, następnie roboty budowlane i zieleniarskie, a jesienią 2019 park ma być gotowy. Akcja dopiero się rozkręca: wczoraj ogłoszono koncepcję, a opinie na jej temat miasto ma zbierać do końca miesiąca.

Do parku prowadzić ma 13 wejść, każde dostępne dla niepełnosprawnych. Od wejścia głównego nadal będzie można dojść na skos do ul. Lubelskiego Lipca ’80. Nie ma jednak mowy o przywróceniu przejścia do ul. Dworcowej, przez teren Targów Lublin. – Targi upierają się przy pozostawieniu tego tak, jak jest – mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta.

Wszystkie alejki mają być wykonane z asfaltu barwionego na piaskowy kolor, nie przewiduje się kostki brukowej. Mają one służyć wszystkim użytkownikom: pieszym, rowerzystom, rolkarzom... Nie ma też mowy o zakazie wprowadzania psów. – Planujemy trzy wybiegi dla psów – mówi Małgorzata Leśko, autorka koncepcji z firmy LubCom. – Jeden wybieg będzie w formie placu zabaw.

Place zabaw dla ludzi też będą. Jeden znajdzie się zaraz przy głównym wejściu. Kolejną atrakcją dla dzieci ma być to, co planowane jest w miejscu amfiteatru. – Chcemy zmienić jego scenę w nieckę z brodzikiem i obsadzić roślinami – wyjaśnia Leśko. Na dnie byłyby rysunki zwierząt i kule z dyszami wodnymi. – Nie będzie to fontanna multimedialna – zastrzega. Ale wodotrysk będzie za to interaktywny, bo sterowany przez bawiące się w nim dzieci.

Przy amfiteatrze ma się znaleźć jeden z dwóch budynków mieszczących toalety i natryski. Obok linowe konstrukcje do wspinania się. Mowa jest też o trzech ścieżkach dydaktycznych: jedna ma być obsadzona trawami, druga zbudowana z plenerowych instrumentów muzycznych, a trzecia – jak to ujmują autorzy koncepcji – ma opowiadać o przemijaniu.

Koncepcja przewiduje trzy ścieżki rowerowe, dwukilometrową ścieżkę biegową otaczającą cały park, a także plenerową siłownię. Mniej więcej tu, gdzie w parku jest „rondo” powstać ma ogrodowa, kwietna część z placem do przesiadywania i oglądania roślin mocowanych na specjalnej ścianie i tworzących pionowy ogród. – Ma on na celu zasłonięcie hal targowych – podkreśla Leśko.

W koncepcji ostatecznie nie znalazły się kładki widokowe umożliwiające spacer na wysokości koron drzew. – Wartość samych kładek okazała się zbyt duża, ok. 32 mln zł – wyjaśnia Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. Tłumaczy, że budowa długich na 300 m i biegnących 18 metrów nad ziemią kładek wymagałaby m.in. kosztownej stabilizacji podmokłego gruntu.

Ratusz podaje, że koszt kładek dwukrotnie przekroczyłby budżet inwestycji szacowany teraz na 18 mln zł. – Oczywiście przetarg pokaże rzeczywistą wartość – podkreśla prezydent. Dodaje, że 85 proc. kosztów ma pokryć unijne dofinansowanie.

Namiastką widokowych kładek w koronach drzewma być dwupoziomowa kładka nad rzeką planowana za amfiteatrem. Obok niej zejście bezpośrednio do wody umożliwiać mają drewniane tarasy. Przy nich projektowana jest przystań kajakowa.

Pewne jest, że odnowa parku będzie się wiązała z wycinką części zieleni. – Znaczna część drzew jest chora – mówi Żuk. Nie wiadomo jeszcze, jak duże będą cięcia. – Trwa opracowywanie dokumentacji dendrologicznej – zastrzega Szczepańska. Dodaje, że chce w jak największym stopniu zachować istniejącą zieleń. I że pojawi się też nowa.

W parku przewidziane są ponadto atrakcje gastronomiczne, ale Ratusz chce, by znalazły się na terenie Targów Lublin. – O tym już rozmawiamy z targami – stwierdza Żuk.

Zbierają opinie

Do końca września miasto przyjmować będzie uwagi (parkludowy@lublin.eu) do tego, co wymyślili projektanci. Mają oni osobiście odpowiadać na pytania mieszkańców podczas zaplanowanego na 20 września, otwartego dla wszystkich chętnych spotkania w parku. – Chcemy je zorganizować w formie wizji lokalnej – wyjaśnia Piotr Choroś z Urzędu Miasta. Jeśli nie pozwoli na to pogoda, spotkanie odbędzie się w ratuszu lub hali Targów Lublin.

Legenda

1 – wejście główne
2 – plac zabaw (dzieci do lat 3)
3 – labirynt
4 – wybieg dla psów
5 – linaria
6 – kładka nad rzeką
7 – przystań kajakowa z tarasami
8 – dydaktyczny ogród wodny
9 – WC
10 – ścieżka rowerowa I
11 – ścieżka rowerowa II i III
12 – plac zabaw dla dzieci starszych
13 – ogrody wertykalne
14 – plac z kwietnikiem
15 – strefa ruchu
16 – budynek higieniczno-sanitarny
17– wybieg dla psów
18 – strefa zabaw i gier zespołowych
19 – polana rekreacyjna
20 – wybieg dla psów
21 – zejścia do rzeki

Pozostałe informacje

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

Piękna, młodzieńcza skóra to marzenie wielu kobiet. Z upływem lat skóra traci elastyczność, pojawiają się zmarszczki, a kontur twarzy ulega zmianie. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom estetycznym, można skutecznie zatrzymać czas i przywrócić twarzy jej naturalne piękno. Klinika FullFace stworzyła unikalny kompleks zabiegów FullFace, który zapewnia kompleksowe odmłodzenie i harmonizację rysów twarzy.

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone
galeria

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone

Mirosław B. (50 l.), który brutalnie zabił swoją żonę i teściową, decyzją Sądu Okręgowego w Lublinie, nie zostanie osądzony. Ze względu na jego stan zdrowia, postępowanie karne wobec niego umorzono. Biegli uznali, że w chwili zdarzenia był niepoczytalny.

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Leasing pracowników tymczasowych to model zatrudnienia, w którym agencja pracy tymczasowej rekrutuje i formalnie zatrudnia pracowników, a następnie „wypożycza” ich do innych firm na określony czas. Firma korzystająca z tych usług, zwana pracodawcą użytkownikiem, zleca pracownikom konkretne zadania, ale nie staje się ich formalnym pracodawcą. Wszystkie obowiązki związane z zatrudnieniem – takie jak podpisywanie umów, wypłata wynagrodzeń, odprowadzanie składek ZUS czy organizacja badań lekarskich – pozostają po stronie agencji. Pracownik tymczasowy wykonuje pracę pod kierownictwem pracodawcy użytkownika, ale jego stosunek pracy jest związany z agencją.

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Współczesna stomatologia korzysta z zaawansowanych technologii obrazowania, które pozwalają na precyzyjną ocenę stanu uzębienia oraz okolicznych struktur anatomicznych. Dzięki narzędziom diagnostycznym lekarze dentyści mogą podejmować lepsze decyzje dotyczące planu leczenia. Jakie możliwości i udogodnienia niosą ze sobą nowoczesne techniki obrazowe? Poznaj różne rodzaje badań i dowiedz się, jak właściwie wygląda ich przebieg.

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Od znajomości języka niemieckiego po wiedzę, gdzie znaleźć aktualne oferty pracy - poszukiwanie możliwości zarobkowych u naszych sąsiadów nie jest łatwym zadaniem. Chcąc Ci je ułatwić, zebraliśmy w jednym miejscu garść wskazówek, które przybliżą Ci niemiecki rynek pracy.

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana to powszechny problem, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku i poziomu aktywności fizycznej. Często jest wynikiem urazu, przeciążenia lub zmian zwyrodnieniowych. Ból w kolanie może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego ważne jest, aby szybko zareagować i podjąć odpowiednie kroki w leczeniu.

Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Inwestycja za ponad 11 milionów złotych w dwie szkoły i przedszkole w Chełmie

Ponad 11 milionów złotych – tyle wynosi dofinansowanie, jakie miasto Chełm otrzymało na modernizację energetyczną trzech placówek oświatowych. Umowę na realizację tego ekologicznego przedsięwzięcia podpisano 2 kwietnia w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W wydarzeniu uczestniczyły m.in. Dorota Cieślik, II zastępca prezydenta Chełma, oraz Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Zarządu NFOŚiGW.

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie

Niecodzienne znalezisko archeologiczne w gminie Annopol. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA” odkryli skarby sprzed wieków – od czasów epoki brązu po nowożytność. Wśród nich są wyjątkowo cenne rzymskie denary, które już wkrótce trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Diabelski wieczór na Węglinie
koncert
5 kwietnia 2025, 20:00

Diabelski wieczór na Węglinie

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu PERYFERIA, który odbędzie się w sobotę (5 kwietnia). W programie koncert „Tristis Diabolus” w wykonaniu Pawła Szamburskiego do tekstów Marcina Wichy.

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat
NASZ PATRONAT

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat

Już w sobotę w galerii Vivo odbędzie się finał akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Tematem tegorocznej edycji jest miażdżyca - podstępna choroba rozwijająca się w ciszy.

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty