Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 kwietnia 2023 r.
15:07

Jak nawozić z korzyścią dla roślin i portfela. Radzi ekspert

0 A A
(fot. Archiwum)

Czasami nie ma w ogóle potrzeby nawożenia w danym roku, albo można zastosować o połowę mniejsze dawki nawozów - Rozmowa z dr hab. Przemysławem Tkaczykiem, adiunktem w Katedrze Chemii Rolnej i Środowiskowej, zajmującym się doradztwem nawozowym, chemią rolną, jakością roślin.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Artykuł ukazał się w dodatku Agro Dziennika Wschodniego, którego partnerem są jest Grupa Azoty Puławy. Dodatek jako e-wydanie do pobrania w tym miejscu.

Jakie najczęściej błędy popełniają rolnicy przy nawożeniu?

Głownie wynikają one z braku znajomości podstawowych parametrów gleby, a ściśle mówiąc odczynu, który ma duży wpływ na przyswajalność przez rośliny składników pokarmowych. Druga rzecz to brak wiedzy na temat zasobności gleb w przyswajalne składniki, takie jak fosfor, potas czy magnez.

Gdzie tę wiedzę uzyskać?    

Zarówno odczyn gleby (pH) jak i zasobność gleb w przyswajalne składniki pokarmowe możemy oznaczyć w laboratoriach chemiczno-rolniczych za niewielkie pieniądze, od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, w zależności od firmy, z usług której korzystamy. Ten wydatek może się zwrócić z nawiązką. Mając wiedzę na temat odczynu gleb, np. wiedząc, że mamy do czynienia z glebą bardzo kwaśną czy kwaśną,  pierwszą czynnością jaką musimy wykonać jest doprowadzenie pH (mierzone w KCl) gleby do optymalnego, czyli lekko kwaśnego ( 5,6-6,5) bądź obojętnego (6,6-7,2), poprzez stosowanie wapna nawozowego czy magnezowego. Potrzeby wapnowania i dawki CaO (t · ha-1) wyznacza się na podstawie pHKCl i kategorii agronomicznej gleby. Odczyn gleby wpływa na nawożenie poprzez rozpuszczalność związków mineralnych (udostępnienie składników dla roślin) występujących w glebach. Najkorzystniejszy jest odczyn w granicach pH 6-7. Przy wartościach pH poniżej 4,5 może pojawić się w glebie nadmiar glinu ruchomego, który utrudnia pobieranie składników pokarmowych blokując dojście do włośników oraz wiąże w związki mało rozpuszczalne. Tutaj przykładem może być  stosowanie nawozów fosforowych na gleby bardzo kwaśne czy kwaśne. W glebach takich pojawiają się jony glinu, jony żelaza, które wiążą się z fosforem i powstają nierozpuszczalne fosforany glinu czy żelaza, które z kolei nie są pobierane przez rośliny.

Czyli nawozimy na darmo.

Ponosimy koszty zakupu i wysiewu nawozu, a rośliny na tym i tak nie skorzystają. Podobnie jest, jeśli rolnik ma uprawy na glebie świeżo zwapnowanej czy o odczynie zasadowym. Wówczas wapń lub magnez łączy się z fosforem i powstają fosforany wapniowe, fosforany magnezowe i w takiej postaci fosfor też nie jest przyswajany przez rośliny. Co do wymagań poszczególnych roślin względem pH gleby, możemy je uszeregować następująco: rośliny bardzo wrażliwe na zakwaszenie dla nich optymalne pH to 6,6-7,0 – burak cukrowy, kukurydza, lucerna, koniczyna, soja i jęczmień, rośliny wrażliwe pH 6,1-6,5 – pszenica, rzepak, bobik, łubin wąskolistny, pszenżyto, rośliny średnio wrażliwe pH 5,6-6,0 – owies, ziemniaki, rośliny mało wrażliwe pH 5,1-5,5 – łubin, seradela, len, żyto. Oczywiście są też i rośliny, które  wymagają gleb bardzo kwaśnych, tak jak borówka. Ale na ogół wszystkie rośliny uprawne wymagają lekko kwaśnego lub obojętnego odczynu. I to są warunki optymalne. Jeżeli chodzi o ustalanie dawek  nawozów potasowych czy nawozów magnezowych musimy, podobnie jak przy ustalaniu dawek wapna, znać kategorię agronomiczną gleby,  czy to jest gleba bardzo lekka, lekka, średnia, czy ciężka.

Gdzie uzyskać pomoc

W Polsce jest 17 stacji chemiczno- rolniczych. W naszym regionie taka znajduje się w Lublinie przy ul. Sławinkowskiej 5. Analizy chemiczno-rolnicze gleby powinniśmy wykonywać co najmniej raz na  4 lata: (pH, fosfor, potas, magnez). Wtedy mamy pełną wiedzą na temat w jakich ilościach stosować nawozy. Nawozy są bardzo drogie, dlatego należy nimi gospodarować zgodnie z zaleceniami opartymi na wiedzy o stanie zasobności gleby w składniki pokarmowe roślin.  Należy też mieć na uwadze aby nie doprowadzić gleby do zubożenia w składniki pokarmowe.  Doprowadzenie do optymalnej, czyli średniej zasobności będzie  bardzo trudne. Czasami nie ma w ogóle potrzeby nawożenia w danym roku jeżeli zasobność gleb w badany składnik jest bardzo wysoka, albo można zastosować połowę mniejsze dawki nawozów.

Znam przykłady farmerów którzy licytują się ile razy opryskali np. rzepak. Jak taki olej wpływa na ludzkie zdrowie?

Wszystkie środki ochrony roślin stosowane w Polsce mają znikomą ilość substancji aktywnych, a ich czas rozkładu do zbiorów jest odległy. Bardziej  bym się obawiał niebezpieczeństwa ziaren eksportowanych spoza Unii Europejskiej, bo tam nie ma tak obostrzonych regulacji w tym zakresie. 

A jak jest z nawożeniem obornikiem?

W ostatnich latach występuje deficyt obornika związany z jednokierunkową produkcją roślinną. Są wsie, gdzie nie ma ani jednej krowy. Owszem, regionalnie stosuje się takie nawożenie, ale należy pamiętać, że rocznie można stosować dawkę nawozu nie przekraczając w przeliczeniu 170 kg N na hektar.

A ogrodnicy, działkowcy?

Najczęściej ogrodnicy stosują pomiot kurzy (obornik – red.). Owszem, zawiera on bardzo dużo składników pokarmowych dla roślin ale ze względu na duże stężenie amoniaku należy go rozwadniać lub mieszać z piaskiem, żeby nawożenie nie było tak intensywne. Dobry jest obornik bydlęcy, obornik od trzody chlewnej, obornik mieszany, gdzie średnia zawartość składników to jest 0,5 proc. azotu, około 1-1, 2 proc potasu i około 0,15 proc fosforu.

Żeby stosować nawozy trzeba mieć szkolenia?

To regulują przepisy  ustawy o nawozach i nawożeniu z 2007 r. z późniejszymi zmianami. Przepisy regulują tzw. wysiew nawozów usługowy. Tylko w takim przypadku trzeba mieć szkolenia, które są prowadzone przez IUNG w Puławach, stacje rolniczo-chemiczne, uczelnie rolnicze i szkoły średnie. Natomiast jeśli jest się absolwentem szkoły zawodowej rolniczej czy uczelni wyższej tego typu, nie ma takiego obowiązku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Marsz Równości ponownie w Lublinie

Marsz Równości ponownie w Lublinie

To już szósty raz, kiedy tęczowa parada przejdzie ulicami Lublina. W tym roku hasłem przewodnim jest „Miłość, a nie wojna”.

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Po bardzo dużym zainteresowaniu wśród lubelskich przedsiębiorców niskooprocentowaną pożyczką w ramach pomocy de minimis Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju wprowadził ją do swojej oferty na stałe. Pożyczki będą oprocentowane bardzo preferencyjnie, od 1,07% w skali roku. Podwyższeniu ulega maksymalna kwota pomocy, ale także pojawią się nowe możliwości dla przedsiębiorców z sektora transportu drogowego. Fundusz już czeka na wnioski.

Punkt wymiany poezji
MAGAZYN

Punkt wymiany poezji

Są grupą miłośników poezji, a ich znakiem rozpoznawczym są rameczki z wierszami wiszące w zaskakujących miejscach w całej Polsce. W tej chwili jest ich 25. Jedna z nich wisi również w Lublinie przy ulicy Ku Farze. Promują młodych poetów, wieszając ich wiersze na rameczkach, publikując w internecie oraz dając im przestrzeń podczas internetowych wieczorków poetyckich. O tym rozmawiamy z Kubą Kozłowskim.

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga
Foto
galeria

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga

Mali Mistrzowie wzięli udział w zawodach biegowych. W niedzielę stadion lekkoatletyczny w Lublinie wypełnił się małymi zawodnikami.

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Szykuje nam się emocjonujący finisz sezonu 23/24. Lewart niespodziewanie przegrał w niedzielę wieczorem ze Stalą Kraśnik 0:2. A to oznacza, że nad drugą w tabeli Janowianką ma już tylko punkt przewagi.

Chełmianka wygrała derby z Avią. "Zawiedliśmy kibiców"

Chełmianka wygrała derby z Avią. "Zawiedliśmy kibiców"

Derby dla Chełmianki. Drużyna Grzegorza Bonina w niedzielny wieczór wygrała w Świdniku z Avią 2:0. A duża w tym zasługa Bartłomieja Korbeckiego

Budowlani Lublin kończą obecny sezon bez medalu

Budowlani Lublin kończą obecny sezon bez medalu

W ostatnim meczu sezonu Edach Budowlani Lublin pokonali Juvenię Kraków 20:14. Mimo to nie zagrają o medal. Stało się tak za sprawą wygranej Awenta Pogoni Siedlce w Sopocie z Ogniwem 22:16

Padwa Zamość wygrała ostatni mecz fazy zasadniczej i zagra w barażach o Orlen Superligę

Padwa Zamość wygrała ostatni mecz fazy zasadniczej i zagra w barażach o Orlen Superligę

W ostatniej kolejce I Ligi Centralnej KPR Padwa Zamość pokonała Budimex Stal Gorzów Wielkopolski 27:26, a AZS AWF Biała Podlaska przegrał z SMS ZPRP I Kielce 31:33

Polesie Kock wygrało w Stróży z tamtejszym LKS. Komplet wyników lubelskiej klasy okręgowej

Polesie Kock wygrało w Stróży z tamtejszym LKS. Komplet wyników lubelskiej klasy okręgowej

Konia z rzędem temu, kto obstawiał po pierwszych 5 kolejkach tego sezonu, że Polesie Kock w samej końcówce rozgrywek będzie wciąż w grze o miejsce w barażach o IV ligę

Tarasola Cisy Nałęczów nie rezygnuje z walki o baraże do Hummel IV Ligi

Tarasola Cisy Nałęczów nie rezygnuje z walki o baraże do Hummel IV Ligi

Tarasola Cisy Nałęczów bez najmniejszych problemów rozbiła Trawenę Trawniki i wciąż liczy się w walce o miejsce premiowane grą w barażach o IV ligę

GKS Katowice wygrał na Arenie Lublin Puchar Polski Piłkarek Nożnych

GKS Katowice wygrał na Arenie Lublin Puchar Polski Piłkarek Nożnych

GKS Katowice wywalczył trofeum oraz 400 tys. złotych. Finał na Arenie Lublin był popisem zachowawczego futbolu

Poznaj Lublin z Przewodnikiem – wraca cykl spacerów

Poznaj Lublin z Przewodnikiem – wraca cykl spacerów

1 czerwca powróci program „Poznaj Lublin z Przewodnikiem”, cykl spacerów z przewodnikami miejskimi, a 6 lipca na lubelskie ulice powróci linia „Poznaj Lublin”, w ramach której chętne osoby będą mogły wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem zabytkowym autobusem lub trolejbusem.

Modlitwa posłanki Wcisło zgorszyła proboszcza

Modlitwa posłanki Wcisło zgorszyła proboszcza

– Podczas niedzielnej mszy w miejscowości Potok Wielki ksiądz proboszcz wygłosił polityczne przemówienie, które miało na celu mnie zdyskredytować i wyśmiać mój udział w mszy św. – mówi Marta Wcisło, posłanka Koalicji Obywatelskiej i nie ukrywa oburzenia słowami, które 12 maja padły z ust ks. Artura Dyjaka, proboszcza parafii pw. św. Mikołaja Biskupa.

Wielkie ściganie za nami. Rajdówki przyciągnęły kibiców
galeria
film

Wielkie ściganie za nami. Rajdówki przyciągnęły kibiców

Ryk silników, diabelnie szybcy kierowcy i emocje do samego końca - za nami tegoroczna edycja Rajdu Nadwiślańskiego. Miłośnicy motoryzacji mieli co oglądać. Na starcie w Puławach pojawiło się blisko 50 załóg. Najszybsi okazali się Grzegorz Grzyb i Adam Binięda.

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce

Mamy dla Was dużo zdjęć z imprezy w Klubie 30. Tak się bawi Lublin. Zapraszamy do obejrzenia innych naszych fotogalerii.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty