Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

24 września 2020 r.
14:53

"Nie cekiny, a ludzie i myśli." Rozpoczynają się Konfrontacje Teatralne 2020 (program)

"Mistrz i Małgorzata", reż. Janusz Opryński
"Mistrz i Małgorzata", reż. Janusz Opryński

– Chcieliśmy odejść od spektakularności. Żeby ten festiwal nie ociekał złotem, cekinami, kolorami, bo nie jest na to czas. Trzeba skupić się na myśli i człowieku, a nie epatować widza „bawmy się, bawmy się dalej” – tłumaczy jeden z kuratorów 25. Konfrontacji Teatralnych. Jutro rozpoczyna się największy lubelski festiwal teatralny

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ekipa największego i najstarszego festiwalu teatralnego w Lublinie (to już 25. Konfrontacje Teatralne) stanęła przed podobnym wyzwaniem jak wszyscy organizatorzy kulturalnych wydarzeń. Po pierwsze – nadzwyczajne środki bezpieczeństwa sanitarnego, po drugie – radykalne cięcia budżetu.

– Zizek, który wydał książkę o pandemii mówi, że być może to dobry czas na przemyślenie świata na nowo – mówi Janusz Opryński, dyrektor festiwalu. Teraźniejszość nazywa „czasem krytycznym”. – Mieliśmy poczucie, że ten czas unieważnił nasze wcześniejsze rozmowy. To jest potężna burza. Ponieważ finansowy stan miasta okazał się dość ponury i została nam cofnięta połowa dotacji – tłumaczy. Jak przyznaje, „nie tak wyobrażał sobie 25-lecie festiwalu”.

Made in Lublin

Podczas tegorocznego festiwalu zobaczmy całą „trylogię o złu” opartej na wielkiej literaturze rosyjskiej z XIX i XX w., stworzoną przez ostatnie lata przez lubelskiego reżysera i wieloletniego dyrektora Konfrontacji.

– Zaczniemy od „Mistrza i Małgorzaty”, zagramy też „Biesy” i „Wszystko płynie” – zapowiada Opryński.

W programie festiwalu także premiery innych lubelskich twórców: Sceny InVitro i neTTheatre.

Paweł Passini pokaże spektakl dyplomowy studentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Opowieść o „onirycznej podróży miłosnych rozbitków, błądzących po coraz to mniejszym lesie” swoją premierę miał mieć w marcu. Te plany pokrzyżowała pandemia.

Łukasz Witt-Michałowski przywoła postać Ludwika Margulesa. U nas postać kompletnie nie znana, tymczasem w Meksyku wymieniany jednym tchem z innymi polskimi reformatorami współczesnego teatru jak Kantor czy Grotowski. Witt-Michałowski ma ambicje „umieszczenia tego wybitnego twórcy w należnym mu miejscu”.

Szybko i na temat

– Ja nie czuję, że ta edycja jest w jakiś sposób okrojona – tłumaczy Łukasz Drewniak, jeden z kuratorów festiwalu. I przekonuje: – Przenieśliśmy akcenty. Zamiast sprowadzać bardzo drogie przedstawienia z Polski i grać je dla zaledwie połowy widowni lepiej zainwestować w produkcje festiwalowe.

Swoim stałym (i nowym) widzom festiwal proponuje „dwie grupy przedstawień”. Grupa pierwsza to cztery spektakle o nadziei. Godzinne realizacje zamówione u czwórki reżyserów średniego pokolenia: Anny Greszkówny, Marcina Libera, Macieja Korczyńskiego i Jana Kossakowskigo.

– Wszyscy mieli takie same warunki pracy: kilka dni na przygotowanie przedstawienia, ten sam sprzęt i tekst „łapiący” doświadczenie pandemii – tłumaczy kurator. Jego zdaniem, pandemia to „ważna lekcja dla teatru”. – Teatru, który musi odejść od gigantomanii, a który powinien skupić się bardziej na człowieku i myśli.

Wyliczanka

Kolejny projekt przygotowany specjalnie na konfrontacje teatralne, to „Wyliczanka” polsko-czeskiej reżyserki Evy Rysowej.

– To rewers słynnego projektu, który Rysowa zrealizowała dwa lata temu. „Siedem kresek” było siedmiodniowym serialem teatralnym granym w galerii, który umierał na naszych oczach – opowiada Drewniak. – Zainspirowana wydarzeniami ostatniego pół roku postanowiła pokazać go od tego drugiego końca czyli narodziny spektaklu. Zapraszam do Galerii Białej.

Tegoroczna edycja Konfrontacji odbędzie się w dniach 25 września-30 października. W programie festiwalu obok produkcji scenicznych także seanse filmowe i debata wybitnych humanistów z ludźmi nauki, kultury i liderami świata biznesu.

 

Janusz Opryński i kuratorzy festiwalu: Agnieszka Lubomira Piotrowska, Wojciech Majcherek, Łukasz Drewniak (fot. Centrum Kultury)

Konfrontacje Teatralne 2020 - PROGRAM

25.09 / PIĄTEK

godz.19:00: „Mistrz i Małgorzata” – Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu, reż. J. Opryński / Dziedziniec Zamku Lubelskiego / 120 min / 30/40 zł

26.09 / SOBOTA
godz. 19:00:
„Mistrz i Małgorzata” – Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu, reż. J. Opryński / Dziedziniec Zamku Lubelskiego / 120 min / 30/40 zł

7.10 / ŚRODA
godz. 19:00:
„Wyliczanka 3”, reż. E. Rysová / Patio Galerii Białej / wejścia widzów w godz. 19:00-21:00 / wstęp wolny

8.10 / CZWARTEK
godz. 19:00: „Wyliczanka 2”, reż. E. Rysová / Patio Galerii Białej / 60 min / wstęp wolny

9.10 / PIĄTEK
godz. 19:00: „Wyliczanka 1”, reż. E. Rysová / Patio Galerii Białej  / 60 min / wstęp wolny

10.10 / SOBOTA
godz.19:00:
„Wyliczanka 0”, reż. E. Rysová / Patio Galerii Białej  / 60 min / wstęp wolny

13.10 / WTOREK
godz.19:00: „Margules. Nieobecność” – Scena InVitro, Conjuro Teatro (Meksyk), reż. Ł. Witt-Michałowski - / Sala Widowiskowa / 20/30 zł

14.10 / ŚRODA
godz.19:00: „Margules. Nieobecność.” – Scena InVitro, Conjuro Teatro (Meksyk), reż. Ł. Witt-Michałowski / Sala Widowiskowa / 20/30 zł

17.10 / SOBOTA
godz.18:00: Projekt: I co teraz?, reż. M. Gorczyński / Sala Czarna / 60 min / wstęp wolny
godz. 20:00: Projekt: I co teraz?, reż. M. Gorczyński / Sala Czarna / 60 min / wstęp wolny

18.10 / NIEDZIELA
godz.17:00: „Wszystko płynie” – Teatr Soho, reż. J. Opryński / Sala Czarna / 60 min / 20/30 zł
godz. 19:00: „Mały las, krótki sen” – AST Kraków, neTTheatre/Centrum Kultury w Lublinie, Teatr Miejski w Gliwicach, reż. P. Passini / Sala Widowiskowa / 135 min / 20/30 zł
godz. 20:00:  „Wszystko płynie” Teatr Soho, reż. J. Opryński - Teatr Soho / Sala Czarna / 60 min /20/30 zł

20.10 /  WTOREK
godz. 19:00: „Biesy” – Teatr Provisorium, Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy,  reż. J. Opryński  / Sala Widowiskowa / 130 min / 40/50 zł

21.10 / ŚRODA
19:00 „Biesy” – Teatr Provisorium, Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy, reż. J. Opryński / Sala Widowiskowa / 130 min / 40/50 zł

24.10 / SOBOTA
godz.18:00: Projekt: I co teraz?, reż. A. Gryszkówna / Sala Czarna / 60 min / wstęp wolny
godz.20:00: Projekt: I co teraz?, reż. A. Gryszkówna / Sala Czarna / 60 min / wstęp wolny

27.10 / WTOREK
18:00 Projekt: I co teraz?, reż. M. Liber / Sala Widowiskowa / 60 min / wstęp wolny
20:00 Projekt: I co teraz?, reż. M. Liber / Sala Widowiskowa / 60 min / wstęp wolny

30.10 / PIĄTEK
godz.18:00: Projekt: I co teraz?, reż. J. Hussakowski / Sala Czarna / 60 min / wstęp wolny
godz.20:00: Projekt: I co teraz?, reż. J. Hussakowski / Sala Czarna / 60 min / wstęp wolny

Forum: Czas krytyczny. Kairos. Niemożliwe się zdarza. Kultura a biznes: zapis spotkań w formie online dostępne na www.konfrontacje.pl – szczegóły wkrótce

„Czarodziejskiejska góra”, reż. Janusz Opryński – czytanie scenariusza: zapis audio dostępny na www.konfronta­cje.pl – szczegóły wkrótce

"Mistrz i Małgorzata", reż. Janusz Opryński
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Więckowska zdobyła w Gnieźnie 8 bramek

Do zwycięstwa potrzebna była potrzebna seria rzutów karnych

PGE MKS FunFloor Lubin znowu był zmuszony do pościgu w drugiej połowie. Tym razem udało mu się to tylko po części, bo do zwycięstwa potrzebna była potrzebna seria rzutów karnych.

Bartłomiej Korbecki zdobył w piątek dwa gole

Chełmianka na piątkę w derbach z Lewartem

Derby pomiędzy Chełmianką, a Lewartem zakończyły się zgodnie z planem. Drużyna Grzegorza Bonina rozbiła u siebie rywali aż 5:1. To pierwsza, domowa wygrana biało-zielonych w tym roku.

Jakub Bednarczyk strzelił w piątek w Legnicy fenomenalnego gola

Górnik Łęczna wygrywa na wyjeździe z Miedzią Legnica. Wspaniały gol Jakuba Bednarczyka. G

Jak nie szło to nie szło, ale teraz Górnik Łęczna nabiera rozpędu. W piątek zielono-czarni odnieśli niezwykle cenne zwycięstwo w Legnicy nad tamtejszą Miedzią. Dla podopiecznych trenera Pavola Stano była to pierwsza wyjazdowa wygrana w tym roku, a zarazem druga z rzędu

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa
galeria

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa

Uczestnicy modlili się o trzeźwość i uwolnienie z nałogów. Chętni złożyli również deklarację abstynencji w intencji osoby uzależnionej.

Zacięty mecz w Sopocie zakończył się wygraną PGE Startu Lublin
film

Wielkie emocje w Sopocie. PGE Start Lublin wygrał z mistrzem Polski

Świetne widowisko w Sopocie. Tamtejszy Trefl walczył do końca, aby odwrócić losy mecz z PGE Startem. Lublinianie do przerwy prowadzili aż 61:38. Po szalonej pogoni rywali, do ostatnich sekund musieli jednak drżeć o wynik. Ostatecznie pokonali jednak mistrza Polski 88:87.

Zdjęcie ilustracyjne

62-latek, który zaatakował ratownika medycznego, stanie przed sądem

Do trzech lat więzienia grozi mężczyźnie, który naruszył nietykalność ratownika na oddziale ratunkowym szpitala w Janowie Lubelskim. Do sądu trafił akt oskarżenia.

Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36

Azoty Puławy gorsze od REBUD KPR Ostrovii Ostrów Wielkopolski

W meczu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36. Taki wynik przesądził o tym, że puławianie w drugiej części sezonu rywalizować będą w grupie spadkowej

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30