Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

11 września 2020 r.
8:15

Życie po COVID-19. „Cały czas mam wrażenie, że coś jest nie tak”

78 4 A A

Już ponad pół roku minęło od zdiagnozowania pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce. Od tego czasu chorobę przeszło kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Część ozdrowieńców wciąż zmaga się z problemami zdrowotnymi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po czterech miesiącach od zdiagnozowania COVID-19 i trzech miesiącach od wyleczenia pani Bożena Pieter z Rybnika nadal nie może zapomnieć o chorobie. Wśród wielu powikłań, wystąpiło u niej zwapnienie płuc z guzkami pozapalnymi. Ma też problemy z pamięcią i koncentracją oraz spadki tętna.

– Są dni, kiedy czuję się świetnie. Jakbym nigdy nie była chora. Nie odczuwam wtedy żadnego dyskomfortu przy oddychaniu. Ale są też dni, kiedy czuję ucisk w klatce piersiowej, mam duszności. Ciężko jest wrócić do normalności – opowiada.

Pani Bożena zachorowała na początku maja. – Po ponad trzech miesiącach od choroby wróciłam do pracy, ale jeszcze nie mogę samodzielnie pracować. Jestem zbyt słaba. Podczas wyjazdu z mężem byłam tak osłabiona, że nie mogłam wrócić kilkuset metrów do pensjonatu, musiałam podjechać taksówką – dodaje Pieter.

Dwa miesiące wcześniej koronawirusem zaraził się Jędrzej Majka. Mieszkający w Krakowie, znany podróżnik i autor książek był jednym z pierwszych chorych na COVID-19 w naszym kraju. Nadal leczy się z zatorowości płucnej.

– Wirus zrujnował mi życie. Miesiąc byłem w szpitalu, co miało duży wpływ na moją psychikę. W szpitalu byłem zaraz na początku pandemii, kiedy ta atmosfera była specyficzna. Dziś jesteśmy już oswojeni z chorobą, z widokiem lekarzy i pielęgniarek w strojach ochronnych. To było traumatyczne doświadczenie, które zostaje. Przed pandemią miałem fantastyczne życie i zamierzam do niego wrócić – mówi Majka. I dodaje: Nie bagatelizowałem zagrożenia. Byłem ostrożny. W lutym byłem przekonany, że ta choroba mnie nie dotyczy. Wtedy leciałem do Wietnamu, byłem zaszczepiony na wszystko, na co powinienem, także na malarię. Myślałem, że mój organizm jest tak zahartowany, że żaden wirus nie jest mi w stanie zagrozić. Aż do chwili jak go złapałem.

Jednymi z pierwszych zarażonych byli również Maria i Zbigniew Książkiewiczowie, którzy na początku marca trafili do szpitala jednoimiennego w Tychach. Dzień przed ich przyjazdem w tym samym szpitalu na koronawirusa zmarł ojciec pani Marii. W ich rodzinie COVID-19 z różnymi objawami i powikłaniami przechorowało, co najmniej siedem osób.

– To był dla nas bardzo ciężki czas. Jest bardzo prawdopodobne, że mój ojciec zmarł na tej samej sali szpitalnej, na której byliśmy z mężem. Potem był cały ten strach, wielka niewiadoma. Były momenty, że byłam przekonana, że idę za ojcem. To były dni, kiedy było ze mną naprawdę kiepsko – opowiada Maria Książkiewicz.

– Najgorzej przeżywałem chorobę żony. Byłem z nią w szpitalu, na jednej sali. Bardzo cierpiała, były momenty, że baliśmy się, że odchodzi. To były trudne chwile – dodaje Zbigniew Książkiewicz.

Pani Maria przeszła ostre zapalenie płuc. Po ponad miesięcznym pobycie w szpitalu wróciła do domu. Skutki choroby jednak odczuwa do dzisiaj, chociaż minęło ponad pół roku.

– Cały czas mam wrażenie, że coś jest nie tak z moim zdrowiem. Kiedy rozmawiam z innymi, którzy przeszli tę chorobę, to powtarza się opinia, że to w nas zostaje, człowiek się panicznie boi i cały czas są nawroty stanów lękowych. Mam wrażenie czasem, że zapominam o oddychaniu. Nigdy wcześniej tak nie miałam – dodaje pani Maria.

O tych samych objawach pochorobowych opowiada pani Bożena Pieter. – Kiedy już zasnę, to jest takie uczucie, jakby organizm zapominał oddychać. Duszę się. To fatalne wrażenie – mówi.

Zaraz po zakończeniu kwarantanny, Bożena Pieter rozpoczęła walkę o powrót do zdrowia. Musi być w stałym kontakcie z lekarzem rodzinnym, pulmonologiem czy kardiologiem. – Po chorobie zostałam sama. Wszystkie konsultacje, badania, wizyty musiałam załatwić sama. Nie ma opieki dla osób po COVID-19 – żali się.

Faktycznie, w Polsce nie ma procedur medycznych dla pacjentów, którzy przeszli chorobę. Zgodnie z informacjami przesłanymi z Ministerstwa Zdrowia, mogą oni jedynie korzystać ze świadczeń zdrowotnych na zasadach ogólnych. Jednocześnie Ministerstwo informuje o pilotażowym programie dla ozdrowieńców. Od 1 września ma się tym zajmować szpital MSWiA w Głuchołazach, gdzie każdy, kto ma skierowanie, może liczyć na kompleksową rehabilitację. O tym, jak działa ten pilotażowy program w praktyce, nie chciał rozmawiać nikt z Ministerstwa Zdrowia, NFZ ani ze szpitala.

– Czas po długiej chorobie to zawsze czas wewnętrznej refleksji, zadumy. Kiedy leży się na szpitalnym łóżku, nie myślisz o tym, co za miesiąc rok, tylko, co jutro, za parę godzin. Kiedy nasz świat wróci do normy, planuję czerpać z niego jeszcze więcej niż przed chorobą – kończy Jędrzej Majka.

CoVid-800x100-5s.gif

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sportowcy z nagrodami od prezydenta. Oprócz gratulacji jest spora kasa
ZDJĘCIA
galeria

Sportowcy z nagrodami od prezydenta. Oprócz gratulacji jest spora kasa

Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta prezydent Krzysztof Żuk wręczył nagrody w dziedzinie sportu.

Etui Samsung A54 5G

Etui Samsung A54 5G

Samsung Galaxy A54 5G to telefon, który zachwyca smukłą, elegancką obudową ze szklanym wykończeniem w jakości premium. Nie chcąc zepsuć tego efektu, warto starannie dobierać odpowiednie do tego modelu akcesoria.

Prezydent Lublina z Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
galeria

Prezydent Lublina z Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Przed oficjalnym rozpoczęciem Rady Miasta, prezydent Krzysztof Żuk oraz inni samorządowcy otrzymali z rąk wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego nagrody.

Gdzie kupić samochód poleasingowy w Warszawie? Sprawdź!

Gdzie kupić samochód poleasingowy w Warszawie? Sprawdź!

Z uwagi na oszczędność samochody poleasingowe wzbudzają duże zainteresowanie – nie bez powodu ich sprzedaż w ostatnich latach tak znacząco wzrosła. Gdzie kupić auto poleasingowe w Warszawie?

Mieli plan jak w amerykańskim filmie. Gruzini już za kratkami
wideo
film

Mieli plan jak w amerykańskim filmie. Gruzini już za kratkami

Opracowali cały plan jak w amerykańskim filmie. Najpierw przebili oponę w jej mercedesie, później wybili szybę i ukradli kobiecie 6 tys. zł. Sprawcami przestępstwa okazali się Gruzini.

Dom z niezwykłym widokiem na ogród – zobacz gotowe projekty i zaplanuj budowę!

Dom z niezwykłym widokiem na ogród – zobacz gotowe projekty i zaplanuj budowę!

Duże przeszklenia to charakterystyczny element nowoczesnej architektury, który sprawia, że wnętrza domów płynnie łączą się z otoczeniem, a także zyskują na przestronności i atrakcyjności. Inwestorzy doceniają walory wizualne i funkcjonalne tego rozwiązania, dlatego planując budowę domu, często wybierają projekty z dużymi przeszkleniami, które wprowadzają do wnętrz nowoczesny design i unikalny klimat.

Lublin walczy ze smogiem. Dopłaca mieszkańcom do wymiany ogrzewania

Lublin walczy ze smogiem. Dopłaca mieszkańcom do wymiany ogrzewania

Prawie 3 miliony złotych trafi do mieszkańców Lublina na dofinansowania do „Ciepłego Mieszkania”. W programie można zyskać nawet 90 proc. dotacji do wymiany ogrzewania.

Instalacja piekarnika do zabudowy – poradnik wyboru odpowiedniej szafki

Instalacja piekarnika do zabudowy – poradnik wyboru odpowiedniej szafki

Instalacja piekarnika do zabudowy to proces, który wymaga przemyślanego planowania i odpowiedniego przygotowania. Kluczowym elementem jest wybór właściwej szafki pod piekarnik. Szafka ta nie tylko musi być estetyczna i pasować do reszty kuchni, ale również spełniać konkretne funkcje związane z użytkowaniem piekarnika. Oto kompleksowy poradnik, który pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru.

Ciężarówka nie wyhamowała na przejeździe kolejowym

Ciężarówka nie wyhamowała na przejeździe kolejowym

Ciężarówka uderzyła w pociąg. Do zdarzenia doszło dzisiaj nad ranem w Długim Kącie.

Kolarze opanują Lublin. Kierowców czekają utrudnienia

Kolarze opanują Lublin. Kierowców czekają utrudnienia

W piątek na ulicach Lublina rozegra się pierwszy etap wyścigu Tour de Pologne Women. Kierowcy i mieszkańcy muszą liczyć się z utrudnieniami na drogach.

Pavol Stano (pierwszy z prawej) będzie tymczasowo pełnić rolę dyrektora sportowego

Podwójna rola trenera Pavola Stano w Górniku Łęczna

Górnik Łęczna szuka wzmocnień przed kolejnym sezonem, nie tylko na boisku, ale i w klubowych gabinetach. Po odejściu z Łęcznej klubowej legendy – Veljko Nikitovicia – drużyna nadal nie ma dyrektora sportowego. Dlatego tymczasowo tę rolę na swoje barki ma wziąć Pavol Stano

Dachowanie mitsubishi skończyło się tragicznie dla motorowerzysty

Dachowanie mitsubishi skończyło się tragicznie dla motorowerzysty

Tragiczny wypadek w Nieliszu. Zginął 64-letni motorowerzysta.

Chrzest świadków Jehowy w 2019 roku

Na trybunach zamiast kibiców świadkowie Jehowy

Głośmy dobrą nowinę - to hasło tegorocznego Kongresu świadków Jehowy, który odbędzie się w najbliższy weekend (28-30 czerwca) w Lublinie. Nowi wyznawcy przyjmą wtedy chrzest.

Paweł Danielczuk (pierwszy z prawej) serdecznie zaprasza kibiców do dopingowania na arenach, na których rozgrywana jest Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży

Pierwsze medale podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży przyznane

W województwie lubelskim trwa Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach letnich. W zmaganiach bierze udział blisko 6 tys. uczestników

Monika Pawłowska ogłosiła w mediach społecznościowych, że wstąpiła do klubu PiS

Wcześniej "wyklęta", teraz Pawłowska wraca do PiS

Posłanka z Lubelszczyzny, Monika Pawłowska, która objęła mandat po Mariuszu Kamińskim, dołączyła do klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej politycy tej partii utrzymywali, że objęła mandat nielegalnie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium