Niemcy, Wielka Brytania i Holandia. To w tych krajach - jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego - najbardziej przybywa polskich emigrantów. Maleje jednak atrakcyjność dłuższych wyjazdów zarobkowych
Pod koniec ubiegłego roku Główny Urząd Statystyczny podsumował statystyki dotyczące polskich emigrantów w 2017 roku. Jak wynika z raportu, liczba osób mieszkających czasowo w innych państwach wzrosła do 2,54 mln.
Niemcy lepsze od Holandii
Grupa Polaków, którzy przebywają za granicą od co najmniej trzech miesięcy powiększyła się o 25 tysięcy (2017 rok w porównaniu do 2016 roku).
Najlepszy wynik pod względem wzrostu liczby polskich emigrantów zanotowały Niemcy - ich liczba wzrosła tam o 16 tysięcy. W Wielkiej Brytanii było ich o 5 tysięcy więcej. Mniej popularnym kierunkiem okazała się Holandia, gdzie liczba emigrantów z Polski powiększyła się o 4 tysięcy.
Nieznaczny wzrost zaobserwowano również w innych krajach Unii Europejskiej: Austrii, Danii i Szwecji. Niewielki spadek liczby emigrantów z Polski w stosunku do roku poprzedniego odnotowano natomiast w Hiszpanii, Grecji i Włoszech.
Wielka Brytania na prowadzeniu
Jednocześnie nastąpił dalszy wzrost liczby osób, zameldowanych na stałe w Polsce, a przebywających powyżej trzech miesięcy w krajach europejskich nienależących do UE. Najwięcej z nich przebywało w Norwegii (ok. 85 tys., podobnie jak rok wcześniej). Wzrost liczby Polaków odnotowały też między innymi Szwajcaria i Islandia.
Jak wynika z danych GUS, w krajach europejskich przebywało około 2,2 mln osób (o 27 tys. więcej niż w 2016 roku), przy czym zdecydowana większość - około 2,1 mln - w państwach członkowskich Unii.
Najwięcej polskich emigrantów wybrało Wielką Brytanię (793 tys.) i Niemcy (703 tys.). To główne kraje docelowe emigracji z Polski w ostatnich latach. Znacznie mniej było ich w Holandii (120 tys.) oraz Irlandii (112 tys.).
Wyjeżdżamy rzadziej
Według danych GUS, mimo wzrostu liczby emigrantów, atrakcyjność dłuższych wyjazdów zarobkowych na Zachód maleje. W 2016 roku liczba Polaków mieszkających czasowo za granicą wzrosła o 120 tysięcy, a rok wcześniej o 77 tysięcy.
Jak twierdzą eksperci od rynku pracy, coraz mniejszy wzrost liczby Polaków przebywających za granicą może świadczyć o ustabilizowaniu emigracji zarobkowej.
Potwierdza to także ostatni raport Work Service. Według niego grupa Polaków rozważających zarobkowy wyjazd za granicę wynosi teraz 8,6 proc. - najmniej w czteroletniej historii badania, a kandydatów na takie wyjazdy jest najmniej wśród osób w wieku 18-24 lata. Wpływ może mieć na to fakt, że w kraju jest coraz łatwiej o pracę spełniającą aspiracje młodych ludzi. Pozostaje jednak kwestia zarobków. To one nadal kuszą i przekonują do zagranicznych wyjazdów. W raporcie Work Service, na ten argument wskazało 68 proc. zwolenników wyjazdów zarobkowych.