Brałeś udział w kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII w Watykanie? Uczestniczyłeś w uroczystościach w Lublinie lub regionie? Wyślij swoje zdjęcia na alarm24@dziennikwschodni.pl
Godz. 12:14
Na zakończenie mszy kanonizacyjnej Jana XXIII i Jana Pawła II w niedzielę papież Franciszek podziękował wszystkim jej uczestnikom oraz organizatorom - przed modlitwą maryjną Regina coeli.
Papież powiedział: "Zanim zakończy się to święto wiary, pragnę pozdrowić i podziękować wam wszystkim”.
Słowa podziękowań skierował najpierw do uczestniczącego we mszy emerytowanego papieża Benedykta XVI. Następnie dziękował kardynałom, biskupom oraz kapłanom z całego świata.
"Moją wdzięczność kieruję ku delegacjom oficjalnym z wielu krajów, które przybyły, aby złożyć hołd dwóm papieżom, którzy przyczynili się trwale dla sprawy rozwoju ludów i pokoju. Specjalne podziękowania kierujemy do władz włoskich za cenną współpracę” - dodał Franciszek.
Podkreślił: "Z wielką miłością pozdrawiam pielgrzymów z diecezji Bergamo i Krakowa! Umiłowani, uczcijcie pamięć dwóch świętych papieży, wiernie realizując ich nauczanie”.
Wyraził wdzięczność władzom Rzymu i diecezji rzymskiej, siłom porządkowym, wolontariuszom.
"Moje pozdrowienie kieruję do wszystkich pielgrzymów - tu, na placu Świętego Piotra, na sąsiednich ulicach i w innych miejscach Rzymu, a także tym, którzy łączą się z nami za pośrednictwem radia i telewizji” - dodał.
Papież dziękował też mediom.
"Szczególne pozdrowienie niech dotrze do chorych i osób w podeszłym wieku, którym nowi święci byli szczególnie bliscy” - dodał na zakończenie.
Godz. 11:53
Jan Paweł II i Jan XXIII świętymi. Homilia papieża Franciszka podczas kanonizacji
Godz. 11:46
800 tysięcy osób przybyło na mszę kanonizacyjną Jana XXIII i Jana Pawła II - takie dane podał Watykan. Według pierwszych informacji na placu Świętego Piotra i prowadzącej do niego via della Conciliazione zgromadziło się pół miliona wiernych.
300 tysięcy osób ogląda transmisję z mszy na telebimach, ustawionych na rzymskich placach i ulicach.
Godz. 11:11
W homilii w czasie mszy kanonizacyjnej w Watykanie Franciszek powiedział, że "w posłudze Ludowi Bożemu Jan Paweł II był papieżem rodziny".
Mówiąc o papieżu Polaku, ogłoszonym w niedzielę świętym, Franciszek podkreślił: "Kiedyś sam tak powiedział, że chciałby zostać zapamiętany jako papież rodziny".
"Chętnie to podkreślam w czasie, gdy przeżywamy proces synodalny o rodzinie i z rodzinami, proces, któremu na pewno On z nieba towarzyszy i go wspiera" - mówił papież, odnosząc się do przygotowań do październikowego synodu na temat duszpasterstwa rodzin i następnego, który odbędzie się w 2015 roku.
Homilię podczas mszy kanonizacyjnej Jana XXIII i Jana Pawła II papież zakończył słowami: "Niech ci obaj nowi święci pasterze Ludu Bożego wstawiają się za Kościołem, aby w ciągu dwóch lat procesu synodalnego był on posłuszny Duchowi Świętemu w posłudze duszpasterskiej dla rodziny".
"Niech nas obaj nauczą, byśmy nie gorszyli się ranami Chrystusa, abyśmy wnikali w tajemnicę Bożego Miłosierdzia, które zawsze żywi nadzieję, zawsze przebacza, bo zawsze miłuje" - powiedział Franciszek.
Godz. 10:47
Podczas mszy kanonizacyjnej Jana XXIII i Jana Pawła II drugie czytanie wygłoszone zostało po polsku. Było to czytanie z Pierwszego Listu świętego Piotra Apostoła.
Na placu Świętego Piotra zabrzmiały po polsku między innymi następujące słowa: "Radujcie się, choć teraz musicie doznać trochę smutku przez różnorodne doświadczenia. Przez to wartość waszej wiary okaże się o wiele cenniejsza od zniszczalnego złota".
Godz. 10:30
Po wygłoszeniu przez papieża Franciszka formuły kanonizacyjnej do ołtarza przyniesiono relikwie świętych Jana XXIII i Jana Pawła II. Relikwię do ołtarza przyniosła Kostarykanka uzdrowiona przez Jana Pawła II.
W niemal identycznych relikwiarzach znajduje się relikwia krwi Jana Pawła II przygotowana na beatyfikację przed trzema laty oraz relikwia skóry Jana XXIII, pobrana w chwili ekshumacji po tym, gdy został ogłoszony błogosławionym w 2000 roku.
Następnie diakon okadził relikwie.
Na zakończenie aktu kanonizacji prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato podziękował papieżowi Franciszkowi za wpisanie Jana XXIII i Jana Pawła II w poczet świętych.
Wcześniej uroczyste ogłoszenie obu papieży świętymi przyjęto owacją na placu Świętego Piotra i w jego okolicach, gdzie zebrały się setki tysięcy ludzi.
Godz. 10:20
Papież Franciszek ogłosił Jana XXIII i Jana Pawła II świętymi. Wygłoszenie formuły kanonizacyjnej przez papieża było kulminacyjnym punktem niedzielnej mszy.
Po trzykrotnym przedstawieniu Franciszkowi prośby o wpisanie obu papieży w poczet świętych ogłosił on uroczyście:
"Na chwałę Trójcy Przenajświętszej, dla wywyższenia katolickiej wiary i wzrostu chrześcijańskiego życia, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych prośbach o pomoc Bożą i po wysłuchaniu opinii naszych Braci w biskupstwie orzekamy i ogłaszamy świętymi błogosławionych Jana XXIII i Jana Pawła II i wpisujemy ich w poczet świętych i polecamy, aby w całym Kościele byli oni czczeni z oddaniem pośród świętych. W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”.
Godz. 10:07
Litania do Wszystkich Świętych rozpoczęła mszę kanonizacyjną Jana Pawła II i Jana XXIII na placu Świętego Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka. W koncelebrze, choć nie przy ołtarzu, będzie emerytowany papież Benedykt XVI.
Do koncelebry przy ołtarzu wybrani zostali papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kardynał Agostino Vallini, sekretarz Jana Pawła II metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, który w niedzielę obchodzi 75. urodziny. Jest także biskup rodzinnej diecezji Jana XXIII Bergamo - Francesco Beschi.
W koncelebrze będą też dziekan kolegium kardynalskiego kard. Angelo Sodano i wieloletni współpracownik polskiego papieża kard. Giovanni Battista Re.
Na mszę kanonizacyjną przybyły dwie kobiety, których uzdrowienie uznano za cuda przypisywane wstawiennictwu Jana Pawła II i wybrane do jego beatyfikacji i kanonizacji: francuska zakonnica Marie Simon-Pierre i Floribeth Mora Diaz z Kostaryki.
Godz. 9:42
Emerytowany papież Benedykt XVI przybył na plac Świętego Piotra na mszę kanonizacyjną Jana XXIII i Jana Pawła II. Papież emeryt, ubrany w białą sutannę i z mitrą na głowie będzie w koncelebrze mszy.
Na placu rozległy się brawa na widok Benedykta XVI.
Godz. 9:37
Modlitewne przygotowanie rozpoczęte na placu Świętego Piotra poprzedza mszę kanonizacyjną Jana Pawła II i Jana XXIII pod przewodnictwem papieża Franciszka. Odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego, ułożona przez świętą Faustynę Kowalską.
Przygotowanie do liturgii obejmuje odczytanie fragmentów homilii i przemówień obu papieży oraz odśpiewanie hymnów do nich.
Kanonizacja ta to nie mające precedensu wydarzenie w historii Kościoła; w koncelebrze będzie również emerytowany papież Benedykt XVI.
Razem z Franciszkiem mszę, nazwaną kanonizacją stulecia, koncelebrować będzie ponad 100 kardynałów i około tysiąca biskupów.
Godz. 9:15
Prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną przybyli w niedzielę rano na plac św. Piotra, gdzie o godz. 10. pod przewodnictwem papieża Franciszka rozpocznie się msza kanonizacyjna papieża Polaka Jana Pawła II oraz papieża Jana XXIII.
Para prezydencka zajęła honorowe miejsca w pobliżu głównego ołtarza znajdującego się przed bazyliką Św. Piotra.
Na watykańskim placu obecni są już także premier Donald Tusk wraz z małżonką oraz m.in. byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski razem z żonami, marszałkowie Sejmu i Senatu Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz, a także Karolina Kaczorowska - wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim.
W Watykanie obecna jest także delegacja polskich parlamentarzystów.
Plac św. Piotra jest już prawie zapełniony przez pielgrzymów. Wpuszczani są tam od godziny 5.30, jednak okoliczne ulice wciąż pełne są ludzi. Wielu pielgrzymów czekało całą noc, by wejść na plac; część nocowała w najbliższym sąsiedztwie Watykanu, część przyjechała z innych rejonów Rzymu.
Jeszcze w niedzielę po południu wierni będą mogli wejść do bazyliki Świętego Piotra i oddać hołd kanonizowanym papieżom.